Kırığa İyi Gelen Yiyecekler ve Beslenme Önerileri – Kelle Paça Çorbasının Faydaları

Kemik dokuları yüksek miktarda kalsiyum içerdiklerinden kırılmaları durumunda iyileşmeyi hızlandırmak için kalsiyum bakımından zengin gıdaların tüketilmesi gerekir. Bunlar arasında süt ve süt ürünleri ve balık gibi gıdaları sayabiliriz.

Vücudumuzdaki en sert yapılardan olan kemik dokularının böyle olmasının sebebi içerdikleri kalsiyum miktarının fazla olmasıdır. Bu sertliklerine rağmen kazalar, yaralanmalar veya çeşitli fiziksel aktiviteler sonucunda kırılabilmektedir. Kimi zaman kırılma gerçekleşmese bile yaralanmalar olabilir. Ortaya çıkan kırıklar elbette ağrılara sebep olacaktır. Bu ağrının azaltılması evde alınabilecek ağrı kesicilerle mümkündür ancak kırılan kemiğin eski halini alması evde yapılacak uygulamalarla mümkün değildir. Bu sebeple böyle durumlarda sağlık kuruluşlarından destek alınması gerektiğini aklımızdan çıkarmayalım.

Kemik Kırığına İyi Gelen Yiyecekler

Gençlerde meydana gelen kırıkların kısa bir süre içerisinde kaynadığı yani iyileşmenin kısa bir sürede gerçekleştiği herkes tarafından bilinir. Ancak yaşlılarda ve bazı hastalık ve problemlerden dolayı bazı gençlerde kemik kırıklarının iyileşme süresi çok uzundur. Bu iyileşme sürecini en aza indirgemek için kırığa iyi gelen yiyecekler tüketilmeli, tavsiye edilen beslenme programlarına uyulmalıdır.

Kırıkların iyileşmesini hızlandıran en etkili gıdalar; vitamin ve mineral yönünden zengin olan magnezyum içeren gıdalar ve kalsiyum değeri yüksek olan yiyeceklerdir.

Süt ve Süt Ürünleri

Süt ve Süt Ürünleri

Kemik dokusunda yoğun miktarda kalsiyum bulunduğundan kırılma durumunda kaynamayı sağlamak için vücut o bölgeye kalsiyum aktarımı sağlayarak onarmayı sağlamaya çalışır. Bu durumda vücuttaki kalsiyum miktarında azalma olacaktır. Eğer vücutta yeterli miktarda kalsiyum yoksa iyileşme gecikecektir veya hiç gerçekleşmeyecektir. Böyle durumlarda; süt veya süt ürünlerinden olan peynir ve yoğur gibi kalsiyum açısından zengin gıdaları tüketmeniz, kemiklerinizin eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olacaktır. Bu gibi gıdalar aynı zamanda kemiklerin kaynamasını hızlandıran D vitamini açısından da zengindirler.

Balık

D vitamini açısından zengin olan bir diğer yiyecek balıktır. Özellikle kemiklerdeki kırıkların iyileşmesini hızlandırmak için balık tüketiminin önemi büyüktür. Yapılan araştırmalarda; küçük bir balık türü olan sardalyanın bir adedinde insan bünyesinin ihtiyaç duyduğu D vitamini miktarı fazlasıyla bulunmaktadır. Balığın tam olarak kırıklara faydalı olabilmesi için yeterli değildir. Kalsiyum açısından zengin olan peynir, süt ve yoğurt gibi gıdalara ek olarak tüketilmelidir. Sadece sardalya değil, tüm balık türleri özellikle somon balığı kemik kırıklarına karşı çok başarılı işler çıkarmaktadırlar ancak bunların sadece kırıklarla karşılaşıldığında değil düzenli olarak tüketilmesi gerektiğinin altını çizelim.

Kelle Paça Çorbası

Kelle Paça Çorbası

Kırıkların iyileşmesindeki gecikmenin en önemli nedeni yetersiz beslenmedir. Kırıkların iyileşmesi aşırı enerji gerektiren bir işlem olduğundan bu süreçte kalori bakımından yüksek olan gıdaların tüketilmesi iyi gelir. Uzmanlara göre sağlıklı bir yetişkinin günlük olarak alması gereken kalori miktarı minimum 2500 kaloriyken yataktan kalkamayacak durumda kırıkları olan kişilerde bu miktar 6000 kalorileri bulmaktadır. Ayrıca iyileşme sürecinde vücut kolajen adı verilen proteine de ihtiyaç duyar. Kelle paça çorbası; kırıklara iyi gelen kalsiyum ve kolajen bakımından oldukça zengindir. Ayrıca yüksek protein içerdiğinden kalorisi yüksektir ve bu neden de iyileşmeyi hızlandırır. Yapılan araştırmalarda; günlük tüketilen protein alımının 15-25 gram arttırmanın bile kırıkların onarımını hızlandırdığı gözlenmiştir. Aynı zamanda hayvanlardaki beyin de kırık kemiklere iyi gelen yiyecekler arasındadır. Beyin içerisinde bulunan sinir hücreleri organların iyileşmesini hızlandıran proteinler içermektedir.

Kırığa Zararlı Yiyecekler

Kırılan kemiklerin kaynama sürecini hızlandırmak için kırığa iyi gelen gıdaların tüketilmesi gerektiği gibi zararlı olan yiyeceklerden de uzak durulması gerekir. Bu listenin ilk sırasını gazlı içecekler almaktadır. Kemiklerin baş belası olan bu içeceklerin yerine süt, ayran veya meyve suyu gibi sağlıklı olanları tüketmek gerekir. Ayrıca vücuttaki kalsiyum miktarını azaltan ve eklemlere zarar veren alkollü içeceklerden de uzak durulması gerekir.

Kemiklerdeki iyileşmeyi yavaşlatan bir diğer etken aşırı tuz kullanımıdır. Özellikle menopoza girmiş kadınlarda verdiği zarar çok büyük olan aşırı tuz kullanımına herkesin dikkat etmesi gerekir. Az tuzlu yemek yemeğe alışmalı, tuzlu gıdalardan uzak durulmalıdır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle