İltihaplı Romatizmaya İyi Gelmeyen Yiyecekler

İltihaplı eklem romatizması insanların eklemlerini etkilemekte olan bunun yanında bir takım iç organlara da kalıcı hasarlar vermekte olan kronik bir hastalık olmaktadır. Kişilerin hayatını çok olumsuz yönde etkiler. İnsanların bu hastalığı yaşarken zararlı olan gıdaları tüketmemelidir.

İltihaplı Eklem Romatizması

İltihaplı Eklem Romatizması

İltihaplı eklem romatizması yaşamakta olan kişilerin sağlığına dikkat etmeleri amacıyla yememesi gereken birçok besin bulunmaktadır. Bunlar hastalığın oluşması sonucunda tüketildiği zamanlarda hastalığı tetikler.

İltihaplı romatizma hastalığını yaşamakta ve bu hastalığın belirtileri fazla bulunan hastaların her zaman için yediklerine dikkat etmesi gerekmektedir. İyi gelen gıdalar olduğu gibi aynı zamanda da kişiler için yasaklı olan gıdalarda bulunmaktadır. Bu yasaklı olan gıdaları kişilerin tüketmesi sonucunda hastalığın artmasını ve de alevlenerek belirtilerinin daha yoğun olmasına neden olacak durumlardır. Bu nedenle de nasıl ki kişiler hastalığı içerisinde hastalığın iyileşmesinde faydalı olacak gıdalar tüketmek istiyorsa aynı zamanda da hastalığa kötü gelecek olan yasaklı gıdaları da asla tüketmemesi gerekmektedir. Bu yasaklı gıdalar her zaman için hastalığın ilerlemesini tetikleyecek olan gıdalardır. Bu nedenle de kullanılmamaları son derece önemli olacaktır. Romatizma hastalığında yiyeceklerine kişiler çok dikkat etmesi gerekmektedir. Kişiler yasaklı olan yiyeceklerin kullanımını en aza indirgemeleri gerekmektedir. Bunların yenmemesi durumunda hastalığı tetikleyecek olan durum olmadığından uygulanmakta olan tedavi yöntemine kişiler daha hızlı yanıt vermektedir. Yüksek kalorili olanlar gıdalar kişilerin kilo almasına neden alacak tüketimi zor olanlar gıdalar hastalığın tetiklenmesinde de etkilidir.

Bu nedenle de kötü gelen yiyecekler alınmaması gerekmektedir. Doku tahribatına neden olacak hastalığın ilerlemesine sebebiyet verecek olduğundan kullanılmamalıdır. 

Yasaklı Gıdalar

Yasaklı olan maddeler her zaman için azotlu olanlar maddeler bakımından zengin olan ve kalorisi yüksek gıdalar olmaktadır. Hastaların ağrısını dindirmek amacıyla ve aynı zamanda da bu şişliğin artarak iltihabın çoğalması sonucunda kemiklere zarar verip kişilerde iltihaplı eklem romatizmasının artmasını engelleyecek yiyecekler olmaktadır. Sizlerde her zaman için azotlu olanlar maddelerin zengin içeriğini bilerek tüketmelisiniz. Eğer ki eklem yüzeyinde tuzların çözülmesine katkıda bulunacak olan ve kişilerde ki iltihaplanmayı arttıracak gıdalar tüketmediğiniz durumlarda ise hastalığınız ilerlemeyecektir. Unutmamanız gereken sigara ve alkol kullanımının her zaman için hastalığı tetiklediği bilinmektedir. Bu nedenle de sağlığa son derece zararlı olanlar sigara tüketimi sonucunda iltihaplanma etkisinin artacak olduğunu bilmelisiniz. Ayrıca sizler çok güçlü olan ilaçları kullanacaksınız. Bu ilaçlar kişilerde tedavi amacıyla doktor tarafından verilen ilaçlardır. Bunların etkisinin gerçekleşebilmesi amacıyla kişilerin kesinlikle sigara kullanmaması gerekmektedir. kimyasal ilaç kullanılıyorken alkol tüketmeniz de zararlı olacaktır. 

Sigara her zaman için insanlarda hastalığın belirtileri arasında olanlar eklem sertliğinin daha uzun süre devam etmesini sağlayacaktır. Bu nedenle de kullanımı son derece zararlı olmaktadır. 

  • Buğday her zaman için yasaklı listenin başında gelmektedir. Hamur işlerini kişiler olabildiği kadar aza indirmesi gerekmektedir. Beyaz buğday ekmeği tüketmemeli, krep, börek ve turta gibi yiyeceklerden uzak durmalıdır.
  • Kırmızı et veya balık gibi proteinli olanlar ve yüksek yağ içeren gıdalar sakıncalı olmaktadır.
  • Kişiler her türlü konserve ve ürünlerinden uzak durmalıdır. İçerisine koruyucu, lezzet arttırıcı özelliği olanlar zararlı gıdaların bu hastalığın tetiklenmesine neden olur.
  • Marine edilmekte olduğunu bildiğiniz bütün ürünlerde uzak durmalısınız. Turşu tadı güzel olsa bile sağlığınız açısından hastalığın belirtilerinin ilerlemesine neden olur.
  • Her türlü sos yasaktır. Bunlar özellikle kırmızı et ve de balık etleri üzerine koyacak olduğunuz, makarnalara koyacak olduğunuz soslar olmaktadır. Purinler bakımından yüksek değeri olmakta ki ürünlerin yasak olduğunu unutmamalısınız.
  • Siyah çay, kafeinli içecekler, gazlı içeceklerin de zararlı olması nedeniyle iltihaplı eklem romatizması yaşamakta bulunan kişilerin etkilenmesi sonucunda son derece zararlı olması ile bilinmektedir.
  • Sosis, sucuk, pastırma, salam gibi işlenmiş et ürünlerinin zararlı olması nedeniyle kişilerin kullanması tehlikeli olur.
  • Bir takım sebzelerin ve meyvelerin bu hastalığı yaşayan kişilerin üzerinde etkisi son derece olumsuz olmaktadır. Ürik asitin arttırılması konusunda yardımcı olacak olan içerisinde asit bulunan sebze ve de meyvelerden olabildiği kadar uzak durun. Bunların başında ıspanak, kereviz ve de kuzu kulağı gelmektedir.
  • Tüketmemeniz gereken sebzelerin başında domates, patlıcan, biber, patates gelmektedir.
  • Dondurma, reçel, bal, yağ kremleri, krem şanti, gibi tatlılardan kaçınmalısınız.

Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle