Diz Kireçlenmesi İçin Tedavi Yöntemleri – İlaç Tedavisi, Ameliyat ve Bitkisel Çözümler

Diz kireçlenmesi tedavisi; rahatsızlığa neden olan faktöre bağlı olarak değişir ancak genel olarak önce ilaç tedavisi, iyileşme görülmez ise cerrahi müdahale gerekli görülebilir. Ayrıca uygulanan tedavilere ek olarak bitkisel tedavi yöntemleri de vardır.

Diz Kireçlenmesi Tedavisi

Diz kireçlenmesi olarak tanımlanan durum; diz ekleminin aşınması, yıpranması veya deforme olması sonucunda ortaya çıkar. Tıp dilinde osteoartrit adıyla bilinen kireçlenme durumunda; kemiklerin birleşme noktası olan eklemlerin zarar görmesini engelleyen kıkırdak yapıda bozulma oluşur. Bu bozulmayla birlikte eklemler uçları korunmasız kaldığından eklem ağrıları hissedilir..

Kemik uçlarındaki kıkırdak yapının bozulması; kireçlenmenin yanında başka rahatsızlıklara da neden olabilir. Zarar gören kemik ya da kıkırdak parçaları eklemlerdeki sıvıya karışarak iltihaplanmalara ve ağrılara neden olabilir.

Dizlerde kireçlenme tedavisinin en önemli yolu; kireçlenmeye neden olan etkenin bulunmasıdır. Bu belirlenen etkene bağlı olarak; uygulanacak olan tedavi değişkenlik gösterebilir.

İlaç Tedavisi

Diz kireçlenmesi ameliyatsız tedavi yöntemlerinden olan ilaç tedavisi; kireçlenme tedavisinde ilk başvurulan yöntemdir. Uzman doktorlar tarafından kireçlenme teşhisi konulduktan sonra reçete edilebilecek olan ilaçların neler olduklarını ve etken maddeleriyle birlikte olası yan etkilerinden bahsedelim.

Arthrotec

Antiinflamatuar etki gösteren bu ilaç; kireçlenme ve artrit teşhisi konulmuş olan durumlarda kullanılabilir. Kireçlenme nedeniyle oluşabilecek olan eklem ağrılarını dindirmek konusunda çok başarılıdır. Yan etkileri arasında; karın ağrısı, mide problemleri, baş ağrısı ve deri döküntüleri sayılabilir. Ayrıca karaciğer hastalarının kullanması tavsiye edilmez.

Deltacortril

Etken maddesi prednizolon olan bu ilaç kireçlenmenin yanı sıra romatizmal hastalıkların neden olduğu eklem ve kas ağrılarının tedavisinde de kullanılır. Çok ciddi yan etkilere sahip olan bu ilacın, uzman doktorlar tarafından reçete edilmedikçe kullanılmaması gerekir. Bunlar; kaslarda şiddetli ağrı ve güçsüzlük, küçüklerde büyümenin yavaşlaması ve aşırı terleme gibi ciddi sorunlardır.

Bu ilaçların yanı sıra; Artrodar, Rexena, Naprosyn ve Kenacort-A isimli ilaçlarda kireçlenme tedavisinde kullanılır. Altını çizerek belirtmek gerekir ki bu ilaçların doktor reçete etmedikçe kesinlikle kullanılmaması gerekir.

Dizde Kireçlenme Ameliyatı

Kullanılan ilaç tedavisi ve egzersizlerine rağmen hastalığın belirtilerinde bir iyileşme görülmüyorsa cerrahi müdahale gerekli görülebilir. Ameliyata girmek başlı başlına bir risk faktörü olduğundan mecbur kalınmadıkça hasta ameliyata alınmaz, öncelik her zaman ilaç tedavileriyle ameliyatsız olarak iyileşmeyi sağlamaktır. Diz kireçlenme tedavisinde son gelişmeler arasında diz kireçlenmesinde kök hücre tedavisi ve diz kireçlenmesinde ozon tedavisi seçenekler de mevcuttur. Dizlerdeki kireçlenmeyi iyileştirmek için yapılan ameliyatlarda kullanılan çeşitli yöntemler vardır. Bunlar;

  • Ostetomi
  • Artrodez
  • Artroskopik Debridman
  • Kısmi Diz Protezi

Diz Kireçlenmesi Doğal Tedavi

Doğal ve bitkisel tedavi deyince son yıllarda akla gelen ilk isimlerden olan Feridun Kunak hocanın kireçlenme tedavisine yönelik tavsiye ettiği kür ve bu kürün ardından kullanılmasını uygun gördüğü masaj yağından bahsetmek gerekir.

Bir kabın içerisinde; 2 kaşık kil, 2 kaşık buğday kepeği, birer fincan biberiye, menekşe yağı ve tuzu ekleyip birkaç dakika karıştırın. Bu karıştırma işini eğer mümkünse tahta bir kaşıkla yapmanız tavsiye edilir. Çamur kıvamına gelen karışıma yarım şişe maden suyu ekleyip karıştırmaya devam edin. Ardından ocağın üzerinde koyduğunuz karışımı kaynamaya başladıktan sonra karıştırarak hafif ılımasını sağlayın. Vücuda değebilecek kadar soğuduktan sonra kireçlenme olan bölgeye sürüp üzerini streç film ile sarın. Bu şekilde 2 saat bekledikten sonra yıkayabilirsiniz.

Bir kabın içerisine birer tatlı kaşığı kadar pelesenk, buğday, biberiye, menekşe, susam ve çörekotu yağlarını koyup iyice karıştırarak yağların birbirine geçmesini sağlayın. Kürü uygulayıp 2 saat geçtikten sonra yıkadığınız bölgeye; bu yağ karışımını masaj yaparak sürün.

Dizde Kireçlenmesini Önleme Yolları

  • İlerleyen yaşlarda; yapılacak her harekette eklemlerin zorlanmamasınadikkat edilmelidir.
  • Düzenli spor; eklemlerin canlı kalmasını sağlayarak kireçlenme oluşumunu engeller. Eklem rahatsızlıkları olanlara; bisiklet binme ve yüzme gibi sporlar önerilir.
  • Sağlam ve darbe emici tabanlara sahip ayakkabılar tercih edilmelidir. Topuklu ayakkabı giyilmemesi gerekir.
  • Yerden herhangi bir şey kaldırmak gerektiğinde; dizleri büküp eğilerek alınmalıdır. Ağır yük taşımayı gerektiren işler yapmamaya dikkat edilmelidir.

Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle