Kireçlenme Tedavi Yolları Nelerdir?

İki kemiğin birbirine sürtünmesini engellemek için arada yastık görevi görmekte olan kıkırdaklar bulunmaktadır. Zamanla bu kıkırdakların aşınarak görevini yerine getirememesi sonucunda iki kemik birbirine sürtmeye başlayacaktır. Bunun sonucunda da kireçlenme meydana gelir

 Kireçlenme Tedavisi Yolları

Eklemlerde kıkırdaklar bulunmaktadır. Kişinin yaşlanması sonucunda ya da kişinin fazla kilolu olması neticesinde bu kıkırdakların aşınması neticesinde oluşan dejeneratif bir eklem hastalığı olmaktadır. Eklemlerde bulunan kıkırdakların parçalanması ile alakalı olmaktadır. Vücudumuzda bulunan bütün eklemlerde görüleceği gibi en sıklıkla vücudun ağırlığını taşımakta olan kalçalarımızda ve dizlerdde görülmektedir. Bunların dışında omurga ve küçük eklemlerin olduğu parmaklarda da görülmesi ile bilinmektedir. Belirtileri arasında kas güçsüzlüğü olmaktadır. En sıklıkla karşılaşılmakta olan ise eklem ağrısı olarak bilinmektedir. Özellikle de kişiler her hareket ettiğinde eklemlerinde ciddi oranda bir ağrı hissedecektir. Bu aşırı kullanımından sonra var olan ağrı kişinin uzunca bir süre hareketsiz kalması sonucunda da ağrı durumu ve de sertlik hissetmesi söz konusu olacaktır. Parmakların orta eklemlerinde kireçlenmeye bağlı olarak genişleme olabilir. Kişilerin kilo kaybı sonucunda iyileşim gösterecektir. En önemli özelliği kireçlenme hastalarının hem yaşlı hem de obezite hastaları olmalarıdır.

Nedenleri

Nedenleri arasında çoğunlukla kişilerin yaşlanması vardır. Eklemlerin yıllar boyunca kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Eklemlerin sürekli olarak kullanılması kıkırdağın eklem ağrısının yanında bir de şişmesine neden olduğu gözlemlenmektedir. İlk başlarda küçük dejenere olarak ortaya çıkan kıkırdak zamanla tamamen kaybolacaktır. Ve kemiklerin birbirine sürtünmesi sonucunda da şiddetli ağrının ve de iltihaplanmanın olmasına neden olur. İkinci nedeni ise kişinin çok fazla kilolu olmasıdır. Kilo nedeniyle daha sıklıkla dizlerde ve kalçalarda ki eklemler etkilenmektedir.

Bazı insanlarda ise normal olarak olarak doğuştan gelen eklem bozuklukları oluşmaktadır. Bunlarda da kireçlenme görülebileceği gibi kişilerin eklemlerine almakta olduğu darbeler sonucunda da sıklıkla kıkırdağın hasar görüp yırtılması sonucunda da yaşamaktadır.

Belirtileri

Kireçlenmenin en yaygın belirtileri arasında kişilerin eklemi kullanımından sonra var olan eklem ağrısı olmaktadır. Bu eklem ağrıları günün ilerleyen saatlerinde daha da kötüye gitmektedir. Etkilenen eklem derzlerinde gıcırdama meydana geleceği gibi sıcaklık hissinin oluşması ve de şişme de meydana gelmesi söz konusu olacaktır. Kişinin uzunca bir süre hareketsiz oturması sonucunda ağrı ve sertlik ortaya çıkacaktır.

Teşhis

Kireçlenme teşhisini koymak için bir takım fizik muayene edilmesi gerekmektedir. Hastanın şikayetleri dinlenecek ve daha sonradan da röntgen filmi çekilecektir. Kasların etrafındaki yumuşak dokular ve damar zarar görüp görmemesini anlamak için MR çekilmesi de söz konusu olacaktır.Röntgen filmi sayesinde kıkırdak kaybının ne boyutta olduğu da hemen anlaşılacaktır.

Tedavi

Şiddetli ağrının olmasına neden olan bu hastalık için son yılarda tedavi yöntemleri gelişmektedir. Egzersiz yaparak eklemin esnekliğini kazanması gerekmektedir. Kişilerin kullanacak olduğu bir takım ilaçlar onların hayatında çok önemli bir yere sahip olacaktır. Ağrının dinesini sağlayacak ve hastalığında ilerlemesini sağlayacaktır. Eğer ki kıkırdak aşınması son evreye geldiği zaman ise mecburen cerrahi yöntem kullanılması gerekmektedir. 

Doktor tarafından bir takım Analjezikler ve antiinflamatuar bazlı ilaçlar reçete edilecektir. Bu ilaçlar tedavi aşamasında son derece önemli olmaktadır. Kişi fizik tedavi uygulandığı zamanlarda bile ilaç tedavisi kullanmaya devam etmektedir. Doktor taradından bir takım merhem ve kremler verilmesi de ağrının durmasında son derece etkili olacaktır.

Doktor tarafından hastalığın ağrısı çok olduğu zamanlarda kişinin ağrılarını azaltmak ve eklemlere sıvı enjekte ederek biraz olsun rahatlamasını sağlayacaktır. Bunlara kortizon adı verilmektedir. Ve en fazla 3 kere kullanılmaktadır. Yan etkilerinin fazla olması nedeniyle ve enjekte edildiği kemikte kemik erimesi yapacağı için çok fazla tercih edilecek bir tedavi yöntemi olmamaktadır.

Doktorun egzersizlerini yapabilmesi için fizik tedavi uzmanı tarafından bir takım egzersizler için fizyoterapiste yönlendirmeniz mümkün olacaktır. Bu yavaş yapılacak egzersizler açma germe hareketleri sayesinde kişinin esnekliği artacak ve sertlikte azalacaktır. Fizik tedavi hareketleri yapılırken her zaman için kişinin ilerleyen evrelerinde yürümesine yardımcı olacak bir takım cihazlar kullanması gerekmektedir. Bunlar baston ya da yürüteç gibi yardımcı cihazlar sayesinde sizler de fizik tedavi hareketlerinizi daha da hızlı yapmanız mümkün olacaktır. 

Yüz yıllar boyunca kullanılmakta olan bitkisel tedavilerden sizlerde faydalanabilirsiniz. Bu bitkisel tedavi yollarını oral yolla ya da haricen kullanmanız mümkün olacaktır. Çınar yaprağı kürü son yıllarda kireçlenme tedavisi görmekte olan kişiler için son derece faydalı olmaktadır. Büyük bir çoğu kişinin kireçlenme tedavisi sırasında kaplıcaları tercih etmektedir. Kaplıcaların sıcak uygulaması onların ağrılarını dindirme konusunda fayda göstermektedir. Bazı kişiler alternatif terapilere son derece önem vermektedir. Bunlar akupuntur, beslenme takviyeleri gevşeme tekniklerini kullanmaları ve masaj yapmaları da önemlidir. 

Kıkırdağın tamamen aşınması sonucunda eklem ciddi oranda hasar görmesi sonucunda ve kemiklerin birbirine sürtmesi neticesinde ciddi hasar ortaya çıkması sonucunda doktor tarafından onarılması için cerrahi yöntem uygulanabilir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle