Kireçlenme Tedavisinde Hangi İlaçlar Kullanılmaktadır?

Kireçlenme iki kemik arasında bulunan kıkırdakların zamanla aşınması sonucunda iki kemiğin birbirine sürtmesi sonucunda meydana gelen çok ağrılı bir hastalıktır. Tedavisi olmasa da kullanılan ilaçlar iyi gelerek hastalığın ilerlemesini durduracaktır.

Kireçlenme Tedavisinde Kullanılan İlaçlar 

Kireçlenme hastalığı dejeneratif bir eklem hastalığı olup kronik bir hastalık olmaktadır. Milyonlarca insanın hastalığı yaşamakta olduğu ama sıklıkla obez kişilerde ve 50’li yaşın üzerinde bulunan kadınlarda görülmesi ile bilinmektedir. Sıklıkla ağırlığımızı taşımakta olan kalça, diz, boyun, bel ve küçük eklemleri etkilemektedir. Kıkırdaklar iki kemiğin arasında bulunakarak kemikleri kaplamakta olan kaygan bir yüzeye sahip olan bir yerde kemiklerin birbirine sürtünmesini engellemek için yastık görevi görmektedir. Kıkırdağın yaşın ilerlemesi sonucunda aşınması nedeniyle artık görevini yerine getiremeyecektir. Ve bunun sonucunda da kişilerde iki kemik birbirine sürtmeye başlamaktadır. Sizler de kireçlenme teşhisi konulduğu zamanlarda bu hastalığın şiddetli olan ağrısını dindirmek için ve ilerlemesini engellemek için bir takım ilaçlar kullanabilirsiniz. İşte bu ilaç isimleri ise şunlardır. 

DELTACORTRIL 5 mg 20

Romatizmal hastalıklarda kısa süreli tedavili bir hastalıkların tedavisini kullanmak amacı ile kullanılan bir ilaç olmaktadır. Kireçlenme tedavisinde kullanılduğu gibi normal reçeteli satılmakta olan ve etken maddesi prednizolon olan bir ilaç olmaktadır. Kişilerde oluşan kireçlenme tedavisinde kullanılıyorken bir takım yan etkilerininde olması bilinmektedir. Kas güçsüzlüğü, kişilerde cushingoid durum gelişmesi, kullanılan çocuklarda büyüme ve de gelişme geriliğinin olması, terlemenin sıklıkla görülmesi gibi yan etkileri de bulunmaktadır. 

ARTRODAR 50 mg 60 kapsül

Diaserein etkin maddesi olan normal reçete ile satılmakta olan bir ilaç olmaktadır. Kıkırdak yıkımıından sonrasında ve sinoviyal enflasmasyonda kemiğin yeniden şekillenmesi için kullanılmakta olan bir ilaç türü olmaktadır. antiinflamatuar ve antiromatizmal içerisinde bir ilaç olmaktadır. Çok yaygın olarak görülmekte olan kişilerin ishal, şiddetli bir şekilde karın ağrısının oluşması, idrar renginin koyulaşması gibi yan etkiler hastanın kullanımı sırasında görülmektedir. 

REXENA 50 mg 60 kapsül

Etkin maddesi Diaserein olmaktadır. antienflamatuvar özelliğine sahip olan kireçlenme hastalığı yaşamakta olan kişilere sıklıkla doktorlar tarafından reçete edilmekte olan bir ilaç olmaktadır. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki kireçlenme nedeniyle kıkırdak kaybı yaşamakta olan kişilerin bu süreyi azalttığı da görülmektedir. Kişilerin eklejmlerinde olan ağrıların azalmasında ve gündelik hayatlarına da devam etmelerini sağlayacak bir ilaç olmaktadır. İdrar renginin bozulması, yumuşak dışkının olması, Derilerde doku hastalıkları gibi yan etkilerinin olması ve kişinin ishal olması da sıklıkla görülmektedir. 

PREDNISOLON 1 ml 25 mg 5 ampül

Prednizolon etken maddesi olan bir ilaç olmaktadır. Akut süresi boyunca romatizmal hastalıklarda görülmesi söz konusu olacağı gibi kireçlenme hastalıklarında da tedavi etme amacı ile de kullanılmaktadır. Bir takım yan etkiileri bulunmaktadır. Kişilerde diyabet gelişimi yaygın olarak görülmektedir. Depresyon ya da şizofreni alevlenmesi görüleceği gibi bu hastalıkları yaşamakta olan kişilerin mutlaka hastalığı hakkında ilacı yazmakta olan doktora bilgilendirme yapmaları gerekmektedir. 

KENACORT-A % 0.1 20 gr pomad

Triamsinolon Asetonat etken maddesi olan bir ilaç olmaktadır. Kireçlenmeye bağlı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Romatoid artrit hastalıklarında olacağı gibi bir takım eklem hastalıklarının da ağrılarını gidermek için doktor tarafından reçete edilecek bir ilaç olmaktadır. Kireçlenme hastalığına iyi gelmesi ile bilinmektedir.

ARTHROTEC 75 mg 20 tablet

Diklofenak ve Misoprostol etkin maddeli olan bir ilaç olmaktadır. Antiinflamatuar özelliğine sahip olması nedeniyle kireçlenme hastalıklarında ya da romatoid artrit teşhisi konulmuş olan kişilerin akut ya da kronik olarak ağrılarını dindirmek için kullanılmakta olan bir ilaç olmaktadır. Bu ilacın bir takım yan etkileri de bulunmaktadır. Şiddetli bir şekilde karın ağrısının yanında hazımsızlık ve gaz görülmektedir. Karaciğer hastalarının kullanmaması tavsiye edilmektedir. Baş ağrısıve sersemlik hissi ve deri döküntüleri de ilacı kullanan kişilerde sıklıkla rastlanan bir durum olmaktadır. 

NAPROSYN EC 250 mg 20 tablet

Kireçlenme ağrısında kullanılmakta olan el veya ayak eklemlerinde gelişen ağrılı eklem iltihabı tedavisinde ya da kireçlenme nedeniyle kıkırdak kaybı yaşamakta olan kişilerin kıkırdak kaybını aza indirmek için kullanılmakta olan bir ilaç olmaktadır. Zor nefes alma, deri döküntüleri, ağızlarda kabarcıklar, şiddetli baş ağrısının görülmesi söz konusu olacaktır. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle