Omurilik Kireçlenmesi Tedavi Yöntemleri ve Kürleri

Kişilerin yaşlanmaya bağlı olarak ya da çok kilolu olması sonucunda omurlarında bir takım daralmalar meydana gelecektir. Bu daralmalar zamanla kişinin kireçlenme hastalığını yaşamasına da neden olur.

Kişilerin zamanla bel bölgesinde bulunan omurların yaşlanmaya bağlı olarak daralması sonucunda bu daralmalar neticesinde zaman içerisinde kireçlenme hastalığına neden olmaktadır. İnsanların gündelik hayatlarını kısıtlayacak olduğu gibi aynı zamanda da yaşam kalitesininde bozulmasına neden olacaktır.

Omurilik Kireçlenmesi Belirtileri

Yaşı ilerlemiş olan kişilerde omurilik kireçlenmesi görülmektedir. Kişilerde güç kaybetmesine neden olan ve sıklıkla bel ağrısınında neden olduğu durumların başında gelmektedir. Hastaların ayaklarında güç kaybının yaşanması da başlıca nedenleri arasında olmaktadır. Kişi yürürken bacaklarında sürekli olarak kasılmalar meydana gelecektir. Omurilik kireçlenmesi yaşamakta olan bir kişinin belirtileri arasında çok fazla yürümemesi ve sürekli olarak dinlenmeye ihtiyaç duyacaklardır. Bu kişilerin ayakları sürekli olarak soğuk olması ile bilinmektedir. Bel kısımlarından başlayıp ayak bileklerine kadar inen ağrıların olması söz konusu olacaktır. Hastaların sıklıkla şikayetleri arasında oturup kalkarken zorlanma ve ağır kaldırma sırasında oluşan ağrılarından yakınmaktadırlar. Hastaya omurilik kireçlenmesi belirtileri olan bir kişiye tanısı koyulabilmesi için MR çekilmesi ve bilgisayarlı tomografi çekilmesi gerekmektedir. Ayrıca kireçlenme hastalığının hangi sinir ucunda olduğunu tespit edebilmek için EMG çekilmesi de gerekmektedir. 

Omurilik Kireçlenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kişilerin ağrısı çok fazla olacaktır. Bu nedenle de doktor tarafından ağrıları dindirmek için ağrı kesici ilaçlar ve yatakta dinlenmesi tavsiye edilmektedir. Hastalığın ilerlemesi durumunda kişilere fizik tedavi uygulaması yapılması söz konusu olacaktır. Eğer ki hastanın ayaklarında ve beli üzerinde güç kaybı olmuşsa cerrahi yöntem uygulanması gerekmektedir. Omurilik kireçlenmesi ameliyatlarında çok incelik isteyen mikrocerrahi yöntem kullanılması gerekmektedir. Omurlar arasında eğer ki kayma ya da eğilme gibi durumlar çok sıklıkla rastlanacağı için implant ya da platin uygulanması da söz konusu olacaktır. Cerrahi tedavi uygulandığı zamanlarda hastanın birkaç ay içerisinde eskisi gibi gündelik hayatına dönmekte olacaktır. eğer ki hastalığın tedavisi gecikirse ya da hastanın kireçlenmesi artması durumunda sinirlere baskı yapacak olduğundan felç gibi istenmeyen durumların olması da söz konusu olur. 

Tedavisi başarılı olması için kişilerin hareketsiz kalmaması çok önemlidir. Sık sık yürüyüşlere çıkmalı ve kişinin kilo vermesi çok önemli olmaktadır. Merdiven inerken çok dikkat etmelidir. 

Bitkisel Çaylar

Karahindiba Çayı

  • 350 gram karahindiba;
  • İki dilim limon;
  • 500 gram klorsuz su.

Bir cezvenin içerisine klorsuz su konulmalıdır. İçerisine iki dilim limon ve 350 gram karahindiba başı konularak tam 30 dakika boyunca kaynatılması gerekmektedir. Daha sonradan elde edilen karışımı süzün. Bir saat kadar dinlenmesi gerekmektedir. Günde iki defa içebilirsiniz. İçimini kolaylaştırmak adına sizler de bir çay kaşığı organik bal ilave edebilirsiniz.

Çınar Yağrağı Çayı

  • 2 tane çınar yaprağı
  • 500 gram klorsuz su

Çıkar yaprağını ister kuru ister yaş olarak kullanın. Fakat kullanacak olduğunuz yaprağın araları ayrık olan çınar ağacının yaprakları olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Yapraklar soğuk suyla yıkanı. 500 gram kaynamakta olan suyun içerisine atılır. 5 dakika boyunca kaynatılır. Ve ardından 10 dakika boyunca demlenmeye bırakılmalıdır. Günde 2 defa herhangi bir şeker katkısı olmadan içmeniz kireçlenme hastalığına karşı iyi gelecektir.

Bitkisel Merhem

  • 1 yemek kaşığı lavanta;
  • 1 yemek kaşığı at kuyruğu otu;
  • 1 yemek kaşığı karahindiba kökü;
  • 2 yemek kaşığı tereyağı;

lavanta çimi, at kuyruğu otu, karahindiba kökleri eşit miktarda olacak şekilde bir kasenin içerisine konulur. Üzerine tereyağı eklenir. 5 dakika boyunca bütün malzemeler birbirine geçecek şekilde karıştırılır. Ardından buzdolabına konularak 1 saat boyunca bekletilir. Omurilik kireçlenmesi yaşamakta olduğunuz bölgeye sürülerek üzeri streç film ile kaplanır. Bütün bir gece kalması çok önemlidir. İsterseniz üzerini havlu ile de örtebilirsiniz. Daha sonradan sabah olunca ılık su ile yıkamalısınız.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle