Karpal Tünel Sendromu Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Karpal tünel sendromu yaşamakta olan bir kişinin elinde ve kolunda sıklıkla uyuşukluk ve de karıncalanma gibi belirtileri olan bir durum olmaktadır. Bu duruma neden olan el bileğinin avuç iç kısmında olan dar bir geçitte bulunmakta olan karpal tünelinde sıkışan bir sinir neden olmaktadır.

Karpal tünel, el bileğimizin avuç iç kısmında bulunan dar bir geçit olan karpal tüneli üzerinde

bulunan bir sinirin sıkışması sonucunda meydana gelen bir durum olmaktadır. Bu sendromu yaşamakta olan kişilerde birçok belirti olduğu için kişilerin gündelik hayatlarını oldukça olumsuz yönde etkilemesi ile bilinmektedir.Kişi bir süre sonra kolunu kullanamayacak hale gelecektir.

Belirtileri

Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel sendromu medyan adı verilen sinirin sıkışarak baskı yapması sonucunda meydana gelen bir durum olmaktadır. Medyan sinir bilek üzerinde çok dar bir tünel olan karpal içerisinden geçmektedir. Bu serçe parmağı haricinde bütün parmakların hareket etmesini sağlamaktadır. Sinirin kemikler tarafından sıkışması sonucunda karpal tünel sendromuna neden olur. Kireçlenme ya da şişme gibi nedenlerden de kaynaklanmaktadır. Karpal tünel sendromu belirtileri genellikle çok yavaş başlaması ile bilinmektedir. Kişilerin genellikle başparmaklarını ya da orta parmaklarında ilk olarak karıncalanma olmasına neden olacaktır. El bilek kısmında olan kemiklerin yaptığı sıkıştırma sonucunda avuç içinde el bilek kısmında da rahatsızlığın olmasına neden olacaktır. Parmaklarda ve el üzerinde uyuşukluk sıklıkla görülmektedir. Kemikler etrafında hissedecek olduğunuz bu uyuşukluk bazı zamanlarda elektrik çarpması gibi nedenlere de sebebiyet verecektir. Kolunuzu hareket ettirebilirsiniz. Fakat bu uyuşukluk sizi uykunuzdan bile uyandıracak derecede fazla olabilir. Bu uyuşukluk hissi zaman içerisinde geçer ve yeniden başlayacaktır. Fakat bir süre sonra yeniden ortaya çıktığı zamanlarda kalıcı bir uyuşukluk olacaktır. Kişilerin kollarında ya da el kemiklerinde zayıflık meydana gelecektir. Bir eşyayı kaldırmakta oldukça zorlanacak ya da nesneleri elinden sıklıkla düşürmesine neden olacaktır. Medyan sinir tarafından el kısmında ki kas gücü kontrol edildiğinden kişilerde kas güçsüzlüğü de bu sebeple ortaya çıkar. 

Tedavi

Karpal tünel sendromu tedavisi ilk olarak kişilerin gündelik hayatları içerisinde ellerini tekrardan kullanabilmeleri için sinir hasarını ortadan kaldırmak ve kaybedilmiş olan kas gücünü kişilerin tekrardan kazanmasını sağlamak olacaktır. Belirtiler ortaya çıkması sonucunda kişiler atel takarak bilek kısmını hareket ettirmekten kaçacaklardır. Bunun çok faydası olacaktır. Fizik tedavi uygulamaları verilecektir. Kişilerin özellikle de ellerini germe ya da diğer fizyoterapist tarafından gösterilmekte olan egzersizler sonucunda kişiler eski sağlığına dönmesi hedeflenmektedir. Kişilere ilaç tedavisi de uygulanmaktadır. Bunlar sıklıkla steroidal olmayan anti inflamatuar özelliğine sahip olan ve kişilerde hem ağrıyı azaltma konusunda yardımcı olacak hem de iltihabın azalması konusunda etkili olan ilaçlar olmaktadır. Bazı kişilerde ilaçlara ve de fizik tedaviye olumlu yanıt vermemesi sonucunda kişilere karpal tünel sendromu tedavisini yapmak amacıyla oral yolla ya da hasarın bulunduğu elinize enjekte edilecek olan kortizon tedavisi uygulanması da söz konusu olacaktır. Doktor tarafından yapılmış olan bütün fizik tedavi ya da ilaç tedavisine rağmen bir türlü kişilerde ki ellerinde olan uyuşukluk geçmemesi durumunda kişilere cerrahi yöntem uygulanması söz konusu olacaktır. Bunun için kişilerin sinir hasarı ortadan kaldırmak her zaman için hedeflenmektedir. Sıklıkla bilek kırığı ya da çıkığı yaşamış olan kişilerde görülme ihtimali çok yüksek olmaktadır.

Diyabet gibi rahatsızlıkları olan kişilerde aşırı kilolu olduğu için görülen kişi sayısı da son derece fazla olmaktadır. Menopozda olan ya da hamile bir kadında da gelişme ihtimali vardır. 

Önleme

Eğer ki sürekli olarak bilgisayar başında çalışıyorsanız o zaman sizlerde tuşları daha yumuşak bir şekilde kullanmalısınız. Sık sık mola vermeniz gerekmektedir. Bu molalar içerisinde el ve bilek kısımlarını dinlendirmekle sadece kalmamalısınız. Aynı zamanda sizler de el bileklerinize hareket ettirmelisiniz. Germe ve de bükme işlemlerini yapmanız son derece faydalı olacaktır. Bileklerinizi klavye gibi bir şey kullanıyorken her zaman için dirsek yüksekliğinde bir tutuş sergilemeniz gerekmektedir. Bileklerinizi yukarı ya da aşağı hareket edecek olan bükmelerden her zaman için kaçınmanız gerekmektedir. Yanlış duruşlardan da kaçınmanız gerekmektedir. Bu durum her zaman için sinirlerin sıkışmasına neden olacaktır. Kişilerin yanlış duruşları her zaman için omuz kaslarını kısalmasına ve sinirlerin sıkışmasını sağlayacaktır. Bu durumda sizlerin bileklerinizi ve de parmaklarınızı her zaman için etkileyecektir. Kullandığınız klavyenin çok rahat olmasına ve kullandığınız mouse sizin rahatınızı sağlayacak aletler olmasına dikkat etmelisiniz. Soğuk bir ortamda durmamaya dikkat etmelisiniz. Her zaman için bilek kısmınızı sıcak tutmanız karpal kemikleri açısından çok önemli olacaktır. Kilo almaktan kaçınmanız gerekmektedir. Yapılan bir araştırmada bu hastalığın kilolu olan obezlerde daha sıklıkla görülmekte olduğu için sizlerde her daim formunuza dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle