Feridun Kunak Kireçlenmeye İyi Gelen Bitkisel Tarifleri

İki kemiğin birbirine sürtünmesini engellemekte olan bir nevi yastık görevi gören kıkırdakların kişinin kilolu olması ya da yaşının ilerlemesi sonucunda yıpranarak aşınması sonucunda kemiklerin birbirine sürtmesi sonucunda şiddetli bir ağrı meydana gelecektir.

 Feridun Kunak Kireçlenme İçin Lapa Tarifi

Dejeneratif eklem hastalığı olarak bilinen ve en sıklıkla görünmekte olan kronik bir hal olan ve günümüzde milyonlarca insanı yakından ilgilendirmekte olan bir hastalık olmaktadır. Her eklemin olduğu bölgede ki kıkırdağı etkileyeceği gibi sıklıkla diz, kalça, bel ve boyun ya da küçük eklemlerimiz olan parmaklarımızı etkileyecektir. Eklemlerde kıkırdak adı verilmekte olan ve kemiğin ucunu kaplayan materyaller bulunmaktadır. İki kemiğin birbirine sürtmesini engellemektedir. Kaygan bir yüzeye sahiptir ve iki kemik arasında yastık görevi görmektedir. Kişinin yaşlanması sonucunda ya da kişinin çok kilolu olması sonucunda kıkırdaklar görevini tam olarak yapmamaya başlayacaktır. Bunun sonucunda da eklemlerde ağrıya neden olacaktır. Kıkırdaklar bozulur. Kemikler parçalanarak kemikler üzerinde büyümenin gözlemlendiği de görülmektedir. 

Belirtiler kişiden kişiye değişiklik göstereceği gibi ilk belirtileri arasında kişilerde oluşan eklem üzerinde ağrının ve sertliğin olduğu gözlemlenmektedir. Kişiler eklemlerini uzunca bir süre hareket ettirdikleri zaman şişme meydana gelebilir. Bu kişilerde sınırlı hareket kabiliyeti olacaktır. Her hareket ettikleri zaman eklemler üzerinde ses durulacaktır. Aktivite sonrasında ya da günün sonlarına doğru kişilerde kötüleşen bir ağrı meydana gelecektir.

Teşhis

Kireçlenme hastalığı yaşamakta olan kişilerin belirtileri giderek artacaktır. Fiziksel olarak yapılacak muayene sonucunda yapılacak bir takım testler sonucunda kesin tanı konulacaktır. Doktor tarafından fiziksel muayene sırasında kişilerin hareket aralığı test edilecektir. Hareket halinde herhangi bir ağrının olup olmaması ve şişmenin olup olmadığı da tespit edilecektir. Doktor kıkırdağı gözlemlemek için röntgen filmi isteyecektir. Kıkırdağın aşınıp aşınmaması bu şekilde anlaşılacaktır.

MR çekimi yapılacaktır. Bu sayede kemiklerin yanında bulunan yumuşak dokular test edilecektir. Ve doktorların diğer hastalıklardan ayrımının yapılması içinde bazı kan testlerini istemesi de günümüzde mümkün olacaktır.

İyi Gelen Bitkisel Kür Tarifi

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı deniz tuzu tercih edenler turşuluk tuz da kullanabilir;
 • 2 yemek kaşığı kadar taze kil;
 • 2 yemek kaşığı buğday keğeği kullanacağınız gibi irmikte kullanabilirsiniz;
 • 1 fincan biberiye yağı;
 • 1 fincan menekşe yağı;
 • Yarım şişe maden suyu.

Hazırlanışı

Bir kabın içerisine maden suyu dışında kalan bütün malzemeleri miktarına uygun bir şekilde eklemelisiniz. Bu karışımı yaparken tahta spatula kullanmanız çok önemli olacaktır. Bu karışımı sizler de birkaç dakika boyunca karıştırmalısınız. Hafif bir çamur elde edene kadar karıştırın. Ardından maden suyunu çamurun üzerine yavaş bir şekilde ilave etmelisiniz. Sizler de bütün karışım birbirine geçene kadar karıştırmalısınız. Ardından karışımı sizler de ocak üzerinde dayanabildiği kadar ısıtmalısınız. Çok kaynatmanız zararlı olacağını unutmamalısınız. Vücudunuza değince hafif bir ılıma görmeniz gerekmektedir. Ardından ısıtmış olduğunuz bu karışımı sizlerin de hangi bölgenizde kireçlenme varsa ve ağrı yaşamaktaysanız o bölgeye sürmeniz gerekmektedir. Kireçlenmeyen eklemlere sürülmemelidir. Sürdüğünüz bu lapanın üzerine sizler de streç film ile kaplayın. Üzeriniz de yünlü bir bezle sarın. Her zaman için sıcak olması kan dolaşımını hızlandıracak olması nedeniyle çok önemli olmaktadır. Sizler de bu çamuru yaklaşık olarak 2 saat boyunca bekletmelisiniz. Ardından ılık suyla yıkayın ve Feridun Kunak tarafından verilen masaj yağını uygulayın.

Masaj Yağı İçin Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı kadar pelesenk yağı;
 • 1 tatlı kaşığı kadar buğday yağı;
 • 1 tatlı kaşığı biberiye yağı;
 • 1 tatlı kaşığı menekşe yağı;
 • 1 tatlı kaşığı susam;
 • 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı.

Hazılanışı

Bir kabın içerisine bütün yağlar söylendiği ölçüde dökülmesi gerekmektedir. Ardından yukarıda yapmış olduğunuz lapayı yıkadıktan sonra bu yağı sizler de hepsini eklem üzerine sürün. İsteyen streç filmle kaplayabilir. Fakat açık durması her zaman için daha faydalı olacaktır. Masaj yağını her dizlerinizde ki eklemlere uyguladığınız lapadan sonra masaj yaparak uygulamanız son derece faydalı olacaktır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 3,33 out of 5)
Loading...
Yorum ekle