Kireçlenmeye İyi Gelen Kremler Hangileridir, Yan Etkileri Var Mıdır?

İki kemik arasında bulunan kıkırdakların eklemlerin rahat hareket etmesi için ve kemiklerin birbirine sürtmemesi için önemli bir rolü olmaktadır. Zaman içerisinde kıkırdakların aşınması ya da yırtılması neticesinde kemiklerde birbirine sürtünme sonucunda iltihaplanma meydana geleceği gibi şiddetli bir ağrının olması da söz konusu olacaktır.

 Kireçlenmeye İyi Gelen Kremler 

Kireçlenme tedavisi günümüzde mümkün olmayan sadece ilerlemesini durdurmak amacı ile tedavi yöntemlerinin bulunduğu bir hastalıktır. Kıkırdakların zaman içerisinde aşınması sonucunda iki kemiğin birbirine sürtünmesi sonucunda meydana gelecek bir hastalık olmaktadır. Derzlerde ağrı olmaktadır. Eklem ağrısı daha çok sabahları sertlik olarak kendisini gösterecektir. İlerleyen zamanlarda azalacak ve ilerleyen saatlerde daha da artacaktır. Kişinin hareketsiz durması durumlarında da şiddetli bir ağrısının olması söz konusu olacaktır. Kıkırdak kaybının oluşması kemiklerin sürtünmeye başlaması sonucunda sınırlı hareket edinmeye ve ağrıya neden olacaktır. Kireçlenme belirtileri her zaman için kişiden kişiiye göre değişim göstermektedir. Bazı kişilerde yıllarca ağrısız bir şekilde yaşayabileceği gibi bazı kişiler ise merdiven bile çıkamayacak ya da kapı kolunu çeviremeyecek kadar şiddetli ağrılarının olmasına neden olurlar. 

Yaşamakta olan kişilerin yaşı ilerlemesi sonucunda meydana geleceği gibi kireçlenmenin en önemli nedenlerinden bir tanesi de kişinin çok kilolu olmasıdır. Obez olan hastalarda daha sıklıkla kalçalarında ve dizlerinde meydana gelmektedir. Bunun dışında bir de eklemlere alınan darbeler sonucunda kıkırdağın aşınması neticesinde de meydana gelebilecek olduğunu da unutmamak gerekiyor

THERMO SULIDIN likit jel 50 gr

Nimesulid + Kapsaisin etkin maddesinden yapılmaktadır. Tropikal olarak deriye sürülmesi yoluyla kullanılmakta olan bir krem olmaktadır. Nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar grubuna dahil olmakta olan bir ilaç türü olmaktadır. 30 gram ve 50 gram olarak tüpler içerisinde satışa sunulmakta olan eklem ve kas ağrıları için kullanımakta olan bir ilaç olmaktadır.

Kullanım Alanları: Bel ağrısında kullanılmakta olan ve vücudun herhangi bir ekleminde kireçlenmenin oluşması, eklemi çerçevelemekte olan yumuşak dokunun iltihaplanması sonucunda da kullanılmaktadır.

Yan etkileri: Yaygın olarak görülmekte olan kulak çınlaması, öksürük, boğaz ağrısı, solunum güçlüğü, üşşüme, titreme, kol ve bacaklarda ağrı kişilerde uyku halinin görülmesi çok yaygın olarak görülmektedir. Daha az görülmekte olan yan etkileri ise kollarda ve bacaklarda yanma, karıncalanma hissi, uyuşma, egzema, orta şiddetli cilt tahrişleri, morarma, ağrı, yanma, kaşıntı, deri döküntüleri gibi belirtiler hafif yan etkiler olarak bilinmektedir. 

PROFEN % 5 40 gr jel

Kireçlenme tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun dışında romatoid artrit tedavisinde iskelet sistemi ve yumuşak doku travmalarında kişilerin sırt ve bel ağrılarında burkulma ya da incinme gibi travmalarda da kullanılmaktadır. Ibuorofen eetkin maddesi olan bir ilaçtır. Normal reçete ile satılan bir ilaç olmaktadır.

Bu yan etkilerden bir tanesini yaşadığınız zaman sizlerin de doktora başvurmanız gerekmektedir. Ağrı, bulantı ve akabinde kusmanın meydana gelmesi, karın ağrısının oluşması mide yanması ve ishal bunun yanında hazımsızlık yaşayan kişiler acilen doktora görünmesi gerekmektedir. Deri döküntüsü ve kaşıntı ayrıca ödem oluşması da kişilerde görülebilecek bir rahatsızlık olmaktadır.

SULIDIN jel % 1 30 gr jel

Kireçlenme tedavisinde kullanıldığı gibi aynı zamanda da romatoid artrit tedavi etmek amacıyla da kullanılmakta olan normal reçete ile satılmakta olan bir ilaç olmaktadır. Tendosinovit ve bursit gibi yumuşak doku romaitzmal hastalıklarını yaşamakta olan kişilerin lokal olarak sadece ağrımakta olan yeri tedavi etmek amacı ile kullanılan bir ilaç olmaktdır. Bunların yanında ayaklarda ya da bileklerde burkulma ya da ezilme olduğu zamanlarda da kas iskelet ağrılarını gidermek için kullanılmakta olan Nimesulid etkin maddeli bir ilaç olmaktadır.

Yan Etkileri: Hastalığa çözüm olurken aynı zamanda da deri döküntüsü, pullanmanın ve de sıklıkla kaşıntınında görüldüğü bilinmektedir. 

ARTROCOL %2.5 mg jel

Cilt üzerine uygulanacak homojen jel olmaktadır. Kireçlenme tedavisinde sıklıkla kullanılmakta olan yumuşak doku iltihabının gerçekleşmesinde, tendinit denilen dendonların iltihaplanması durumunda bursit denilen hastalıklarda ve eizlme ya da burkulma gibi hastalıklarda kullanılmaktadır. Ketoprofen etkin maddeli olan ve normal reçeteli bir madde olmaktadır.

Yan etkileri: Sürüldüğü yerde şişme meydana geleceği gibi kırmızı kabartılar döküntüler ve kaşıntıların yanı sıra egzama da görülmektedir. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle