Kemik Erimesine İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Ostrapoz genellikle 50 yaş üzerinde olan kadınlarda yaşanmakta olan halk arasında kemik erimesi denilmektedir. Kırıklara ve ağrılara neden olacağı gibi omuriliğin eğrimesi sonucunda kamburluğunda yaşanması söz konusu olacaktır.

 Kemik Erimesine İyi Gelen Besinler

 Kemik Erimesine İyi Gelen Besinler

Ostropoz metobolik olarak bir kemik hastalığı anlamına gelmektedir. Bayanlarda daha sıklıkla görülmekte olan bir durumdur. Kadınlarda menopoz sonrasında daha çok görülmektedir. Hastalığın daha çok kemiklerde kaynaklanan dokuların meydana gelen değişikliklere neden olmaktadır. Normal olan kemiğin yapısında çok küçük delikler vardır. ostropoz yaşandığı zamanlarda bu küçük deliklerde genişleme meydana gelecektir. Ve bunun sonucunda da kemik süngersi bir hal alacaktır. Kemik kitlesinde dirençlerde azalma olacağı için kemiklerde kırılma ihtimali de bir o kadar artacaktır.

 Nedenleri?

  • Hareketsiz bir yaşama sahip olması;
  • Yaşının ilerlemesi;
  • Hotmonlarda olan değişiklikler;
  • İlaçların sürekli olarak kullanımı;
  • D vitamin eksikliği;
  • Beslenme yetersizliği.

 İyi Gelen Yiyecekler

Kemik erimesine iyi gelen yiyeceklerin başında omega-3 yağ asidi olan gıdalar gelmektedir. zeytinyağı ve soya fasülyesi son derece iyi geldiği bilinmektedir. Kemik erimesi olan kişilerin balık yağı ve keten tohumu yağı gibi kemikleri güçlendirecek gıdalar gelmektedir. Fasülyenin yoğun miktarda kalsiyum bulunmaktadır. Bunun yanı sıra fasülyede magnezyum ve lif de fazlasıyla bulunmaktadır.

Proteinli Gıdalarla Beslemelisiniz

Proteinli gıdalar her zaman için kemik sağlığına çok iyi gelmektedir. Yaşlı olan kişilerin et yemediği için protein alamıyorlar. Bu durumda kemiklerin zarar görmesine neden olmaktadır. Diyet uygulamakta olan yaşı 50 üzerinde olan kişilerin protein ağırlığına önem vermesi sonucunda kemik erimesinin de önüne geçmiş olacaklardır. Özellikle de sabah kahvaltılarında çay içmek yerine süt gibi protein alacakları zaman kemikleri için kalsiyum almış olacaklardır.

Tuzlu gıdalar tüketmek son derece sakıncalı olmaktadır. Tuz içerisinde sodyum bulunmaktadır. Tuzlu yemekler vücudumuzun kalsiyum kaybetmesine neden olacaktır. Bu da kemik kaybına neden olur. Bu nedenle de tuzu belli bir yaştan sonra azaltmak gerekmektedir.

D Vitamini İçeren Gıdalara Ağırlık Verin

Balık tüketmek sık sık gerekmektedir. Fakat daha çok soğuk deniz balıkları içerisinde omega-3 yağ asidi oldukça fazla bulunmaktadır. Bu nedenle de somon ya da uskumru gibi balıklar tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle somon balığının kalsiyum oranı çok fazla olduğu gibi D vitamini de son derece fazladır. Ayrıca D vitamini yumurta sarısı, mantar ve ton balığı içerisinde de fazlaca vardır. Bu gıdaları tüketmek her zaman için faydalı olacaktır. Bunun dışında güneşe çıkılması gerekmektedir. D vitami kemiklerin sağlığı için son derece faydalı olacaktır. Ve kemik erimesinin de önüne geçecektir. Kemik yoğunluğunu kişinin arttırması için kişinin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi bol güneş ışığı alması olacaktır. Her gün 15 dakika boyunca yaz mevsiminde bol güneş almanız kemik sağlığınız için son derece faydalı olacaktır.

Kuru yemişler arasında bademin ayrı bir yeri vardır. Badem kemik sağlığını son derece sağlıklı bir şekilde desteklemesi ile bilinmektedir. Badem sağlıklı bir şekilde sizin kemiklerinizi koruyacak ve ostropoz dönemi içerisinde kemiklerinizin erimesini de durduracaktır. Ayrıca fındığın da sağlığı son derece fazla olmaktadır. Günde bir avuç fındık ya da bedem tüketmek kemiklerinizin sağlığı için iyi olacaktır.

Kalsiyum kemiklerin sağlığı için çok faydalı olmaktadır. Kemik erimesine ne iyi gelir diye merak ediyorsanız o zaman sizlerin kalsiyum oranından yoğun olarak güçlü olan yiyecekler yemelisiniz. Günlük sebze ve meyve tüketmeniz gerekmektedir. Özellikle dde kalsiyum oranından zengin olan Brokoli ve kara lahana son derece faydalı olması ile bilinmektedir. Şalgam oldukça kemiklerin ve ostropozda olan bir insanın kemiklerine son derece faydalı olması ile bilinmektedir.

 İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?

C vitamini almayı ihmal etmemeniz gerekmektedir. Limonda olduğu gibi bunun dışında ki sebze ve meyvelerde de olması ile bilinmektedir. Kırmızı biber, yeşil biber, portakal, greyfurt ve brokoli de son derece fazla olmaktadır. Bu nedenle sizler de kemik sağlığınız için C vitamini almayı ihmal etmemelisiniz.

K vitamini daha çok koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunmaktadır. Turp, ıspanak, maydanoz, brüksel lahanasında son derece fazla olması ile bilinmektedir. Bu nedenle sizler de yeşil sebelere ağırlık vermeniz gerekmektedir.

 Kemik Erimesine Ne İyi Gelir Ahmet Maranki

Ahmet Maranki yemeklerin yanında tüketilecek şalgam suyunun kemiklere son derece faydalı olduğunu belirtmektedir. Kırmızı pancardan elde edilen şalgam suyunun vitamin ve de mineral bakımıdan son derece zengin olduğu belirtmektedir. Bu nedenle de kilo sorunu olan kişilerin de kilo vermesini sağlayacak olan bu içecek kemik erimesi yaşayan kişilerin tüketmesi tavsiye edilmektedir. İçerisinde bol miktarda kalsiyum olması ve de potasyum içermesi nedeniyle kemiklerin gelişiminde son derece desten vermesi ile de bilinmektedir.

 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle