Boyun Kireçleme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Her gün düzenli olarak yapacak olduğunuz boyun kasları egzersizleri sizlere son derece fayda sağlayacak olduğu gibi boyun kireçlemesinin de ilerlemesini durduracaktır

 Boyun Kireçlemesi Egzersizleri

Boyun kireçlemesi yaşamakta olan bir insanın boynunu tam olarak hareket ettirmesinde kısıtlanmalar meydana gelecektir. Bu durumu ortadan kaldırmak ve daha esnek olmak için bir takım egzersizler söz konusu olacaktır. boyun egzersizleri tek başına çare olmayacaktır. Sadece bu bölge içerisinde ki kan dolaşımını hızlandıracak ve sinirlerin daha da güçlenmesini sağlayacaktır. Boyun egzersizleri her zaman için ağrıyı ve de kasların aşırı bir gergin olması durumunda bunları gidermekte son derece faydalı olacaktır. Boyun kireçlemesi yaşamakta olan bir hastanın her gün düzenli olarak yapacak olduğu egzersizler sonucunda gündelik yaşamında zorluk çekmeden hayatına devam edeceği de bilinmektedir. 

Boyun Kireçlemesi İçin Egzersizler

Boyun Germe Hareketi: Kafanızı bir bütün olarak düşünmelisiniz. Boynun en üst kısmına dokunun ve bütün dikkatinizi de buraya vermelisiniz. Kafanızı biraz kendinize doğru çekin. İçe doğru çekmeniz gerekmektedir. Bu hareketi yaparken omuzlarınızdan ya da ellerinizden güç almadan kafanızı içerinize doğru çekmeniz gerekmektedir. Sonra tekrar eski haline döndürmelisiniz. Bu hareketi 10 defa her gün düzenli olarak yapmalısınız.

İleri Sallamak: Boynunuzu yukarıya doğru kaldırabildiğiniz kadar kaldırın. Daha sonra boynunuz bu pozisyonda dururken çenenizle göğsünüze değmeye çalışın. Bu hareketi yaparken asla nefesinizi tutmamanız gerekemketedir. Doğru nefes alış verişlleri içerisinde yapacak olduğunuz hareket sonucunda sizler de son derece faydalı bir boyun hareketi yapmış olacaksınız. Sonra başınızı düzeltin ve sonra bu hareketi 10 defe tekrarlaryın.

Boynu Eğme Hareketi: Boynunuzu ilk olarak rahat bırakmalısınız derin bir nefes alın ve hareketimize başlıyoruz. Başınız dik duracak şekilde hareketsiz bir şekilde kalmalısınız. Daha sonradan çenenizle göğsünüze değecek şekildde boynunuzu hareket ettirin. Bu hareketi yaparken olabildiği kadar yavaş ve bir o kadar da eğebildiğiniz kadar eğin. İlla göğsünüze değmesi şart değildir. Sizler de eğdiğiniz zaman boyun kireçlemesine son derece iyi gelecektir. Yavaş bir şekilde boynunuzu dik pozisyona getirin ve daha sonradan tekrarlayın. 

Geriye Doğru Eğme Hareketi: Boyun kaslarınızı çalıştırmak için son derece önemli bir hareket olmaktadır. Boynunuzu asla içinize çekmemeniz gerekmektedir. Kafanızı olabildiği kadar sadece boyun bölgenizden hareket ettirerek geriye doğru olabildiği kadar çekin. 10 saniye kadar bekledikten sonra tekrar dik konuma gelin bu hareketi 10 defa tekrarlamalsıınız.

Alt Boyunu Çalıştırmak: Bu hareketi yaparken ayakta olmanız gerekmektedir. Vücudunuz dik bir şekilde durun. Ayaklarınız bir omuz genişliğinde açık ve ellerinizi de belinize koyun. Boynunuzu olabildiği kadar geriye atın. Daha sonradan yavaş bir şekilde çenenizi göğsünüze değdirmeye çalışın. Sonra boynunuzu dik konuma getirin ve 5 saniye bekleyin. Bu hareketi 20 defa her gün yapmanız boyun kaslarınızın güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Baş Çevirme Hareketleri: Bu hareketi yapabilmeniz için ayakta durmanız gerekmektedir. Sizler de yukarı bakacak şekilde başınızı yukarıya kaldırın daha sonradan boynunuzu gevşetin ve dairesel olarak hareketler yapmalısınız. Bu hareketi yaparken ağrınızın olduğu yerde hareketi sonlandırmalısınız. Ağrınız olmadığı zaman başırınız bir dare şeklinde hareket ettirip 5 saniye bekledikten sonra tekrar yapın. Toplamda 10 defa bu hareketi günlük olarak fizik tedavi uzmanları önermektedir.

Omza Doğru Eğim: Bu hareketi hem sağ hem de sol tarafa doğru yapmanız son derece önemli olacaktır. Ayağa kalkın ve ayaklarınızı bir omuz genişliğinde çaın. Ardından sizler de elinizi beline koyun. Ve başınızı sağa yatırabildiğiniz kadar yatırın. 5 saniye bekledikten sonra başınızı düzleştirin. Yine 5 saniye bekledikten sonra başınızı sağa doğru yatırın ve 5 saniye bekleyin. Bu hareketleri periodik bir şekilde 20 defa sağ 20 defa sol olmak üzere yapmanız gerekmektedir. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle