Siyatik Tedavisinde İlaç Kullanımının Etkisi

Siyatik tedavisinde kullanılan ilaçların isimlerine ve kullanım şartlarına geçmeden önce siyatik tedavisinde ilaçların etkisinden genel hatlarıyla bahsetmek gerekir. Öncelikli olarak hemen her hastalıkta olduğu gibi siyatikte de yalnızca ilaç tedavisi hastalığın tümünün ortadan kaldırılması noktasında yeterli olmayacaktır.

Siyatik Tedavisinde İlaçların Etkisi

Siyatik tedavisinde kullanılan ilaçların isimlerine ve kullanım şartlarına geçmeden önce siyatik tedavisinde ilaçların etkisinden genel hatlarıyla bahsetmek gerekir. Öncelikli olarak hemen her hastalıkta olduğu gibi siyatikte de yalnızca ilaç tedavisi hastalığın tümünün ortadan kaldırılması noktasında yeterli olmayacaktır. Siyatik tedavisinde, ilaç kullanımına ek olarak yapılan egzersizler ve sağlıklı beslenme hastalığın tedavisinin başarıya ulaşma olasılığını yükseltici etki yapmaktadır.

Hastalığın tedavisinde temel amaç; hastalığa sebebiyet veren siyatik sinirinin üzerinde oluşan baskının kaldırılmasıdır. Tahmin edilebileceği gibi bu baskıyı kaldırmak hiç de kolay bir durum değildir. Bu noktada ağrı kesicilerin etkisiz kaldığını, o nedenle de uzman hekimlerin siyatik tedavisinde kas gevşetici yahut iltihap söktürücü ilaçlar kullandığını belirtmek gerekir. Tedaviye yapabileceği katkı bir noktada sınırlandığından ağrı kesici kullanımı yalnızca kısa süreli olarak tercih edilir.

Elbette hastalık ile karşı karşıya kalan bireye uygulanacak olan ilaç tedavisinin belirlenmesi için detaylı bir muayene şarttır. Eğer hastalık tam manasıyla oluşmamış yani siyatik sinirler ezilmemiş ise ilaç tedavisi kullanılmaksızın yapılacak olan egzersizlerle önleyici etki alınabilir ve ağrılar ortadan kaldırılabilir. Fakat  sinirlerde sıkışma diğer bir ifadeyle tahribat meydana geldiyse egzersizlere ek olarak ilaç tedavisi uygulanması şartı ortaya çıkar.

En Çok Tercih Edilen İlaç

NSAİİ yani Non- steroidal anti- inflamatuvar ilaçlar, genellikle organik asit yapısında bulunan ve  bağımlılık potansiyeli taşımayan ilaç grubudur. İstatistiksel çalışmalar NSAİİ grubunun siyatik tedavisinde en sık tercih edilen ilaçlar olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Bu ilaçların temel hedefi vücuttaki iltihabı diğer bir ifadeyle ödemi sökmektir. Özellikle siyatik sinirinde meydana gelen iltihaptan dolayı kaynaklanan ağrılarda NSAİİ ilaç grubunun tedavi etkisi bir hayli fazladır. İlaç grubunun bu denli tercih ve tavsiye edilmesini sağlayan etmenleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  1. Ağrı iletimini kısa süre içerisinde durdurmaları.
  2. Bağımlılık yapmamaları.
  3. Solunum depresyonuna ve psikolojik etkinlikleri bozacak etkiye sahip olmamaları.
  4. Yoğun sedasyon meydana getirmemeleri.

NSAİİ grubunun ağrı iletimini kısa sürede keserken bağımlılık yapmayacak özellikte olması bu denli sık tercih edilmesinin nedenlerinin ağırlıklı bölümünü oluşturmaktadır. Bu aşamada NSAİİ grubu ilaçların kullanım şartlarından bahsetmek gerekir. Sayıları günden günde artan NSAİİ ilaç grubunun kullanılması aşamasında öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken hastanın ve sahip olduğu hastalığın özellikleridir. Siyatik sinir hastalığı da dahil olmak üzere ilaç kullanımına başlamadan önce hastalığın tüm boyutlarıyla incelenmesi gerekir. Bunun yanında kullanılması öngörülen ilacın özellikleri, terapötik etkinliği, farmakolojik yapısı ve farmokokinetik özellikleri de değerlendirmeye alındıktan sonra karar verilmelidir.

Kas Gevşetici İlaçların ve Anti-depresanların Siyatik Tedavisinde Faydaları

Siyatik sinir sıkışması hastalığının tedavisinde kullanılan ilaç gruplarından bir tanesi de kas gevşetici ilaçlardır. Sinir sıkışmasını tam manasıyla çözmese de bireyin çektiği ağrıda önemli ölçüde azalma meydana getiren kas gevşeticiler, bu durumunda yanında kas sıkışmalarını azaltması ve uyku saatlerini düzenlemesi ile tedaviye oldukça önemli bir katkı sağlar.

Kas gevşetici ilaçlarla birlikte anti-depresanlar da bireyin durumu gözden geçirildikten sonra siyatik tedavisine dahil edilebilir. Çeşitli nedenlerden ötürü toplumsal hayatta anti-depresan ilaçlar üzerinde yaygın ve yanlış bir ön yargı oluşmuştur. Fakat durum böyle değildir. Anti-depresan ilaçlar doğru ve düzenli kullanıldığı takdirde siyatik tedavisi başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisine olumlu katkılar sağlar. Hastalığın meydana getirdiği psikolojik tahribatı ve depresyon durumunu ortadan kaldırıyor olması anti-depresanların en önemli özelliklerindendir.

Özellikle anti-depresan kullanımında titiz davranmak ve doğru bir ilaç tercih etmek abartılmış bir ifadeyle hayati önem taşır. Yanlış tercih edildiği takdirde anti-depresanların, bireye fizyolojik ve psikolojik sağlık noktasında yarardan çok zarar getireceği unutulmamalıdır. 

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle