Menopozda Eklem Ağrılarının Nedenleri ve Tedavi Yolları

Kadınların menopoza girdikleri zaman menopoz eklem ağrısı olarak bilinen eklemlerde şişme, eklemlerde sertlik ve eklemlerde ağrının da olduğu bir durum gelişmesi söz konusu olabilir.

Kadınların 50’li yaşlardan sonra menopoz dönemlerinde sıklıkla bayanların yaşamakta olduğu eklem ağrısı, menopoz sırasında eklemlerin şişmesi, sertliğin olması ve ağrılı bir durum olarak ortaya çıkacaktır. Menopoz ile bağlantılı olarak eklem ağrısının olması menopoz artriti olarak bilinmektedir.

Nedenleri

Menopoz sırasında sıklıkla eklem ağrısı sırt kalça ve dizler etkilenmektedir. Kadınların menopoz süreleri yaklaştıkça vücutlarında çeşitli hormonol dengesizliklerin olmasına neden olacaktır. Kadınların her ay düzenli olarak yumurtlaması son olduğu zamanlardan menopoz dönemi başlayacaktır. Hotmonların etkilenmesi sebebiyle östrojen eklemleri de etkilemektedir. Bu nedenle de bu hormonun salgılanmaması nedeniyle eklem ağrılarının önemli bir rol oynaması ile de bilinmektedir. Östrojen azalmış kişilerde sıklıkla eklem ağrıları görülmektedir. Kadınların östrojen hormonlarının azalması sonucunda iltihaplanmayı arttırması sonucunda bu durum eklemleri de etkileyecektir. Eklemlerin üzerinde iltihaplanma olması sonucunda östrojen seviyesinde ki azalma nedeniyle ağrı sıklıkla kadınlarda görülmektedir. Bazı kadınların bileklerinde ve parmaklarında da özellikle de sabahın ilk saatlerinde eklem sertliği görüldüğü yönünde şikayetlerde bulunmaktadırlar. Derzlerde şişme meydana gelecektir. 

Bir takım kadınlarda egzersiz yaptıkları zamanlarda yanma hissini kollarında ve sırtlarında aşırı ağrı olarak hissetmektedirler. Bu eklem ağrısı menopozda kronikleşmesi sonucunda kişilerde depresyon hissine de yol açması ile bilinmektedir.

Kişilerin menopoz döneminde kilo almaları daha da eklemlere binecek olan yükün artacak olması sebebi ile şiddetli ağrılara dönüşmesine neden olacaktır.

Tedavisi

Sağlık uzmanları tarafından uygun tedavinin olması için kişinin eklem ağrısı yaşamaması için her zaman hayatı içerisinde aktif kalması gerektiğini belirtmektedir. Kişilerin güçlü kalması ve bir takım egzersizler yapmaları onların hayatı içerisinde her zaman menopozda olduklaı zamanlarda ağrılarını dindirecektir. Egzersiz sırasında hareket yapacak oldukları için esneklik kazanacaktır. Kişiler sağlıklı bir şekilde kilo vermesi eklem ağrısının azalmasında son derece etkili olacaktır. Kişilerde ki baskıyı da azaltması ile bilinecektir. Stresler her zaman için ağrının artmasını sağlayacaktır. Bu nedenle de sizler yaşam koşullarınızı değiştirmeli ve stresten olabildiği kadar kaçmanız gerekmektedir. Eklem ağrısı yaşamakta olan kişilerin şeker alımını azaltacağı gibi karbonhidratları da kesmesi gerekecektir. Sizler de daha fazla meyve ve sebzeye ağırlık vererek beslenmenizi yapmalısınız.

Doğal anti inflamatuar etkisi olan kuru yemişler, kirazlar ya da yaban mersini her zaman için iltihaplanmayı azaltacak olduğunu unutmamalısınız. D vitamini kadınların belli bir yaştan sonra çok önemli olmaktadır. Bu nedenle de günlük olarak yaz mevsimi olduğu zamanlarda güneşe çıkın. Bu sizlerin kemiklerinizin güçlenmesini sağlayacaktır. Omega-3 takviyesi almanız sizlerin sağlığınıza çok fayda sağlayacaktır.

Bitkisel Çaylar

Isırgan Çayı

  • 3 yemek kaşığı ısırgan otu
  • 2 su bardağı klorsuz su

Kaynamakta olan suyun içerisine 3 yemek kaşığı ısırgan otu konularak 5 dakika boyunca kaynatılır. Arından 10 dakika demlendikten sonra günde 2 defa olmak üzere içilmesi uygundur. Isırgan otu içerisinde bulunan besinler sayesinde eklem ağrılarına en iyi gelen besin kaynaklarından bir tanesi olmaktadır. İçerisinde bulunan A, B, C, D vitaminleri her zaman için kemiklere son derece faydalı olmaktadır. Bunun yanında birçok kalsiyum ya da magnezyum gibi kaynaklarıda bulundurduğu için özellikle anti inflamatuar etkisi olmasından dolayı da doğal bir ağrı kesici özelliği de bulunmaktadır. 

Zerdeçal

  • 2 yemek kaşığı zerdeçal
  • 3 su bardağı klorsuz su
  • organik bal

3 su bardağı suyu kaynatın. İçerisine 2 yemek kaşığı zerdeçal ilave ederek 7 dakika boyunca kaynamasını bekleyin. Her öğünden önce içmeniz gerekmektedir. Tadından dolayı içemediğiniz zamanlarda sizler de içerisine 1 çay kaşığı organik bal ilave edebilirsiniz. Eklem ağrılarında zerdeçal son derece etkili olması ile bilinmektedir. İçerisinde bulunan curcumin maddesi sayeisnde eklemlerde oluşacak olan iltihaplanmayı da azaltacaktır. Eklem hağrısını hafifletecek en etkili bikisel çaylardan bir tanesidir. 

Meyan Kökü

  • 1 tatlı kaşığı meyan kökü;
  • 2 su bardağı klorsuz su

2 su bardağı su kaynatılır. Bir bardağın içerisine 1 tatlı kaşığı meyan kökü konulur. Ve üzerine kaynamakta olan kaynar su dökülür. 5 dakika boyunca demlenmesi beklenir. İçerisinde bulunan anti inflamatuar etkisi özelliği sayesinde hem iltihap kurutucu hem de ağrı kesici özelliği de bulunmaktadır. Glisirhizin olması nedeniyle de iltihaplanmanın azaltacağı bilindiği için kişilerin menopzda eklem ağrısı yaşadığı sırada tüketmesi tavsiye edilmektedir. Fakat yüksek tansiyon hastalarının meyan kökü tüketmeleri tavsiye edilmemektedir. 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle