İltihaplı Romatizma Tedavisinde Kullanılan İlaç İsimleri ve Yan Etkileri

Bağışıklık sisteminden kaynaklı olan iltihaplı romatizma son derece tehlikeli olan ve mutlaka tedavisi kullanılarak romatizmaya iyi gelen ilaçların doktor kontrolünde alınması gerekmektedir. Hastalık kroniktir. Bu nedenle de ilerlemesi durumunda birçok diğer organlara zararı olacak ciddi bir rahatsızlık olmaktadır.

İltihaplı Romatizma 

İltihaplı romatizma hastalıkları her zaman için ilk olarak eklemleri tutması sonucunda tedavisi gerekli olan bir hastalıktır.

Kişilerin tedavisi aksatılması durumunda birçok iç organa da zarar vermesi ile bilinen bu hastalık şiddetli ağrıların ve de şişliklerin meydana gelecek olduğu bir rahatsızlık türü olmaktadır. İnsanların hastalığının tedavisi için romatoloji bölümüne gitmeleri ve doktor tarafından uygun olan ilaçları alması gerekmektedir. Erken tedavisi sizlerin belki de sakat kalmanızı engelleyecek olduğunu da unutmamalısınız. Bu nedenle de eklemlerde gelişen şiddetli ağrı olduğunda, eklemler üzerinde şişme gibi belirtiler olması durumunda doktora gitmeniz sonucunda sizlerden romatizmal hastalığınızın tanısını koymak için yapacak olduğu fiziksel muayene sonucunda isteyecek olduğu kan tahlilleri ve de röntgen filmi bazı kişilerde MR çekilerek dokularda bir hasar olup olmaması gibi testler isteyecektir. Bunların sonucunda hastalığınızın iltihaplı eklem romatizması mı yoksa başka bir romatizma hastalığımı olduğunu anlayacak ve kişilere uygun olan ilaçlar reçete edilecektir.

İlaçlar

SALAZOPYRİN 500 mg

Prizer firması tarafından çıkarılan salazopyrin 500 mg sülfasalazin etkin maddesi olmaktadır. ilacın iltihap giderici özelliği bulunmaktadır. Bu sayede iltihaplı romatizma yaşamakta olan kişilerin kullanacak oldukları bir ilaçtır. Bu hastalık teşhisi konulan kişilere doktor tarafından reçete edilmesi sonucunda eczanelerden satın alabilirsiniz. Salazopyrin tablet günde 1 defa 500 mg alınması uygun olacaktır. Kullanmakta olan kişilerde görülen bir takım yan etkileri bulunmaktadır. Bunlar sıklıkla midesel sorunlar olmaktadır. Kişilerde hazımsızlık sıklıkla görüleceği gibi yuttuktan sonra mide yanması da belirtileri arasında olmaktadır. Sersemlik ve uyumakta güçlük yaşanması ve baş ağrısının yanı sıra mide bulantısı da kişilerde görülmektedir. Kulaklarda aniden gelişen çınlama ya da göz çevresinde kan oluşması gibi yan etkileri bulunmaktadır. 

Arava 10 mg

Sanofi ilaç firmasi tarafından piyasaya sürülmekte olan Arava 10 mg film tablet Leflunomid etkin maddesine sahip olmaktadır. İltihaplı eklem romatizması yaşamakta olan kişilerde bulunan ağrı, iltihap nedeniyle oluşan şişlik ve de hareket ettirmede güçlük çekmesi sonucunda kişilerin vücudunu etkilemekte olan hastalığın tedavisinde kullanılmakta ve de kısa süre içerisinde faydasını göstermektedir. Karaciğer fonksiyonlarında sorun olan kişiler kullanmamalıdır. Günde 1 defa 10 ile 20 mg arasında değişmekte olan dozların alınması söz konusu olacaktır. İlacın yan etkileri arasında kişilerin ciltlerinde meydana gelecek solukluk, kişilerde oluşan ani yorgunluğun olması, cilt üzerinde berelenmeler ve karın ağrısı gibi birçok yan etkisinin yanında sarılık hastalığını da yaşamanız ilacı kullanıyorken söz konusu olacaktır. Eğer ki öksürük ya da kişilerin nefes alma da güçlük çekmesi gibi sorunlar yaşaması durumunda ciddi yan etkiler olması nedeniyle ilaç alımını bırakmalı ve de doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Simponi 50 Mg

Etkin maddesi Golimumab olan ilaç eklemler de bulunan iltihaplı romatizmanın tedavisi amacıyla kullanılacak olan eklemlerde ağrının olmasına, şekil bozukluklarının yaşanmasına ve de kişilerde bulunan şişme gibi durumlarda kullanılmaktadır. Ayda 1 defa uygulanması gerekmektedir. Kişilerde alerjik reaksiyonlarının olması gözlemlenmektedir. Bu sıklıkla yan etkiler arasında kişilerin deri döküntüsü, kurdeşen ve şişmenin oluşmasına neden olabilir. Bir takım vücut içerisinde enfeksiyon yaşanılması da söz konusu olabilir. Bunlar sıklıkla ateş ve geçmek bilmeyen inatçı öksürük ve nefes darlığı olmaktadır.

DELTACORTRİL 5 Mg

Pfizer firması tarafından piyasaya sürülmekte olan prednizolon etkin maddeli ilaçtır. eklem romatizması hastalıklarında iltihap görülmesi durumunda doktor tarafından özellikle de şekil bozuklukları yaşamakta olan kişilere önerilmektedir. Bağışıklık sisteminde meydana gelecek olan savunmanın zaman içerisinde azalması, bazı hormonların salgılanmasında azalma, cushing sendorumu, çocuklarda kullanılması sonucunda büyüme geriliği, sodyum tutulması gibi yan etkileri olacaktır. Ayrıca deride incelme de sıklıkla görülmektedir.

Prednol-L 20 Mg

İltihaplı eklem romatizmasının tedavisinde kullanılmakta olan şekil bozuklukları yaşayan kişilerde kullanılır. Kişilerde kemik erimesi, miyopati, ülser, baş dönmesi, derinin incelmesi gibi yan etkileri bulunmaktadır.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle