İltihaplı Romatizmaya İyi Gelen Beslenme Şekli

Otoimmun bir hastalık olan iltihaplı eklem romatizması yaşamakta olan kişilerin sadece eklemlerini etkilemekle kalmayı aynı zamanda da ciltlerinde deforme olmasına, gözlerde görme kaybına, akciğerlerde nefes alma sorununa, kalp ve kan damarlarında sorunların oluşmasına sebep olan kronik hastalığı yenmek amacıyla uygun besinlerle gerekmektedir.

İltihaplı Romatizma

İltihaplı Romatizma ve Beslenme

İltihaplı eklem romatizması kişilerde sıklıkla kemik erimesi sonucunda kemiklerin aşınması ya da yıpranmasına bağlı olarak kemiklerde erozyonunu yitirmesi sonucunda görülmektedir. Kişilerde kronik bir hastalık olarak görülen bu sorun birçok insanın gözlerinde görme bozukluğu olmasına ve nefes problemleri gibi birçok hastalıklara da neden olmakta olan ağrılı bir hastalıktır.

Romatizma hastalıkları içerisinde en çok hasara neden olan kronik bir hastalık olmaktadır. Kişiler eğer ki yanlış beslenmesi durumunda bu hastalığın giderek artması söz konusu olur. Kemik kaybı olmasına, eklemleri üzerinde şekil bozukluklarının yanı sıra kişilerin iç organlarına da ciddi hasar vermesi ile bilinmektedir. Birçok kişilerde fiziksel olarak engellerin oluşmasına da neden olacak kişilerde ağrı şikayeti ve eklemlerde şişme şikayetlerinin sıklıkla olduğu bir rahatsızlık türüdür. Eklem bölgesinde sıcaklık olacaktır. Kişilerin eklemlerinde meydana gelen özellikle de sabahları uyandıkları zaman ciddi oranda sertliğin olması söz konusu olacaktır. Birçok kişi dinlenmesine rağmen üzerinde ki yorgunluğu atamayacaktır. Hastalık genellikle bilek, diz kapağı eklemleri, ayak bileklerinde bulunan eklemler, kalçalar, omuzlar ve dirseklerde bulunan eklemlerde görülmektedir. Tek bir eklemde bulunacağı gibi aynı zamanda birden fazla eklemi de kapsayabilecek iltihaplanma olmasına neden olacaktır. Cilt dokusunu etkileyecek ve gözlerde oluşan görme kaybına neden olacaktır.

Kişiler de böbrek yetmezliği ve solunum yollarında sıkıntının olmasına neden olacağı gibi bu hastalık eklemlerde ve kemiklerde meydana gelmesi nedeniyle oluşan iltihap eğer ki tedavi edilmediği zamanlarda kişilerin kanlarının üremesini sağlamakta olan kemik iliğinde de ciddi hasara neden olacak sıkıntılı bir rahatsızlıktır. 

İyi Gelen Besinler

Her zaman için iltihaplı eklem romatizması yaşamakta olan kişilerin kilo kaybı çok önemlidir. Çok kilolu olan kişilerde sertlik daha çok görülmektedir. Bu nedenle de düşük gıdalı olan yiyecekler tüketmesi hayatı ve sağlığı açısından da önem teşkil etmektedir. Kişilerin yasak meyveler olan narenciye gibi ya da süt ve süt ürünlerini tüketmesi sağlığına zararlı olacaktır. Deniz tuzu her zaman için kişilerin sağlığı açısından faydalı olmaktadır. Kişilerin siyah çay ya da kahve içmesi sakıncalı olacağı için daha çok kişilere kafeinden ve siyah çaydan uzak olan yumuşak bitki çayları tavsiye edilmektedir. Kırmızı et ve kümes hayvanları ayrıca balıklarda yasak olmaktadır. Bu nedenle de sebze ağırlıklı olacak şekilde beslenmesi şart olacaktır. Kişilerde C vitamini alması çok önemli olmaktadır. Bu C vitamini sayesinde otoimmun bağışıklık sistemi güçlenmesi söz konusu olacaktır. Antioksidan özelliğine sahip olan biber, turunçgiller, ham patates suyu, havuç, pancar, salatalık, soğan, elma tüketmenizin de bir sorun olmayacaktır. Fakat kişilerin kızılcık ve kızılcık şerbeti içmeleri son derece faydalı olduğu da görülmektedir. Balık tüketecek olduğu zamanlarda doymamış yağ asit bakımından yoğun olan alabalık, uskumru, somon balıklarını tüketmesi gerekmektedir. Protein almak için mercimek her zaman için kişilerin sağlığına kavuşmasında fayda sağlayacaktır. Hazır meyve sularından, konservelerden uzak durması gerekmektedir.

Bunun yerine kişilerin taze sıkılmış olan meyve sularını tercih etmesi sağlığı açısından çok önemli olmaktadır. Özellikle de kişilerin elma suyu ya da havuç suyu, kereviz suyu domates ve lahana sularını içmesi tavsiye edilmektedir.

Kalsiyum açısından zengin olan gıdalar her zaman için faydalı olur. Bu nedenle de sizlerde kemiklere faydası olan kalsiyum sıklıkla tüketmeniz gerekmektedir. Her ne kadar hamur işleri, beyaz ekmek, tatlı türleri, çikolata gibi gıdalar yasaklanmış olsalar bile karabuğdaydan yapılan ürünleri sağlıklı olması nedeniyle sizlerde tüketmeniz mümkün olacaktır. Kişilerin sağlığına faydası olacak kalsiyum ve D vitamini içerisinde barındıran protein kaynağı olan yumurtaya izin verilmektedir. Eğer ki kırmızı et yemek istiyorsanız o zaman az miktarda sığır eti yemeniz gerekmektedir. Fakat bunun 150 gramı geçmemiş olması gerekmektedir. Diyetiniz her zaman için başarılı olması için kişilerin soya, pirinç, tahıl gibi gıdalardan uzak durmaları gerekmektedir. Bular her zaman için kişilerin sağlığını tehlikeye atacak olan ve hastalığı tetikleyecek sıkıntılı yiyeceklerdir. Deniz tuzu kullanmanızda bir sakınca olmasa da kullanacak olduğunuz günlük tuz miktarınızın 5 gramı geçmemesine dikkat etmelisiniz. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle