İltihaplı Romatizma İçin Bitkisel Tedavi Önerileri – Mustafa Eraslan Tavsiyeleri

İltihaplı romatizma hastalığı ile ilgili bitkisel tedavi olanaklarını sizlere sunmaktayız. Mustafa Eraslan tavsiyeleri üzerine sağlıklı bitki karışımlarını deneyebilirsiniz.

İltihaplı Romatizma

Romatizma olarak adlandırdığımız sağlık problemi vücudumuzda belirli katmanların dışında medana gelen ağrı, şişlik ve sızı dolayısıyla oluşan bir hastalıktır. Vücudun tepkimeye girmesi ile zaman zaman şekil bozuklukları bile meydana gelebilmektedir. Genellikle eklem hastalıkları ile bir arada beliren romatizma tutulmalar ile belirginleşmektedir. Romatizmasal hastalıklar genellikleri iç organlarımızı da etkilemektedir. Bunlara örnek olarak bağırsak, böbrekler, deri ve damarları da örnek gösterebiliriz. Neredeyse tüm vücudumuzun etkilenmesine etki gösteren durum ise iltihaplı romatizma hastalığını açığa çıkarmaktadır. 

İltihaplı romatizması bulunan kişilerde;

  • Eklemlerde ağrı oluşumu
  • El, kol, bacak ve ayaklarda tutulmalar
  • Eklem bölgelerinde yanma, kızarıklık, şişmeler gözlemlenmektedir
  • Yüksek ateş
  • İştahsızlık, açıklanamayacak düzeyde kilo kaybı oluşumu
  • Bitkinlik halsizlik
  • Eklem bölgesinde romatoid nodülü adı verilen şişliklerin oluşumu
  • Eklem bölgesinde şekil bozukluğu ve özellikle uyandığınızda bel ve kalça kısmında tutulmaların meydana gelmesi
  • Yukarıdaki belirtilerden de yola çıkacağımız üzere belirli formda fiziksel olarak iltihaplı romatizmanın birden fazla etkisi bulunmaktadır.

Kimyasal tedavi yani ilaçlı  tedaviyi tercih etmeden önce başvurmanız gereken en etnik uygulamalardan bir tanesi de bitkisel tedavi olmakta. Bitkisel tedavi bir çok hastalıkta etkili bir faktör olup kimi zaman gerçekten doğru besinler yerli yerinde tüketildiğinde fayda sağlanmaktadır.

Dr. Mustafa Eraslan tavsiyeleri üzerine bitkisel ürünler ile hastalığın üzerinden daha kolay gelebilme imkanına sahipsiniz. Bitkisel ürünlerin hiç birinin yan etkisi bulunmamaktadır. Genellikle doktor tavsiyesi üzerine hazırlanmış bitki kürlerini kullanarak romatizmasal ağrı ve sağlık sorunlarının üzerinden gele bilmektesiniz. Mustafa Eraslan 

Romatizmaya İyi Gelen Bitkiler ve Faydaları

Isırgan otu

Özellikle iltihaplı romatizmaya iyi gelen ısırgan otunun herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. İçerisinde A ve D vitamini bulunduran ısırgan otu sadece romatizma hastalıklarında değil birden fazla hastalıkta oldukça etkili bir tedavi sonucu elde etmemize olanak sağlamaktadır.

Balık Yağı

İçerdiği omega 3 yağ asidi ile romatizmaya iyi gelen maddelerden bir tanesi de balık yağı olmakta. Eklem alanlarında oluşan sertliği yumuşatan balık yağı dikkatli tüketilmesi gereken maddelerden bir tanesidir.

Çoban Çantası

Bir nevi kas gevşetici görevi üstlenen çoban çantası son derece doğal bir bitkidir. Genel olarak ele aldığımızda romatizma sonucunda oluşan ağrı ve şişliği gidermek amacıyla kullanılmaktadır.

Keten Tohumu

Balık yağında olduğu üzere keten tohumda da omega 3 ve omega 6 yağ asitleri bulunmaktadır. Günlük olarak düzenli kullanılmakta olan keten tohumu eklem ağrılarını hafifletmekle beraber eklemde oluşan sertlikleri de gidermektedir.

Ardıç Yağı

Romatizma ağrılarına iyi geldiği söylenen bitkilerden bir tanesi de ardıç çiçeğidir. Ardıç yağı ile eklem bölgelerinizi hafif masaj yapar gibi ovalayarak kas ve eklem ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Ardıç yağının bir diğer özelliği ise romatizma bölgelerinde oluşan iltihabı gidermektedir.

Kiraz Sapı & Isırgan Otu Kürü

Hazırlama için ilk olarak 2.5 su bardağı suyumuzu tenceremizin içerisine boşaltalım. Kaynayan suyun içine 25 kiraz sapı ekleyelim. Kiraz sapımızı kısık ateşte olacak şekilde 2-3 dakika kadar kaynatalım. Sonrasında 1 tatlı kaşığı kadar ısırgan otumuzu ekleyip ocağımızın altını kapatalım. Ortalama 3 dakika kadar dinlenmeye bırakalım ve dinlendikten sonra da kürümüzü süzerek günde 2 defa olacak şekilde içelim. Bu tarifi ortalama olarak 10-15 gün kullandığınızda faydasını göreceksiniz.

Lavanta Çayı

1 bal kaşığı lavanta ile 1 su bardağı suyu kısık ateşte demleyiniz. Ortalama olarak 10 dakika kadar lavanta çayı demleyip ılındıktan sonra tüketiniz. Ortalama olarak bu kürümüzü de 15 gün tüketiniz.

Frenk Üzümü

Frenk üzümü kürümüz için ilk olarak üzüm yapraklarımızı uzun süreli kaynatalım. Sonrasında demlemeye bırakarak ılındıktan sonra tüketelim. Frenk üzümü ile elde edilen çay romatizmasal hastalıkların giderilmesine katkı sağlamaktadır.

Bunun yanı sıra bitkisel kürler bakımından bir diğer tavsiye edilmesi gereken maddelerden bir tanesi de zencefil, keçiboynuzu, pekmez, günlük taze sebzeler, kuşburnu çayı, marmelat bununla beraber kırmızı et, keçi sütü, çiğ soğan, yumurta sarısı, kereviz, maydanoz olmakta.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle