İltihaplı Romatizma Hastalığı Tedavisi ve Yaşam Değişiklikleri

İltihaplı romatizması olan kişiler öncelikli olarak yaşam kalitelerini yükseltmek ve semptomları azaltmak için uzman doktorun söylediği tüm detaylara uymak zorundadır.

İltihaplı Romatizmadan Kurtulma Yolları

İltihaplı romatizma hastalığını tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi bulunmamaktadır. Yeni keşifler ve antiromatizmal ilaçlar hastalığın ortaya çıkardığı semptomları hafifletir. Bunun yanı sıra hastalığın şiddetine göre cerrahi müdahalelerde yapılabilir. İltihaplı romatizma tedavisi için kullanılan yöntemler;

İlaç Tedavisi

İlaç kullanımı uzman hekim tarafından yapılacak muayene, test ve tetkikler sonrasından reçete edilir. İlaç çeşitleri iltihaplı romatizma hastalığının ne zamandır yaşandığına, ne kadar geliştiğine ve şiddetine göre değişir. Kullanılan ilaçlar arasında;

 • Prednizoni kortikosteroid ilaçlar, ağrıların azalması, eklem hasarların ortadan kalkması ve iltihabın azalmasına adına reçete edilirler. Bu ilaçların uzman hekim kontrolünde kullanılması gerekir. Çünkü ilaçlar şeker hastalığı ve kemiklerin incelmesi gibi ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle akut semptomların azalması adına kullanılan bu ilaçların kullanım süresinde uzman kontrol zamanlarını aksatmamak gerekir.
 • Nonsteroidal anti-inflamatuar ilaçlar, vücutta bulunan inflamasyonun ve ağrıların azalmasını sağlar. Bu ilaçların yan etkileri arasında böbreklerde hasar, kalp sıkıntıları ve mide sorunları bulunur. Diğer ilaçlarda olduğu gibi bu yan etkiler için uzman doktorlar zaman zaman genel kontrol yapar.
 • Anti romatizmal ilaçlar, iltihabın yavaşlatılmasını sağlar ve diğer eklemlerdeki hasarı ortadan kaldırır. Akciğer enfeksiyonu, kemik iliği sorunları ve karaciğer sorunları gibi yan etkilere sahiptir.

Terapiler

İltihaplı romatizma hastalığının şiddeti dâhilinde uzman hastasını mesleki ya da fiziksel terapiste yönlendirme yapabilir. Bu terapiler de hasta kişinin eklem bölgelerinin esnekliğinin sağlanması adına fiziksel hareketler tavsiye edilir. Terapistlerin önereceği hareketlerin hepsinin düzenli yapılması gerekmektedir.

Cerrahi Uygulamalar

İltihaptan kaynaklı olarak hasta kişilerin bazı eklemlerinden hasarlar meydana gelmişse uzman doktor cerrahi uygulama önerebilir. Cerrahi işlemler sonrasında çalışmayan eklemlerin işlevleri tekrardan geri kazanılacaktır. Yapılan uygulamalar sayesinde birçok kişinin ağrılarında da azalmalar meydana gelir. Cerrahi işlemler içinde aşağıdaki uygulamalar bulunur;

 • Eklem astarı uygulaması genelde parmaklarda, dirsekler ve diz bölgesinde uygulanır.
 • Tendon işlemleri
 • Ortak füzyon, ağrıların ortadan kaldırılması adına yapılabilir. Total eklem replasmanı

Yaşamsal Değişimler

İltihaplı romatizma hastalığının geçmesi için hasta kişilerin yaşamsal açıdan değişimlere de ayak uydurması gerekir. Zaten uzman doktorlarda hasta kişilerin yaşamlarında birçok değişiklik isteyebilir. Bu sayede meydana gelen semptomlarda hafifleme ortaya çıkacaktır. Yapılması gerekenler arasında;

Sürekli Egzersiz

Eklemlerde bulunan kasların güçlendirilmesi adına düzenli şekilde egzersiz yapılması gerekir. Egzersiz sayesinde hasta kişiler yorgunluk ve ağrı ile de baş edebilir. Egzersizler terapistler ya da uzman doktor tarafından tavsiye edildiği gibi yapılmalıdır.

Soğuk ve Sıcak Kompres

Sıcak uygulamalar iltihapların düzeyine göre uzman tavsiyesi ile yapıldığından ağrıların azalmasını sağlar. Soğuk kompreslerde kas spazmlarını azaltır.

Stresten Uzaklaşma

Hastalığın meydana getirdiği ağrılardan kurtulmak için kişilerin stresten uzak kalması tavsiye edilmektedir.

İltihaplı romatizma için evde bulunan besinlerin faydası tartışılmaz. Bunlar düzenli bir şekilde tüketildiğinde fayda sağlayacaktır.

 • Bitkisel yağlar, frenk üzümü yağı, çayır çiçeği yağı özellikle sabahları sıkıntı yaşayan kişiler tarafından kullanılmalıdır. Yalnız tedavi sürecinde kullanılacak bu yağlardan uzman doktorun haberi olmalıdır.
 • Balık yağı, iltihaplı romatizmanın meydana getirdiği sertlikleri ve ağrıları azaltır. Balık yağı ilaçlar ile etkileşim meydana getirebileceği için uzman doktor bilgisinde kullanılır.
 • Egzersiz, eklemlerin ağrılarının ortadan kaldırılması adına uzmanların tavsiye ettiği egzersiz hareketlerinin düzenli şekilde yapılması gerekir. Egzersiz daha sağlıklı yaşam için önemlidir. Nasıl uygulanacağı ve ne zaman yapılacağı konusunda uzman detay verecektir.

Başa Çıkma

Bu hastalığı yaşayan kişilerin sorunları çevresini ve ailesini yakından etkiler. Hastalığın meydana getirdiği sorunlar kişilerde depresyon ve kaygı tarzında etkilere neden olabilmektedir. Özellikle hastalığın ilerlemesi ile meydana gelebilecek olan sakatlık ve ağrı sorunların için çevreninde destek olması çok önemlidir. Gerekirse bu süreçte aile ve hasta ek psikolojik destek alabilir. Hastalık ile yaşamak için semptomlar ile başa çıkma çok önemlidir. Bunun içinde uzmanların önerdiği tüm stratejilere uymak gerekir. Aşağıdaki detayları da yaşam biçimi haline getirmek gerekmektedir.

 • Kontrol altına almak
 • Sınırlarını bilmek
 • Başkaları ile güzel bağlar kurmak
 • Kendi için zaman ayırmak

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle