İltihaplı Romatizma Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Kişilerin iltihaplı romatizma teşhisi konulması için mutlaka uzman bir doktor tarafından muayene edilerek bir takım testler yapıldıktan sonra iltihaplı romatizma tanısı konulur. Bu tanıyı kişiye koymak için doktorun romatoloji uzmanı ya da iç hastalıkları uzmanı olması gerekmektedir.

İltihaplı Romatizma

İltihaplı Romatizma

İltihaplı eklem romatizması sıklıkla görülme nedenleri arasında bağışıklık sistemi yer almaktadır. Otoimmun sisteminin eklemleri tanımaması sonucunda ortaya çıkan ciddi bir rahatsızlıktır.

Mutlaka uzman hekim tarafından kişinin ilk olarak tanısının yapılması, ardından da kişiye uygun olan tedavi yönteminin uygulanması gerekmektedir.

Bu hastalık insanların sadece eklemlerini etkilemekle kalmayacak olan, sıklıkla kişilerin hayatı içerisinde oldukça olumsuz etkiler bırakacak tarzda bir hastalık olmaktadır.

İnsanların akciğer, kalp, göz ya da omurilik gibi organlarının da etkilenmesi neticesinde kişilerin hayatında bir engel oluşmasına neden olacak hastalığın tedavisi için romatizmal hastalıklar üzerinde eğitim görmüş olan tıp doktorlarının muayene etmesi sonucunda tanısının konulması söz konusu olacaktır. Hastalığın tanısını koymak amacıyla kişilerin romatoloji bölümünü ziyaret etmeleri gerekmektedir. Bu bölüm kişilerin romatizma hastalıkları üzerine eğitim almış olan doktorlardan oluşmaktadır. Ve kişilerin uygun tedavi görerek hastalığın ilerlemesini durduracak bilgiye sahiptirler.

Kişilerin özellikle de iltihaplı romatizma teşhisi konulması için başvurdukları bu bölümde ki doktorların hepsinin 6 yıl tıp eğitimi aldıktan sonra, 4 yıl boyunca dahiliye yani iç hastalıkları uzmanlığını almaları gerekmektedir. Dahiliye bölümünden mezun olmuş doktorlar uzmanlık sınavına girmeleri gerekmektedir.

Bu sınavı kazanmaları sonucunda 3 yıl daha eğitim alacakları araştırma hastanelerinde romatoloji bölümünde okurlar. Yani iltihaplı eklem romatizmasının uzmanları toplamda 13 sene boyunca okumaları gerekmektedir.

Hangi Bölüm Bakar?

Her zaman için iltihaplı eklem romatizması yaşamakta olan bir kişinin erken tanısı çok önemli olmaktadır. Eklemlerde ağrı yaşamakta olan kişilerin ve eklemler üzerinde şişlik olan kişilerin vakit kaybetmeden hekim kontrolünde olmaları gerekmektedir.

Özellikle de sabah kalktığı zamanlarda kişilerin küçük kemiklerinde el parmakları, ayak parmakları ya da bilek gibi kemiklerinde oluşan yarım saat süreli olan sertlikler olması durumunda kişilerin romatoloji bölümüne başvurmaları gerekmektedir.

Bu hekimler özel eğitim almış olan ve romatizmal hastalıklar konusunda okumuş doktorlardır. İlk olarak doktor tarafından şikayetlerinizin dinlenmesi gerekmektedir. Ardından sizlerin elleriniz üzerinde sıcaklık, ağrının sonucunda hareket kaybının olup olmadığı ya da şişliği görebilmesi amacıyla fiziksel muayene yapacaktır. Bunun sonucunda doktor tarafından sizlerden teşhisini koyabilmek amacıyla bir takım testleri yaptırmanız istenecektir. Bu testler iltihaplı eklem romatizması yaşamakta olan kişilere kesin tanının konulması ve diğer romatizmal hastalıklardan ayırt edilebilmesi için çok önemli olan kan testleri olmaktadır. Bu kan testleri genellikle 8 saat içerisinde sonuçlar hastaya verilmektedir.

Doktor tarafından sonuçlar değerlendirildikten sonra gerekli görmesi durumunda röntgen gibi bir takım görüntüleme testleri de isteyecektir. Bunun her zaman için kişilerin kemiklerinde zarar olup olmadığını anlamak konusunda yardımcı olacaktır.

Ayrıca kişilerde ki eklem iltihaplanması sonucunda ortaya çıkmış olan romatizmal hastalığın dokulara ve sinirlere bir zarar verip vermediğini anlamak amacıyla MR çekilmesi de söz konusu olacaktır.

Hangi Doktor Bakar?

Ramotloji bölümünde görev yapmakta olan romatologlar tarafından hastanın tedavisi yapılmaktadır. Bu nedenle de romatoloji bölümünden mezun olmuş olanlar romatologlara gidilir. Kişilerin hastalığını tanısını koymak için ayrıca tedavisinin yapılması amacıyla gitmiş olduğunuz doktor romatizmal hastalıklar konusunda uzman olan bir doktor olmaktadır. Tabi ki yetişkin bir insanda şüphelenmekte olan iltihaplı eklem romatizması için romatolog ziyaret edilmelidir.

Fakat iltihaplı eklem romatizması her yaşta insanda görülecek olması nedeniyle çocuklarda da görülme riski her zaman için bulunmaktadır. Eğer ki 18 yaşın altında bir insan da eklem romatizma hastalıklarından şüphelenilmesi durumunda nefroloji bölümüne gitmesi gerekmektedir. Erişkinlere dahiliyenin bir birimi olanlar romatologlar tarafından bakılmaktadır.

Hastalığın özellikle de çocuklarda olması durumunda çok ciddi sakatlığa da neden olacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle de çocuk yaşta olan bir insan da görülmesi sonucunda her zaman tedavisinin yapılması, bağışıklık sisteminden kaynaklanmakta olan bu sorun için nefrologlara çocuklarınızı götürmeniz gerekmektedir.

Önce fiziksel muayene sonucunda doktor tarafından kan testi ve görüntülenme testleri sonucunda tanı konulacak ve testler sonucunda tedavisi başlanacaktır.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle