Siyatik Sinir Ağrısı Nasıl Olur, Hangi Bitkiler İyi Gelir?

Siyatik sinir vücudumuzun en kalın ve de uzun olan siniri olmaktadır. Zedelenmeler ya da başka etkenlerden dolayı siyatik sinirlerde travma oluşacağı için ağrı oluşur. Bu ağrıyı bitkisel yolla tedavi etmek mümkündür.

Siyatik Sinir

Siyatik Sinir Bitkisel Tedavi Yolları

Bel omurlarından başlayan ve topuklarımıza kadar uzanmakta olan en kalın ve de en uzun sinir olan siyatik sinir ayakta durmamız, hareket etmemiz için oldukça önemli bir rolü olmaktadır. Bu sinir birçok nedenden dolayı zedelenerek hasar görecektir. Sinirin sıkışması sonucunda şiddetli bir ağrı ve hareket kısıtlığı meydana gelecektir. Siyatik sinirin ağrıması her zaman için görülmez. Bu sinirlerin belli bir travma sonucunda oluşacaktır. Bir bölgede oluşmöayacak ve sinir boyunca meydana gelecektir. Aprının hissedilmesi sonucunda bütün bacaklarda ağrı görülmektedir. Sık sık siyatik sinir ağrısı, bacak ağrısı ile karıştırılmaktadır. Aprının siyatik olup olmamasını kontrol edebilmek için birkaç test uygulanması gerekmektedir. Siyatik sinir ağrısının görüldüğü kişiler de leğen kemiğinden başlayan ve topuklara kadar uzanan bir ağrı görülmektedir. Düz bir pozisyonda sırt üstü uzanın ve bacaklarınızı kırmadan yukarıya doğru kaldırmalısınız. Yukarıya doğru kaldırmanız sonucunda ağrının artması neticesinde siyatik ağrı yaşmakta olduğunuz kesindir. 

 Nedenleri

Bölgenin iltihaplanması nedeniyle oluşacağı gibi, omurlarda oluşan herhangi bir porblem nedeniyle de siyatik ağrı görülmektedir. İğne vurulduğunda siyatik sinire denk gelmesi ya da şeker hastalığı sebebi ile de görülmektedir. Herhangi bir kaza sonucunda travma yaşanması durumunda veya spor yaparken ters bir hareketin yapılması neticesinde bu ağrının görülmesi olağandır.

 Siyatik Sinir Ağrısı Bitkisel Tedavi İle Geçer Mi?

 Sİyatik sinir ağrısı yaşamakta olan kişilerin bitkisel tedavi ile ağrısının dinmesi de günümüzde mümkündür. Bu bitkisel tedavi uzun yıllardır siyatik ağrıları tedavi etmekte kullanılmaktadır.

Zerdeçal: Birçok hastalığın tedavisinde uygulanan zerdeçal siyatik ağrının geçmesinde ve iyileşmesinde de son derece önemlidir. Eğer ki siyatik ağrı iltihaplanma nedeniyle görülmekteyse anti-inflamatuar özelliği olan zerdeçal uygulanması gerekmektedir. 1 su bardağı sütün içerisine bir tatlı kaşığı zerdeçal ekleyin. Kaynadıktan sonra içmelisiniz. Eğer ki tadı acı geliyorsa içerisine bir çay kaşığı bal koyarak tatlandırmanız mümkün olacaktır. Bu karışımı hastalığın iyileşmesi gözlemlene kadar her gün günde iki defa içiniz.

Kedi otu: Siyatik ağrıların dindirmek için yüzyıllardır kullanılmakta olan bir bitki olmaktadır. Kaslarınızın rahatlamasına son derece yardımcı olacaktır. Siyatik ağrılarını tedavi etmekte de şu şekilde kullanılmaktadır. 1 çorba kaşığı kurumuş kediotu kökü 1 su bardağı kaynar suyun içerisine atılır. Ardından 1 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Bu karışım haftada bir defa siyatik ağrı geçene kadar içilir. 

Çemen tohumları: Uzun bir süredir siyatik ağrıları olan kişiler çemen tohumundan hazırlamış oldukları macunu bölgeye sürmektedirler. Bir avuç çemen tohumu ezilmelidir. İçerisine bir miktar süt ilave edilerek macun şekline getirilmelidir. Bu macun ağrının yoğun olduğu bölgeye sürülmesi gerekmektedir. Bu sürülen bölge açık bırakılmalıdır ve yaklaşık olarak iki saat boyunca bekletilmelidir. Daha sonra bol ılık su ile durulanması gerekmektedir. 

Sarımsak: Zerdeçal gibi sarımsağın da anti- inflamatuar özelliğinin olduğu bilinmektedir. Bu nedenle de iltihaplanma sebebi ile eğer ki siyatik ağrılarınız oluyorsa sizlerin ağrılarınızı dindirme konusunda yardımcı olacaktır. Ağrının önemli bir şekilde yok olması için her sabah sizler de 4 diş sarımsak çiğnemeniz gerekmektedir. Bu sayede siyatik ağrılarınızın dinmeniz ve sizlerin bağışıklık sisteminizde önemli oranda güçlenme sağlayacaktır. 

Limon: siyatik ağrılarını tedavi etmekte önemli rol oynamakta olan C vitamin deposu bir bitki olmaktadır. Sizler de her gün içecek olduğunu limon suyu ile bol miktarda C vitamini almış olacaksınız. Bu da siyatik ağrılarınızı dindirme konusunda son derece fayda sağlayacaktır. Mideniz de problem olmasından dolayı tüketemiyorsanız limon suyunu klorsuz bir su ile karıştırmalısınız ve içerisine bir çay kaşığı bal ekleyip tüketebilirsiniz.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle