Sakrum Kırığı Tedavisi ve İyileşme Süresi

Omurganın alt kısmında yer alan sakrum üçken şeklinde olan bir kemik olmaktadır. Kırıldığı zamanlarda kişilerde şiddetli bel ağrısının olmasına ya da oturma eylemi içerisinde olduğu zamanlarda bu kişilerin daha yoğun olan ağrılar yaşamasına neden olacaktır. Tek bir tarafta ağrı meydana çıkacağı gibi iki taraftada görülmesi söz konusu olacaktır.

Kişilerde sıklıkla kalça kısmında ağrının yaşandığı ilk gelen şikayetler arasında yer almaktadır. Bunun dışında kişilerin alt sırt kısımlarında kalçalarında ve pelvis kısımlarında da ağrının olması söz konusu olacaktır. Bu ağrı kişilerde sadece tek yan tarafında hissedileceği gibi aynı anda her iki tarafta da şiddetli ağrının olması söz konusu olacaktır.

Sakrum Kırığı

Omurganın alt kısmında yer alan sakrum kemiği iki kalça kemiğinin arasında bulunan üçgene benzer bir görüntüsü olan bir kemik olmaktadır. Sakrum bel omurgasının besinci segmetinde ve kuyruk kemiği arasında bulunmaktadır. Sakrum pelvik kemerinin bir parçası olan bir kemik türü olmaktadır. Sakroilyak kemikleri eklemin oluşumunda katkı sağlamaktadır. İçerisinde sakral sinirlerin geçmekte olduğu ve kan damarlarınında bulunduğu dört tane açıklığın olduğu bir kemik türü olmaktadır. Sakrum kırıkları genellikle kişinin kalçasının üzerine düşmesi şeklinde oluşan kırıklar olmaktadır. Bir travma sonucunda oluşması olağandır. Bunun yanında kişilerde stres kırıkları ya da fiziksel aktibiteleri sırasında ve kemik erimesi yaşamakta olan kişilerde de görülmektedir. Araba kazaları kişilerin sakrum kemiğinin kırılmasına yol açacak bir durum olmaktadır. Kişilerin yakın temas içeren bir spor yapması sonucunda birçok kişinin kemiğe darbe alması neticesinde de oluşması ile bilinmektedir. Kişilerde sıklıkla ağrı meydana gelmektedir. Bu ağrı uyluk kemiği kısmı içerisinde görülmektedir. Ayrıca bölge üzerinde şişmelerin de meydana gelmesi nedeniyle kişiler sıkıntılı zamanlar geçirecektir. Bazı kişilerde bacaklarında karıncalanma ve uyuşuklukta görülmesi söz konusu olacaktır. Bağırsak işlevlerinde bozukluk meydana gelecektir. En yaygın belirtileri de bunlar olmaktadır. 

Tedavisi

Kişilerde sakrum kırığı olduğu zamanlarda bu tedavi edilmesi gereken bir hastalık olmaktadır. Çünkü kişiler çok şiddetli ağrı yaşamasına neden olacak bir sorun olmaktadır. Kişilerin ağrılarının yanı sıra oturma aktivitelerini de yapamayacaklardır. Şişme de sıklıkla görülen belirtiler arasında olmaktadır. Bu nedenle de kişiler ortopedi doktoru tarafından ilk olarak fiziksel muayene yapılması gerekmektedir. Ardından kesin tanının konulması için röntgen filmi çekilmelidir. Fakat sacrum kırıklarında röntgen filmi çekildiği zamanlarda bazı durumlar içerisinde bu kırıklar görülmemektedir. Röntgen filminde %30 civarında sadece kırıkların görülmesi söz konusu olmaktadır. Bu nedenle de gerçek tanının konulabilmesi için kişilere bilgisayarlı tarama yapılması gerekmektedir. MR çekilmesi sonucunda kalça kısmında olan dokulara herhangi bir zarar verip vermediği de anlaşılmış olacaktır. Bu sayede sacrum kemiği üzerinde bir ağrının olup olmaması tam olarak anlaşılacaktır. Kişilerde ağrı olduğu zamanlarda sıklıkla hayatı son derece olumsuz etkilmektedir. Bu kırıklar normal şartlar altında olması sonucunda konservatif yöntem kullanılarak tedavi edilmesi söz konusu olacaktır. Kişilerin ağrılarında ki nöroloji herhangi bir komplikasyon olmadan bu kırığın tedavi edilmesi gündeme gelecektir. Kişilerin alçıya alınmayacak olması nedeniyle her zaman için otururken simit minder üzerine oturmaları tavsiye edilmektedir. Bunun dışında ortopedik alt korse tarzı bir giyecek ve kişinin dinlenmesi tavsiye edilir. Kişilerde kırık olması durumunda asla ağır kaldırmamaları gerekmektedir. Her hastanın bunlara dikkat etmesi gerekmektedir. 

Eğer ki sakrum kırıkları 1 santimin üzerinde olması durumunda kırıkların cerrahi yöntem kullanılarak tedavi edilmesi gündeme gelecektir. Bu nedenle de kişilerde vidalama yöntemi kullanılarak sıklıkla tedavisi söz konusu olur. 

İyileşme Süresi

Kırık olduğu zamanlarda iyileşme süresi her zaman için hastaya bağlı olmaktadır. Yaşın çok önemi bulunmaktadır. Kişilerin ileri ki yaşta olması iyileşme süresini her zaman için uzun tutacaktır. Bu nedenle de kişiler her daim kırık yaşaması sonucunda beslenmesine çok dikkat etmeli ve dinlenerek bu kırığın kaynamasını sağlamaktadır. Bir kırık oluşmuşsa bunun tam olarak iyileşmesi 3 ayı bulacaktır. Cerrahi yöntem kullanılmadan uygulanan tedavi içerisinde ilk bir hafta şiddetli ağrı olacak daha sonrasında bu ağrısı azalacaktır. Eğer ki kişiye cerrahi yöntem kullanılarak tedavi edilmesi söz konusu olan 1 cmden büyük olan kırıklar yaşamaktaysa o zaman iyileşmesi daha da uzun sürecek ve 6 ay ile 1 yıl içerisinde kişi sağlıklı bir şekilde hayatına devam edecektir.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle