Osteoporoz Kemik Erimesi Hakkında Merak Edilenler

Kemiklerin kalsiyum eksikliğinden kaynaklı olarak yoğunluğunu kaybetmesi sonucunda meydana gelen bir kemik hastalığı olmaktadır.

 Osteoporoz

Osteoporoz

Osteoporoz daha çok kadınlarda görülmekte olan kemik dokusundan kaynaklanan bir hastalık olmaktadır. Kalsiyum azaldıkça kemiklerin sertliğinin azalması sonucunda kırılgan bir hal almaya başlayacaktır. Bu durumda kişinin çok küçük bir darbe alması, bir yere çarpması ya da düşmesi sonucunda kırıklar oluşacaktır. Osteoporoz metabolik bir sorun olmaktadır. Basit görünmekte olan kazalar çok ciddi hasarlara neden olabilir. Menopoz döneminde olan kadınların daha sıklıkla yaşadığı bu kemik erimesine erkeklerin yakalanma riski daha az olmaktadır.

 Belirtileri

 Osteoporoz çoğu zaman kişide var olduğunu herhangi bir şekilde hissettirmeden kemik erimesine devam edebilir. Kişi bu şekilde uzunca süreler yaşaması mümkün olacaktır. Herhangi bir belirti göstermediği için kişinin şüpheleri de oluşmayacaktır. Kemik dokusunda azalma olduğu zamanlarda bel ağrısı görülecektir. 

 • Kişi dinlenmiş olsa bile sürekli olarak kendisini yorgun hissedecektir;
 • Kemiklerde ve sırtın alt kısımlarında meydana gelen şiddetli ağrılar;
 • Mikro kırıklıklar;
 • Tırnaklarda kırılmalar;
 • Mide sorunlar;
 • Alerjiler;
 • Metabolizma hastalıkları;
 • Kalp çarpıntısı;
 • Kemik dokusu kırıklıkları;
 • Kasların ciddi oranda zayıflaması;
 • Omurgada oluşacak eğrilik.

 Nedenleri

Osteoporoza neden olan binlerce etken vardır. Ama bunların içerisinde en çok sigara içmek ve alkol tüketmek gelmektedir. Kişinin metabolizma bozukluğunun yaşaması ve kalsiyum emiliminin zayıf olması da bu nedenler arasında olur. Hormal dengenin bozulması nedeniyle kemik dokusunun yapım hücrelerinde ihlal meydana gelecektir. Menopoz olduğu zamanlarda kişinin hücrelerinde bozulma meydana gelir. Yaş ilerledikçe aslında bütün organlarda bir fonksiyon kaybı söz konusu olacaktır. Fakat kemiklerde bu durum daha da kendisini gösterecek ve kemik yoğunluğunda düşme meydana gelecektir.

 •  Östrojen hormonunun vücut tarafından üretilmemesi;
 • Irk;
 • Kemik dokusu zayıflamış kişiler;
 • 65 yaşın üzerinde olan kişiler;
 • Akrabasında kemik erimesi olan kişiler;
 • D vitamin eksikliği;Kalsiyum eksikliği;
 • Kas gevşetici ilaçların tüketimi;
 • Hormonal ilaçları sık kullanmak;
 • Hareketsiz bir yaşam;
 • Sigara içmek;
 • Sindirim sisteminde var olan bozukluklar;
 • Böbrek üstü bezlerin doğru çalışmaması. 

Yukarıda yazmış olduğumuz nedenler osteoporoz hastalığının ilerlemesinde çok büyük etkenlerden olmaktadır. Sizler de menopoza girdiyseniz ve yukarıda yazdığımız nedenler hayatınızda varsa kemik erimesi yaşamamak ve ilerleyen zamanlarda rahatsızlanmamak için hastalığa sebep olacak nedeni ortadan kaldırmanız gerekmektedir.

 Teşhis

Günümüz şartlarında Osteoporozu teşhis etmek için birçok yol bulunmaktadır. Radyografi sayesinde hastalığın orta derece de ise bulunması mümkün olmaktadır. Osteoporozu teşhis etmek için kullanılan bütün yöntemler bu hastalığın omurga yüksekliğini ölçme konusunda yapılacak ve kemik dokusu yoğunluğunu ölçmeye yarayacak yöntemler olmaktadır. Kan testleri her zaman için Osteoporozu teşhisi konulması için gereklidir. Kalsiyum oranına bakılacak ve yeterli düzeyde olup olmadığı sonuçlanacaktır.

 Tedavi

Osteoporoz tedavi edilebilen bir hastalık olsa da kemik erimesini yavaşlatmak için mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir. Hormonal olarak kişide eksik olan hormonları ölçecek ve yardımcı olacak ilaçların reçete edilmesi ile özellikle de östrojen adlı hormonun vücuda verilmesi sonucunda kişide kemik erimesi yavaşlayacaktır. Bunun yanı sıra kişiye yardımcı olacak kalsiyum ve D vitamin takviyesininde yapılması gerekmektedir.

Osteoporoz günümüzde tam olarak tedavi edilebilir bir hastalık değildir. Bu nedenle de onunla yaşamayı öğrenmeniz gerekmektedir. Sizler de hareketsiz yaşam tarzınızı değiştirmelisiniz. Osteoporoz hastalarına en iyi gelen egzersiz yürümek olacaktır. Bu nedenle sizler de haftanın 4 günü 45 dakikalık en az yürüyüşler yaparak kas dokunuzun güçlenmesini sağlayacaksınız. Bunun dışında beslenme alışkanlığınızın da ciddi oranda değişmesi gerekmektedir. Daha çok kalsiyum bakımından zengin olan gıdalar tüketmeniz gerekecektir. Ayrıca güneş ışıklarında bulunan D vitamininden de yazın yararlanmanız gerekmektedir. Sizlerin kol, bacak ve yüz bölgenizin direk olarak güneş ışınlarına maruz kalması demek D vitaminia lmanız demektir.

 Bisfosfonatlar İlaçlar Reçete Edilir

Bisfosfonatlar grubunda olan ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar kemiklerin güçlenmesine ve dokusunda zayıflığı ortadan kaldıracak olan ilaçlar olmaktadır. Tedavi yöntemi olarak ilaçlar reçete edilmektedir. Kemiklerin kendisini tekrardan yenileyebilmesi için bu ilaçlara ihtiyaç olacaktır. Doktor tarafından reçete edilecek ilaçları sizler de kemik erimesi yaşamaktaysanız kullanmanız gerekmektedir. 

Bu ilaçlar daha çok haftada bir defa kullanılmaktadır. Ve yuttuğu zaman kişinin 30 dakika boyunca en az hareket içerisinde olması gerekmektedir. İlacı aldığınız zaman 1 saat kadar herhangi bir şey yememeye özen göstermeniz gerekmektedir. Bu ilaçlar kalça kırığı ve el kırığını yarı yarıya azaltması ile bilinen ilaçlar olmaktadır. 

 Fiziksel Egzersiz

Kemik erimesi ile karşı karşıya kalan kişilerin yaşamlarını değiştirmeleri gerekmektedir. Eskiye nazaran daha çok hareket etmesi gerekmektedir. Düzenli egzersizler yapmanız kemik kırılmalarını da azaltma konusunda son derece faydalı olacaktır. Sizler de eğer ki egzersiz yaptığınız zaman kırık oluşma riskinden korkuyorsanız o zaman 45 dakika süresince orta tempo içerisinde yürüyüş yapmanız sağlığınız açısından son derece iyi gelecektir.

 Diyet

Kişinin eğer ki kemik erimesi tanısı konulduğu zamanlarda beslenme alışkanlığını da değiştirmesi gerekmektedir. Artık bol miktarda kalsiyum ve D vitamini içerecek besinler yemesi gerekmektedir. Kemik kütlesinde oluşan yavaşlamanın durması için sizlerin de her zaman için süt ve süt ürünlerini ayrıca soğuk su balıklarını tüketmeniz gerekmektedir. Özellikle de fazla kilosu olan kişilerin kemiklerine binecek yük daha fazla olması nedeniyle ideal kilonuza kavuşmanız için bu diyeti önerilecektir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle