Artroplasti Aşamaları Nelerdir Aşamaları Nasıl Gerçekleşir?

Artroplasty, eklemleri yeniden inşa edebilmek için kullanılmakta olan ameliyat türü olmaktadır. Değiştirilen bir kemik olmak üzere günümüzde pek çok çeşidi olmaktadır. belirtileri azaltmak için ve ya hafifletmek için kullanılan cerrahib ir yöntem olmaktadır.

Artroplasti 

Eklem ağrısı birçok kişi için çok ağrılı bir drum olmaktadır. Kişiler bu gerçek ile yaşamakta son derece zorlanmaktadır. Eklemlerin aşınması sonucunda yıpranma meydana gelecektir. Yaralanmalar ya da kireçlenmeler meydana gelecektir. Omuzlarda ya da ayak parmaklarında veya başka herhangi bir eklemlerde görülmesi de söz konusu olacaktır. Birçok tedavi seçeneği bulunmaktadır. Bu tedavi seçeneklerinden bir tanesi olarakta artroplastisi yöntemi kullanılmaktadır. Artroplasty ameliyat türü eklemi yeniden inşa edebilmek için kullanılmakta olan bir tedavi yöntemi olmaktadır. Belirtilerinizi hafifletmek amacı ile eklemlerin bir kısmını kaldıracak olduğu cerrahi yöntem olarakta bilinmektedir. 

Eklem ağrısı için ameliyat ilk seçeneklerden bir tanesi değildir. Kişilere atel, ilaç ya da fizik tedavi yöntemleri ile başlayacak olan bir tedavi yöntemi her zaman için başlayacaktır. Eklemin esnekliğini kaybetmesi sonucunda kişiler bu durum içerisinde ameliyatı düşünebilirler. Başarısız olan ve enfekte olmaya devam etmekte olan bir kalaç diz ya da omuz değiştirme ameliyatları için artroplasti yöntemi her zaman için kullanılmaktadır. Her zaman için yaşlı kişilerde yapılması daha uygun olacaktır. Cerrah tarafından yapılmakta olan her ameliyatın hem avantajları olduğu gibi dezavantajlarınında olduğu bilinmektedir. Bununla bilrikte bir takım ortak sorunların artroplasti ağrısına yardımcı olacaktır. Baş parmağı ameliyatı sonrasında parmaklarda güç sorununun olması söz konusu olacaktır. Bu nedenle de destek yürüyüşüne ihtiyacınızın olması da söz konusu olacaktir. 

Ameliyat Nasıl Yapılır?

Bu ameliyatı cerrahi tarafından yapılacak olduğunda neden ve de nasıl yaşayacak olduğunuz çok önemlidir. artroskopik türleri olduğu için uyanık olacağınız gibi anestezi verilerek tam olarak uyutulmanızda söz konusu olacaktır. Cerrahi tarafından ağrımakta olan eklem çevresinde birkaç tane küçük delik açacaktır. Bu deliklerden kamerayı sokacak ve küçük aletler yardımı ile yapılması söz konusu olacaktır. Bunun dışında tek bir açık oluşturulup cerrahi tarafından yapılan açık ameliyatlarda günümüzde mevcut olmaktadır.

Günümüzde en başarılı yapılmakta olan cerrahi ameliyatların başında gelmektedir. Hastaların yaşam kalitesinin artması ile bilinmektedir. Normal eklem üzerinde bulunan kıkırdakların ya da eklemlerin zaman içerisinde aşınarak kişinin yaşam kalitesini düşürmesi sonucunda kişilerde büyük oranda hareket kısıtlanması ile birlikte ağrı meydana gelmektedir. Bu yöntemi uygulamakta olan cerrah ise kişilerde hem daha az izin kalmasını sağlayacaktır.

Hem de hastaların ameliyat süresinin kısalmasını da sağlayacaktır. Hastanede yatış sürenizde bir o kadar kısa olacaktır. Bunun yanında sizlerin açık ameliyata nazaran daha hızlı bir şekilde yaralarınızın iyileştiği de gözlemlenmiş olacaktır.

Artroskopik Türleri

Ayak parmak: Ayak baş parmağını uyuşturmak için bölgeye ilaç verilmektedir. Doktor tarafından parmak ekleminizden bir kısmını çıkarmak için açma işlemi yapacaktır. Tatol 1 gün hastanede yatar ya da aynı gün eve gidebilirsiniz.

Başparmak: CMC eklemi denilen ayak parmağınızda ki gibi açık ameliyat elde edilerek gerçekleşmektedir. Doktor sadece bölgeyi uyuşturacaktır. Traoez denilen küçük kemik çıkarılacak ve onun yerine yeni bir tendon konulacaktır.

Omuz: artroskopik kapalı yöntemle yapılacağı gibi aynı zamanda da açık ameliyat ile de yapılması söz konusu olacaktır. Köprücük kemiğinin ucunda bulunan küçük bir kısım çıkarılacaktır. Total de iki gün hastanede yatacaktır.

Kişinin başparmak ameliyatı olduktan sonralarda genellikle kişilere yaklaşık olarak 6 hafta boyunca bir parantez giyinmeleri gerekmektedir. Tam olarak iyileşme süreleri 6 ayı bulacaktır. Eklem cerrahisinden sonra 4 hafta boyunca sizlerin de askı takmanız söz konusu olacaktır. Kişiler iki ile üç hafta içerisinde normal yaşantısına döneceklerdir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle