Olekranon Bursiti Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kişilerin dirseklerini bir yere kötü bir şekilde vurmaları sonucunda ya da bir yerden dirsek üstüne düşmeleri gibi nedenlerden dolayı dirsek üzerisinde şişme ve kızarıklık görülmesi Olecranon bursiti olabileceğiniz anlamına gelebilir.

Dirseklerinizin üzerine sürekli olarak yaslanarak kalmanız ya da sizlerin sürekli olarak dirseklerinizi bir yere şiddetli bir şekilde vurmanız sonucunda oluşacak olekranon bursitinin birçok nedeni olabilir. Dirsek eklemi içerisinde bulunan bursae adında sıvı dolu bir kesecik bulunmaktadır. Bu kesecik eklemlerde bulunan kasların, tendonların ve kemiklerin birbirine sürtünmesine engel olmaktadır. Sizlerde bu keseciğin iltihaplanması sonucunda ortaya çıkacak olan şiddetli ağrının olmasına neden olacak bir durumdur.

Olekranon Bursiti

Olekranon Bursiti

Olecranon bursiti daha sıklıkla dirseğinin şiddetli bir şekilde şişlik olması durumunda meydana gelecek vakalarda görüşmektedir. Uçtan dışarıya çıkmış olan bir yumru şeklinde görülmektedir. Kişiler de bursea sıvı kesesi bir yere darbe alması sonucunda kişilerde sıklıkla iltihaplanması görülmektedir. Ya da kişilerin dirseklerini sıklıkla bir yere yaslayıp durmaları sonucunda da bu rahatsızlık meydana gelecektir. Dirseğin sivri kemiğinin dışa doğru çıkması sonucunda sizlerde Olecranon bursiti olduğunuzu anlayabilirsiniz. Bursea içi sıvı dolu olan bir kesecik olmaktadır. Eklemlerin, tendonların ve kemiklerin birbirlerine sürtünerek aşınmasını engel olmakta olan bu keseciğin iltihaplanması sonucunda yastık görevi gördüğü için kişiler eklemlerini kolay bir şekilde hareket ettiremeyeceklerdir. Bu kişilerde her dirsek kısmını hareket ettirmeye çalıştıkları zamanlarda şiddetli bir ağrının olmasına neden olacaktır. Olekranon bursiti olan kişilerde birçok neden görülmektedir. Daha sıklıkla dirsek üzerine düşmek ya da dirseğin bir yere vurulması sonucunda olacağı gibi tesisatçılar da sıklıkla meydana gelen çok fazla basıncın olması durumunda da meydana gelecektir. Bunun dışında romatizma hastalarında yaşanacaktır. Enfeksiyon olması durumunda doktora gitmeniz sonucunda doktor tarafından sizlerden kan örnekleri alınarak bir takım testler yapılması istenecektir. Bu testler sonucunda sizlerde ki enfeksiyon anlaşılacaktır.

Zaten fiziksel bir muayene yapıldığı zamanlarda dirsek bursiti olan bir kişinin anlaşılması da söz konusu olacaktır. Kişinin tedavisi için mutlaka olekranon kısmında bursit gelişmiş olan bir kişinin enfeksiyonun giderilmesi için işlemler uygulanması gerekmektedir. Doktor bursea kısmına bir şırınga yardımı ile girip sıvı alabilir. 

Tedavisi

Kişilerin mutlaka dinlenmeleri gerekmektedir. Dirsek kısmını zorlayıcı herhangi bir harekette bulunmaları son derece sakıncalı olacaktır. Özellikle de ağır kaldırmaları sorun olmaktadır. Bu nedenle de kişilerin kollarını dinlendirmeleri tavsiye edilmektedir. Bir kişi de dirsek bursiti gelişmesi sonucunda yapacak olduğu işlemin kesinlikle kolunu kalp seviyesinden yukarıda tutması gerekmektedir. Bu sayede onun kan dolaşımı hızlanacaktır. Ve kişilerin hızlı bir şekilde iyileşmesi görülecektir. Doktor tarafından ağrının giderilmesi için bir takım ilaçlar reçete edilecektir. Bu ilaçların aynı zamanda iltihap giderici özelliği ve şişmeyi azaltıcı özelliklerinin de olduğu anti inflamatuar özelliğine sahip olan ilaçlar olması son derece önemli olmaktadır. Birçok kişi doktor tarafından antibiyotik ilaçlarda kullanmaktadır. Eğer ki kan tahlilleri sonucunda kişilerde enfeksiyon çıkması sonucunda doktor bu enfeksiyonun giderilmesi için kişilere antibiyotik tedavisi başlayacaktır. Bu sayede kişilerin enfeksiyonla savaşacak olan antibiyotik sayesinde iltihapları kuruyacaktır. Genellikle 3 hafta ile 4 hafta arasında dirsek kısmında ağrı ya da şişlik olmaması sonucunda sizlerde iyileştiğinizi anlamanız mümkün olacaktır. 

Bursae içiresinde bulunan iltihaplanmayı azaltmak amacıyla ilaçların enjekte edilmesi de önerilebilir. Bunu her zaman için uzman bir hekim tarafından yapılması gerekmektedir. Sıklıkla bu enjekte edilmekte olan ilaçlar kortikosteroid adı verilen enjeksiyonlar olmaktadır. Hem ağrının son bulmasına hem de şişliğin azalmasını sağlayacaktır. Bazı durumlarda ise kişilerin eğer ki yapılan bütün müdahalelere rağmen tedaviye yanıt vermediği zamanlarda kişilere ameliyat önerilmektedir. Bunlar sayesinde doktorun ameliyat etmesi sonucunda genellikle 3 ile 4 hafta içerisinde kişiler sağlığına kavuştuğu gözlemlenmiştir. Bunun için kişilere açık cerrahi kullanılarak yapılacak ve iltihabın alınması için bursae organınız temizlenecektir. Kişiler sıklıkla bir gün hastanede kalarak ertesi gün evlerine dönmektedir. 2 hafta sonrasında dikişleri bir sorun olmazsa alınır ve kişinin eski sağlığına kavuşarak dirseğini tekrardan kullanabilmesi 3 ile 4 hafta arasında değişim göstermektedir. 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle