Düşme Sonrası Kuyruk Sokumu Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk sokumu 3 ince ve 3 tane farklı kemiğin oluşmasından meydana gelen sıklıkla kişilerin düşme ya da bir yere çarpma sonucunda meydana gelen bir kırık olmaktadır. Kişilerde bu rahatsızlık çok şiddetli ağrıların olmasına neden olur.

Kuyruk kemiği bölgesi içerisinde çok şiddetli bir ağrının olması ve kişilerin rahat hareket edememesi ile sonuçlanacak bir rahatsızlık türü olmaktadır. Kişiler yaralanma sonucund çıkık ya da kırılma olduğu için doktor tarafından muayene edilmeli ve gerekli tedavi yapılmalıdır. Kokiks vertebral kolunun tabanında bulunan üçgen şeklinde olan kemikler kuyruk sokumu olmaktadır.

Nedenleri

Bu kuyruk sokumu kırığı genellikle kadınlarda görülmektedir. Çünkü pelvis kısmı kadınlarda daha geniş olmaktadır. Kuyruk sokumunda yaygın olarak görülen bir neden düşme olmaktadır. Kişilerin sıklıkla oturur pozisyonda düşmeleri nedeni ile sıklıkla birçok kişinin kuyruk sokumunda kırılmalar meydana gelmektedir. Birbirleri ile temas eden sporları yapan kişilerin de kuyruk sokumuna darbe alması nedeniyle zarar görebilecek olduğu için kişilerde sıklıkla yakın temas içeren sporlarda da kırılmalar görülmektedir. Bu nedenle de kuyruğa zarar vermesi söz konusu olacaktır. Bu kemik yeni doğan bebeklerde de kırıldığı görülebilir. Doğum esnasında zorlanma sonucunda yaralanacak olduğu gibi bebeklerde kemik kırılması da sıklıkla görülmektedir. Gergin bir şekilde bir yere sürtünmede de zarar görecektir. Bisiklete binen kişilerde düşmemiş olsalar bile görülür. Geçirilen trafik kazalarında rastlanılabilir. Kişilerde koksikse kısmına zarar veren bir takım nedenler ise kemik üzerine alınan darbe sonucunda sinirlerin sıkışmasıdır.

Omurga bölgesi içerisinde kişilerin yaralanması ya da bölge üzerinde bulunan enfeksiyona neden olan mikropların da kemik kırılmasına neden olacağı gibi kemik tümörleri de sıklıkla nedenleri arasında olmaktadır. 

Belirtileri

Yüksek ya da alçak bir yerden oturur pozisyonda düşmeniz sonucunda kemik üzerinde kırılmalar meydana gelecektir. Bu kırılmalar sıklıkla kadınların yaşamakta olduğu sorunların başında gelmektedir. Birçok insanın hızlı bir şekilde yere düşmeleri sonucunda travmatik bir yara aldıkları için bu bölge üzerinde kişilerin dayanamayacağı kadar şiddetli bir ağrının olması söz konusu olacaktır. kişilerde yaralanma sonrasında sıklıkla meydana hassasiyet gelmektedir. Yaralanma eğer ki travmatik bir şekilde olduğu zamanlarda çürümele görülmektedir. Ağrı genellikle kişilerde oturma pozisyonunda olduğu zamanlarda daha sıklıkla görülmesi söz konusu olacaktır. Bu kişilerin oturma pozisyonunda iken kuyruk sokumuna baskı uygulaması nedeniyle meydana gelecektir. Bu nedenle de kuyruk sokumu kırığından şüphelenen kişilerin oturmamaları tavsiye edilmektedir. Her zaman için bağırsak hareketi yaşandığı zamanlarda bunların çok ağrılı ve sancılı olacaktır.

Tedavi

Çok ciddi olan bir kırık olmaktadır. Buna rağmen cerrahi müdahale nadiren yapılmaktadır. Kişilerin ağrısını dindirmek için daha sıklıkla çok güçlü olan ağrı kesicilerin reçete edilmesi gerekmektedir. Bağırsak hareketlerinde zorlanmaya bağlı olarak kişi ağrı yaşayacak olması nedeniyle kişilere kabızlık olmaması için ağrı giderici olan ilaçlar verilmesi gerekmektedir. Şayet kişinin ağrısı devam ederse kuyruk kemiğine bazı anestezik ilaçların enjekte edilmesi gerekmektedir. Bazı kişilerde ise kuyruk kemiği cerrahisi uygulanması gerekmektedir. Ağrı görülecek olduğundan bu ağrıları ortadan kaldırmak amacıyla ilk birkaç gün kırık yaşayan kişi 15 dakika boyunca kuyruk sokumu kısmına buz kompresi uygulaması son derece faydalı olacaktır. Bu kişilere bir takım ilaçlar reçete edilecektir. Bunlar aynı zamanda da bölgede iltihaplanma olmasını azaltacak olan ve ağrıyı dindirme konusunda başarılı olan ilaçlar olması gerekmektedir. Öne eğik bir şekilde hareket etmeniz her zaman için kuyruk kemiğinden ağırlığınızı azaltmanızı sağlayacaktır. Kişi otururken mutlaka simit minderlerde oturması gerekmektedir. Fizik tedavi hareketlerine de bir an önce başlaması gerekmektedir. Bu kırıklar alçıya alınmayacaktır. Kişinin iyileşmesi 10 haftayı bulacaktır. Bu daha çok kişinin yaşı ile alakalı olmaktadır. Sigara kullanıp kullanmaması da iyileşme süresini çok etkileyecektir. Kemiğin kaynaması için kesinlikle kişilerin beslenmesine çok dikkat etmeli ve kemiğe yarar gıdalar ve vitaminlerini alması da gerekiyor.  

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle