Halsizlik ve Eklem Ağrısına İyi Gelen Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Erkeklerin iki katı kadınlarda daha sıklıkla karşılaşılmakta olan eklem ağrıları halsizlik yaşlanma ve vücudun yıpranması sonucunda kıkırdakların aşınması sonucunda daha sıklıkla meydana gelen bir durum olmaktadır.

Eklem ağrısının halsizlik ve de yorgunluk yapması gibi yan etkileri bulunmaktadır. Eklemler vücudumuzun ağırlığını taşımakta olan bölümlerdir. Ve ağrısı olduğu zamanlarda bunun başta yorgunluk ve halsizlik gibi yan etkileri bulunmaktadır.

Tedavi

Eklem ağrısı birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Kireçlenme bunların başında geliyorken, bunun dışında eklemlere alınan bir darbe sonucunda yaşanmakta olan travma neticesinde de eklemlerde ağrı meydana gelmektedir. Günümüzde eklem ağrılarının sıklıkla kişilerde yorgunluk hissine ve kişinin kendisini bitkin hissetmesine neden olmaktadır. Bunun için sizler de kaslarda oluşan ağrılarınızdan şikayet ediyorsanız o halde kullanacak fizik tedavi uygulamaları sayesinde eklemlerinize yeniden esneklik kazandırmanız mümkün olacaktır.

Yorgunluğun sebepleri arasında eklem ağrıları da gösterilmektedir. Çoğu kişiler eklem ağrıları nedeniyle düzenli uyku uyuyamadığından şikayet etmektedir. Bazı kişilere antiinflamatuar özelliği olan ilaçlar fayda sağlarken bazı kişilere bu ilaçların hiçbir etkisi olmaması nedeniyle kronikleşmiş olan ağrıları kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu nedenle de bazı kişiler çareyi bitkisel tedavi yollarında aramaktadır. Eklemlerin aşırı kullanımı, bir takım hastalıklar kişilerde eklem ağrısı yanı sıra uyku sorunları, bazı bağırsak sorunları sonucunda ishal olması, yüksek ateş olmasına da neden olacaktır.

Bitkisel Çaylar

Yaban Turbu Şurubu

 • 1 kg yaban turbu;
 • 5 litre su;
 • 100 gram organik bal.

Almış olduğunuz yaban turbu ezilir. 4 litre su ile iyice karıştırılır. 20 dakika boyunca orta ateşte pişirilmesi gerekmektedir. Demleme için bıraktığınız zaman içerisine bal eklenir. Ve soğuduğu zaman buzdolabına yerleştirilir. Bu tedaviyi sizler de 6 ay boyunca uygulamanız gerekmektedir. Her gün 1 bardak içmeniz sizlerin eklem sağlığınıza fayda sağlayacaktır.

Koporsky Çayı

 • 2 yemek kaşığı koporsky çayı;
 • 1.5 su bardağı klorsuz su.

Kaynamakta olan 1.5 su bardağının içerisine 2 yemek kaşığı koporsky çayı eklenir. 5 dakika boyunca demlenmesi beklenmelidir. İçerisine herhangi bir tatlandırıcı atmadan içilmelidir. Koporsky çayı anestezik etkisi olması ile bilinmekte olan aynı zamanda da eklemlerde bulunmakta olan iltihapları da ortadan kaldıracak ve kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirecek bir çay olmaktadır. Bu nedenle de günde öğle sıralarında bir su bardağı içmeniz önerilmektedir. Kemiklerin ihtiyacı olan bütün vitaminler bakımından zengin olması ile de bilinmektedir.

Maydanoz Çayı

 • 2 yemek kaşığı maydanoz kökü;
 • 2 yemek kaşığı kestane;
 • 2 yemek kaşığı huş ağacı tomurcukları
 • Yarım litre kaynamış su.

Bütün malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırın. Üzerine yarım litre kaynar su eklenir. Orta ateşte 20 dakika boyunca pişirin. Ocaktan alın ve soğumasını bekleyin. Ilıdığı zaman günde 2 bardak içiniz. Buzdolabında saklayabilirsiniz.

Bitkisel Kompresler

Lahana Yaprağı

 • Taze lahana yağrağı;
 • Bal;
 • Terebentin.

Ağrılarınız çok sık oluyorsa sizler de ağrı kesici özelliği olan lahana yapraklarından kompres yapabilirsiniz. Bunun için lahananın iç kısmından olan yaprakları kullanmalısınız. Bir tencere içerisinde kaynatılır. Ve ağrımakta olan eklemin üzeri öncelikle terebentin ile güzel bir şekilde masaj yaparak yağlamanız gerekmektedir. Çok ince bir tabaka olacak şekilde bal sürülür. Ve en üzerine de haslamakta olduğunuz ve soğuyan lahana konulur. Üzeri streç film ile sarılır. Ve onunda üzeri yünlü bir bez ile kaplanır. Bunu sıklıkla gece yapmalısınız. Bütün bir gece bacağınızda kaldığı zaman sabah ılık su ile yıkamanız gerekmektedir. Birkaç gün üst üste yaptığınız zaman etkisini gösterecektir

Bitkisel Merhemler

Kil

 • Sarı Kil
 • Ilık Su

Satın alacağnız sarı kil ile evinizde hazırlaycak olduğunuz kür sonucunda sizler de son derece hızlı bir şekilde ağrılarınızdan kurtulmanız mümkün olacaktır. Almış olduğunuz sarı kil haşlanmış ılık suyun içerisinde bırakın. Yumuşamaya başladığı zaman elinizle hamur şekline gelecek derece yoğurun. Bu merhemi sizlerin de ağrımakta olan eklem üzerine koyun. Üzerine streç film ve ısıtılmış olan havlu konulması gerekmektedir. Bunu her gece boyunda toplamda 10 gün boyunca yapmanız ağrının önlenmesini sağlayacaktır.

Bitkisel Tentür

Kestane Tentürü

 • 5 tnae çiğ kestane
 • 200 milim terebentin

Kestaneleri küçük küçük doğramalısınız. Üzerine 200 ml terebentin dökmelisiniz. Karıştırın. Karanlık ve serin bir yerde günde üç defa çalkalayın. 14 gün boyunca sizler de eklemlerde olan ağrılarınızı gidermek için bulunan deriye bu karışımı uygulayın.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle