Hamilelikte Eklem Ağrıları Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Gebelik sırasında kadınların kıvrılmış yerlerinde dirsek, parmak, diz ve kalça sertliğin yanında aynı zamanda da acı görülmektedir. Kadınlarda ağrı hissediliyor da olabilir.

Gebelikte Eklem Ağrısı

Gebelik sırasında kadınların vücudunda birçok değişikliğin olmasına meydana gelecektir. Bu normal fiziksel değişikliğe bağlı olarak artacak olan eklemlerin ve kas ağrısısının yaşanmasının da yaygın olarak yaşandığı bir durum olmaktadır. Kadınların gebelik sırasında dizlerine şiddetli baskı yapacaktır. Diz ağrısının daha da kötüleşmesine neden olacaktır. Ayrıca eklemlerin gevşek yerlerinde gözüktüğü ve yürürken de yürür gibi davrandığınız zamanlarda da şiddetli ağrının olmasına neden olacaktır. Gebeliklerde kilo alımı kadının eklemine özellikle de dizlerine ve de topuklarınıda çok zorlayacağı gibi aynı zamanda da incitmesi de söz konusu olacaktır. Eğer ki ilk bebeğinize hamilyeseniz de aynı şekilde zorluk çekeceğiniz gibi eğer ki kişi çok egzersiz yapması sonucunda da aynı şekilde eklem ağrısı yaşaması da söz konusu olacaktır. Sıklıkla hamile olan bayanlarda karpal tünel sendromu görülmektedir. Bunun sonucunda da gebelikte sıklıkla görülen karpal tünel sendromu bir çok anne adayının yaşamakta olduğu bir sorun olmaktadır. Kadınların kilo artışı olması sıvı kazanımının fazla olması bileklerinde artan basınca neden olacağı için böylelikle bileklerde ve ellerde ki ağrının tetiklenecek olduğu da bilinmektedir.

Gebelikte Eklem Ağrısına Neler Neden Olur?

Kadın hamileliğin ilk zamanlarında çok kilo almaması nedeniyle agrilari olmayacaktır. Ama zamanla bebeğin büyümesi ve kendisinin de kilo alması nedeniyle kişilerde dizlerinde, ayaklarında ya da diğer eklem bölgelerinde ağrıların olması sıklıkla görülmektedir. Kilonun alımı sonucunda kişilerin kalçalarında dizlerinde ya da ayak bileklerinde sertlik meydana gelebilmesi söz konusu olacaktır. Bebeğin beslendiği suyun artımı ile birlikte ayak parmaklarda karıncalanmalara ve de ağrıya neden olacak sorunlarda gelişecektir. Eklem ağrısı kötüye gitmesi sonucunda elinizde uyuşukluk başlauyacaktır. Gebelik sırasında normal olaraktan fiziki değişikliklerden kaynaklanmakta olan eklem ağrısının yanı sıra kişilerde gebelik sırasında artritten de kaynaklanmakta olan eklem iltihaplaarının görülmesi de söz konusu olacaktır. Gebelik süresi boyunca artritlerde artma daha da kötüleşebilir bunlar az semptomlar arasında olmaktadır.

Gebelik Sırasında Eklem Ağrısını Tedavi Etme

Herkeste görülmese bile bazı hamile kadınlarda gebelik sırasında eklemlerinde ağrılar görülmektedir. Bu ağrıları gidermek için egzersiz yapmak işe yarayacaktır. Fakat bu egzersizleri yaparken dikkat etmeniz gerekmektedir. Çok fazla egzersizleri yapmanız sizlerin daha da ağrılarınızın artmasına neden olacaktır. Bu nedenle de doktor tarafından verilmekte olan egzersizleri yaptığınız zaman eklemlerde bulunan esnekliğin artmasında yardımcı olacaktır. Yürüme ya da yüzme yapabilirsiniz. Bunların düşük etkili egzersizler olduğundan eklemlerinizi incitmeyeceklerdir.

Sıcak ve soğuk terapileri de her zaman için eklem ağrılarınızı dindirme konusunda yardımcı olacaktır. Sıcak duş almayı denemelisiniz. Eklemlerinize sizler de ısıtma pedi kullanmalısınız. Eklemlerinizde şiddetli ağrı olması durumunda havluya sarılmış olan buzları koymanız ağrılarınızı dindirme konusunda yardımcı olacaktır.

Masaj yaptırmak her zaman için yürümeyi düzenleyeceği gibi eklem ağrıları üzerinde ki etkisi ile de bilinmektedir. Fakat bu masajı uzman biri tarafından yapılması ve profesyonel masaj yapları kullanılması gerekmektedir.

Bayanların giyinecek oldukları ayakkabılar çok önemli olmaktadır. Kadınların yüksek topuklu ayakkabıları giyinmesinden kaçınmaları gerekmektedir. Özellikle de ayak bileklerine baskı yapacak olan ayakkabılar yerine düz tabanlı ayakkabılar her zaman için daha destekleyici olmaktadır.

Ağrıyı Nasıl Önleyebilirsiniz

Çalışan bir anne adayı sürekli olarak ayakta kalmamalıdır. Ve bilgisayar başında sürekli olarak çalışıyorsa o zaman yapması gereken sandalyesini ya da klavyesini bilek kısmına göre ayarlaması son derece önemli olmaktadır. Eğer ki gece ağrılarınız şiddetli oluyorsa splinti yatağa takın. Uyurken ayağınızın kıvrılmasını önleyecek bu sayede de uyurken ağrılarınızda olmayacaktır.

Bu ağrılık ve de zayıflık daha çok gebeliğin üçüncü bölümünde olmaktadır. Ayaklara girecek olan kramp nedeniyle kadınlar zor anlar yaşamaktadır. Bu eklemlerde oluşmakta olan ağrı bebeğin doğumundan birkaç ay sonrasına kadar görülmesi de mümkün olmaktadır. Eğer ki sizlerin de elinizde hissizlik ve ağrı varsa, kolunuzdan omzunuza kadar uzanan kısmında garip ağrılar hissediyorsanız doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle