İltihaplı Eklem Romatizması İçin Bitkisel Kür Tarifleri Nelerdir?

İltihaplı eklem romatizması milyonlarca insanı etkilemekte olan kronik bir rahatsızlık olmaktadır. Şişme ve ağrının oluştuğu bu rahatsızlık için bitkisel tedavi yolları ile tedaviye yardımcı olacaktır.

İltihaplı Eklem Romatizması İçin Bitkisel Kür Tarifleri

İltihaplı eklem romatizması son derece tehlikeli olan ve nedeni tam olarak bilinmeyen bir rahatsızlık olmaktadır. Kronik bir rahatsızlık olması nedeniyle günümüzde tedavisinin tam olarak bulunamadığı bir hastalık olduğu için kişinin bazı önlemler alarak hastalığın ilerlemesini durdurma konusunda adımlar atabilir. Ve bu rahatsızlığın bağışıklık sisteminin kendi organlarını tanımaması sonucunda oluşan bir hastalık olduğu düşünülmektedir. Bazı hastalar rahatsızlığını gidermek için doktor tarafından da önerilen bazı alternatif tıp yöntemleri kullanılmaktadır. En yaygın olan alternatif tıp tedavi yöntemleri arasında bitkisel tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu rahatsızlığı gidermek için sizler de evinizde uygulayacak olduğunuz kür tarifleri ile hastalığın ilerlemesini durdurmanız mümkün olacaktır. Bu tedavilerin sadece yardımcı olacağını ve her zaman doktorunuzun önermiş olduğu tedaviden şaşmadan sadece yardımcı olması için denemelisiniz.

 Hangi Bitkiler İyi Gelir?

İltihaplı Eklem Romatizması İçin Bitkisel Kür Tarifleri

Bu rahatsızlığı yaşamakta olan kişilerin her zaman için aldıkları besinlere çok dikkat etmeleri gerekmektedir. İşlenmiş gıdalardan uzak durmaları ve daha çok omega-3 yağ asidi bakımından zengin olan soğuk deniz balıklarını tüketmeleri gerekmektedir. Bunlar en sıklıkla somon balığı, uskumru, hamsi ve ton balığı gibi balıklar olmaktadır. Kilo fazlası olan hastaların kilolarından kurtulması için diyet yapmaları gerekmektedir. Hastalığı önlemek istiyorsanız tuz ve şekeri kısabildiğiniz kadar kısmanız gerekmektedir. Trans yağlarını kullanmak yerine sizler de zeytin yağı kullanarak her zaman için daha sağlıklı beslenmeniz söz konusu olacaktır. İltihaplı bölgenin yok olması için doktor tarafından verilen ilaçları aksatmadan içmelisiniz. Bu tedavi yöntemine ek olarak sizlere de sağlığınızı korumak için bazı bitkisel tedavi yollarını denemeniz tavsiye edilmektedir. İşte bu bitkisel tedavi içerisinde kullanacak olduğunuz bazı doğal bitkiler ise şunlarıdır:

Söğüt ağacı kabuğu: İçerisinde bol miktarda ntiinflamatuar etkisi olması sebebi ile ağrı kesici özelliğine sahip olan bir bitki olmaktadır. Kullandığımız aspirin ile aynı özellikleri taşımaktadır. İçerisinde bulunan aktif bileşenleri sayesinde iltihaplı bölgenin ilerlemesini durdurmaktadır. Doktora danışılarak alınması her zaman için tavsiye edilmektedir. 

Yeşil çay: eklem koruyucu özelliği olması ile bilinmektedir. İltihaplı romatizma hastalarının iyileşmesinde yardımcı olduğu düşünülen bir bitki olmaktadır. Antioksidan özelliği sayesinde son derece faydalı olması ile de bilinmektedir. Bağışıklık sisteminde var olan bozuklukları giderme konusunda son derece faydalı olması ile bilinmektedir. Birçok rahatsızlığa iyi gelmesi kadar aynı zamanda da sakinleştirici etkisi sayesinde kullanan kişilerin memnun kaldığı bir bitki olmaktadır.,

Sarımsak: Birçok yemeğe katmış olduğumuz sarımsağın faydaları aslında saymakla bitmeyecektir. içerisinde bulunan antiinflamatuar özelliği sayesinde iltihaplı romatizma rahatsızlığı yaşamakta olan kişilerin son derece rahatlama hisettiğini belirtmektedirler. İltihap kurutucu özelliği olması nedeniyle rahatsızlığın iyileşmesinde son derece faydalı olduğu bilinmektedir.

Zencefil: Birçok hastalığın tedavi etmekte olan alternatif tıpta en çok kullanılmakta olan bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. İltihap kurutucu özelliğinin yanında antiinflamatuar özelliği ile de dikkat çekmekte olan bir bitki olmaktadır. Zencefil çayını her zaman için doktor tarafından da önerilmesi sonucunda sizler de içebilirsiniz. Özellikle de erken teşhis edilmiş olan iltihaplı romatizma hastalarının doktor tarafından verilen tedaviye ek olarak uygulanması sonucunda çok faydasını sizler de göreceksiniz.

 Kür Tarifleri

 1. Kür Tarifi:

Yaklaşık olarak iki bardak klorsuz suyu kaynatmalısınız. İçerisine otuz tane kiraz sağı ilave ederek orta ateşte beş dakika boyunca kaynamaya bırakılması gerekmektedir. Beş dakika kaynadıktan sonra bir yemek kaşığı kadar ısırgan otu ilave edilmesi gerekmektedir. Bunu da attıktan sonra beş dakika daha kaynamaya bırakıyoruz. Isırgan otu ile de kaynadığı zaman ılıması için ocağın altını kapatıyoruz ve beklemeye başlıyoruz. Ilıdığı zaman içerisinde ki kiraz sapları ve ısırgan otunu süzmek gerekmektedir. Kahvaltıdan yarım saat kadar sonra içilmesi tavsiye edilmektedir. Bu kürü sizler de her seferinde taze olarak uygulamanız daha faydalı olacaktır. 

 2. Kür Tarifi:

Karabaş otu çayının her zaman için iltihaplı eklem romatizma hastalığına faydalı olduğu bilinmektedir. Yapacak olduğunuz kür tariflerinin hepsinde kullanmakta olduğunuz suyun klorsuz olmasına dikkat etmelisiniz. Bir bardak klorsuz suyun içerisine altı tane karabaş otu başaklarından atılması gerekmektedir. Kısık ateş içerisinde sizler de kaynatın. Beş dakika boyunca kaynamakta olan karabaş otu çayı ocaktan alınır. Süzülerek ılıması beklenir. Bu kürü ise akşam yemeklerinden sonra bir bardak olacak şekilde içiyoruz. Yemeklerden yaklaşık olarak 2 saat sonra içilmesi tavsiye edilmektedir. Bu kürü yaklaşık olarak iki ay boyunca her akşam yemeklerden sonra tüketmeniz gerekmektedir.

 

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle