Kireçlenme Tedavisinde Tercih Edilen Bitkisel Yağlar ve Önerilen Kür Tarifleri

Kireçlenme tedavisi için cerrahi müdahalelere ek olarak bir takım doğal yöntemleri uygulayabilirsiniz. Bu yöntemler için de elbette doktorunuzdan onay almanız ve daha sonra kullanmanız sağlığınız açısından önemlidir.

Kireçlenme Tedavisinde Doğal Yöntemler

Her rahatsızlıkta olduğu gibi kireçlenme rahatsızlığıyla ilgili uygulanacak bir takım yöntemler vardır. Bu yöntemler daha çok bitkisel yağlar ve tercih edilen kür tarifleriyle uygulanabilir. Vücudun eklemlerini olumsuz yönde etkileyen ve kişilerin gündelik yaşamını zorlaştıran kireçlenmeler, beraberinde bazı ağrıları da yaşatmaktadır. 40 yaş ve sonrasında daha çok görülen bu rahatsızlık ile beraber insan organizmasında bulunan kemiklerin yakın temasa geçmesi ya da sürtünmesiyle beraber ağrılar oluşabilmektedir. Bu durumda yapılacak ilk şey elbette tedavi sürecinin başlatılmasıdır. Yaşla beraber yaralanmalar, şişmanlık ve kazalar da kireçlenme riskini artıracağı için bu konuda dikkat edilmesi gerekir. Daha çok dirsek, el bilekleri, omuz, kalça ve çene ekleminde yaşanabilen bu duruma karşı uygulanacak bazı doğal yöntemler tercih edilebilir. Evinizde kireçlenme sorununu tedavi etmek ve aynı zamanda eklem ağrılarını azaltmak için uygulanabilecek yöntemleri sizlerle paylaşıyoruz.

Kireçlenme Tedavisi için Tercih Edilebilecek Bitkisel Yağlar

Kireçlenmeye iyi gelen yağlar olarak ilk sırada çörek otu yağı, alabalık yağı ve kantaron yağını örnek olarak verebiliriz. Bunun yanı sıra elma sirkesi de kemiklerin yapısı için son derece önemlidir. Yeteri kadar kalsiyum, kireçlenmeyi önleyebilir.

Uzmanlar bu konuda özel bir reçete yayımlamıştır. Kireçlenmeye iyi gelen masaj yağı reçetesi konusunda çamur ile masaj yağının birleşimiyle oluşturulan karışımla bir kür uygulayabilirsiniz. Çamur için gerekli olan malzemeler;

 • Bir çorba kaşığı kadar turşuluk ya da deniz tuzu
 • İki çorba kaşığı kadar kil
 • İki çorba kaşığı kadar irmik veya buğday kepeği
 • Bir kapak menekşe ve biberiye yağı
 • Bir miktar maden suyu

Bu karışımı hazırladıktan sonra masaj yağını hazırlamak için gerekli olan malzemeler ise şu şekilde sıralanır;

 • Tamamı 1 tatlı kaşığı olmak üzere pelesenk yağı
 • Biberiye yağı
 • Buğday yağı
 • Susam yağı
 • Menekşe yağı
 • Çörekotu yağı

Çamuru hazırlamak için maden suyu hariç olmak üzere diğer tüm malzemeleri bir kaba bırakarak spatula yardımıyla karıştırın. Daha sonra kıvama gelmesinin ardından maden suyunu yavaşça ekleyin. Ardından ocakta belirli bir sıcaklığa ulaşana kadar ısıtınız. Bu karışını eklem ağrısı olan veya kireçlenme olan bölgeye sürünüz. Ardından streç film ya da bezle bölgeyi sarın. Karışımın sıcak olması çok önemlidir ve kireçlenme konusunda sizlere fayda sağlayacaktır.

Kireçlenme Tedavisi için Diğer Yöntemler

Kireçlenme tedavisi için bu kürü uygulamanın yanı sıra kemik gelişiminde çok önemli olan elma sirkesinin de kullanılması önemlidir. Ayrıca enginar, romatizma başta olmak üzere pek çok hastalık için önemli besin kaynakları arasındadır.

Yağlar arasında balık yağı üzerinden yapılan birçok araştırma, bu yağı kullanan hastaların kireçlenmeyle beraber yaşanacak ağrıların tedavisinde iyi sonuçlar aldığını göstermektedir. Diz ağrılarını hafifleten balık yağının uzun süreler kullanılmaması durumunda mideye bir takım zararlar vereceği de saptanmıştır.

Aloe vera’nın jel ürünlerinin de kireçlenme tedavisinde oldukça etkili olduğu aktarılmaktadır. Ağrıların azaltılması için düzenli olarak kireçlenmenin yaşandığı bölgelere masaj yardımıyla sürmeniz yeterlidir.

Bitkiler arasında kedi pençesi kullanımı da önerilebilir. Bağışıklık sistemin için son derece önemli olan bu bitkinin kireçlenmenin neden olduğu hasarları iyileştirdiğine dair herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamakla beraber şişliklere de iyi geldiği bilinmektedir. Son olarak okaliptüs bitkisinin yaprakları ve bu bitkiden elde edilen yağların da kireçlenmeye iyi geldiği aktarılmaktadır.

Yapacağınız araştırmalarda sizler de bu bilgilere sahip olabilir ve kireçlenme için tercih edeceğiniz yağların hangileri olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Uygulayacağınız yöntemleri düzenli bir şekilde sürdürerek başarılı sonuçlar alabileceğiniz gibi, kireçlenmeyle beraber ortaya çıkacak diğer durumları da ortadan kaldırabilirsiniz.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle