Kemik Erimesi Tedavi Yolları Nelerdir?

Kemik Erimesi günümüzde 50 yaş üzerinde kadınların sağlığını ciddi oranda tehdit eden bir hastalıktır. Sinsi bir şekilde ilerlediği için insan vücudunda kırık olmadan anlaşılması belirti vermediği için zordur.

 Kemik Erimesi Nasıl Durdurulur?

 Kemik Erimesi

Osteoporoz hastalığı yaşlı insanlarda meydana gelen kemik erimesi olarak adlandırılmaktadır. Vücudun kalsiyum ihtiyacının karşılanmaması durumunda kemik dokusu yumuşayacak ve incelecektir. Bunun sonucunda kırılgan bir hal alacaktır. Kemiklerin kırılması hastadan hastaya göre değişecektir. Kimisinde mikro kırıklar meydana gelirken kimi hastada ise ciddi büyük kırıklar sonucunda hastalık anlaşılacaktır. Bu hastalık kendisini belli etmeden kişilerde yıllarca ilerlemesi söz konusu olabilir. Osteoporoz yaşam tarzına göre ve kişinin beslenmesine göre de derecelendirmek mümkün olacaktır. Kemik erimesini durduran besinler vardır. Hastalığın yavaş bir şekilde ilerlemesi nedeniyle çok ileri boyutlarda bir kemiğiniz kırılması durumunda anlamak istemiyorsanız menopoza girmiş kadınların muhakkak iki sene de bir doktor kontrolünde olması gerekmektedir.

 Nasıl Beslenmelidir?

Haftanın en az üç günü sizlerin de balık tüketmeniz gerekmektedir. Özellikle de soğuk su balıkları bu konuda son derece başarılı vitamin ve mineraller içermektedir. Süt ve süt ürünlerini tercih ederken her zaman için orta yağlı ya da yağsız olanlarını tercih etmelisiniz. Et tüketecek olan kişilerin daha çok yağsız sığır eti, tavuk ve tavşan eti tüketmesi gerekmektedir. Kök sebzeleri her zaman için sizlere fayda sağlayacağını unutmamalısınız. Domatesler, lahana ve yeşil sebzeler içerisinde bulunan mineraller sayesinde son derece faydalı olması ile bilinmektedir. Kalsiyum açısından özellikle zengin olan maydanozu ve kerevizi sizlerin de tüketmeniz gerekmektedir.

Mantar her zaman kalsiyum deposu olacağını bilmelisiniz. Taze ve organik yumurtalar, Fındık, ceviz tüketebilirsiniz. Bakliyatlar arasında bezelye ve fasulyenin her zaman ayrı bir yeri vardır. Ekmek tüketecek olan kişilerin çavdar ekmeğine ağırlık vermeleri önerilmektedir.Kabak ve ayçiçeği tohumlarında da kalsiyum vardır. Ayrıca karabuğday, yulaf ezmesi ve pirinç sizlerin de mutfağınızda olması gereken yiyecekler arasında olmaktadır. 

Hastalığın her zaman için yeteri kadar kalsiyum alınmamasından kaynaklı olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu nedenle de menopoz döneminde olan bayanların ciddi oranda kalsiyum ilacı almaları kemik erimesine karşı önlem olacaktır. Tedavinin her zaman için ilk aşaması metabolizmanın normal işlemesi ve daha çok kalsiyum bakımından zengin olan gıdaları tüketmek olacaktır.

Fitoestrojen içeriği yüksek olan gıdalar her zaman için kemik erimesi yaşamakta olan kişilere tavsiye edilmektedir. Bunların içerisinde soya fasulyesi, yonca, buğday, yulaf, arğa, kırmızı üzüm, elma, nar, kırmızı şarap ve bira da bol miktarda bulunmaktadır. Ayrıca Phytoestrogen içeren kırmızı yonca, keten ve meyan kökü de sağlığınız açısından son derece önemli bitkiler olacaktır. 

Bunlara ek olarak kalsiyum bakımından zengin olan süt ve süt ürünlerini kullanmanız sizlerin kalsiyum oranını arttırma konusunda son derece başarılı olacağı gibi yeşil sebzelere her zaman için ağırlık vermeniz gerekmektedir.

 İlaçlar

Osteoporoz tedavisinde kullanılmak üzere günümüzde birçok ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar hastalığın evresine göre ve kişinin yaşına göre her zaman için değişecektir. Bifosfonat grubunda bulunan ilaçlar her zaman için hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bu ilaçlarda ki amaç kemik kütle yoğunluğunun artması ve bu sayede kemiklerde oluşan kırılma riskinin de azaltmak olacaktır. Kemik dokusunu onaracak ilaçlardan bazıları Fosamax, Boniva, Zometa gibi ilaçlar olmaktadır.

 Kalsiyum ve D Vitamini

Yediklerinizden ve içtiklerinizden yeteri miktarda kalsiyum ve D vitamini alamıyorsanız o zaman sizlere de kimyasal ilaç olarak bu mineral ve vitaminin takviyesi gerekmektedir. Kalsiyum her zaman için D vitamini ile bağlantılı olmaktadır. Eğer ki vücut içerisinde yeteri miktarda D vitamini olmazsa kalsiyum kendi başına bir iş yapamayacaktır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle