Kemik Erimesini Önlemek İçin Nasıl Beslenmemiz Gerekmektedir?

Yaşın ilerlemesi sonucunda kemiklerde doku kaybının oluşması sonucunda kemik erimesi meydana gelecektir. Yiyecekler ve besinler konusunda dikkatli olursanız sizler de kemik erimesini engellemiş olacaksınız.

Kemik Erimesi Yaşayanlar Nasıl Beslenmesi Gerekiyor?

Osteoporoz kemiklerde güçsüzleşme olması nedeniyle daha çok 50’li yaşın üzerinde olan kadınlarda görülen ve kemik kırılmasına neden olan bir rahatsızlık olmaktadır. Osteoporoz hastalığına neden olan birçok durum vardır:

  • Hareketsizlik;
  • Yaşlanma;
  • Hotmonal dengesizlik;
  • D vitamin eksikliği;
  • Kalsiyum eksikliği;
  • Beslenme yetersizliği.

Kalsiyum ve D vitamini kemiklerimizi yakından etkilemektedir. Sizler de osteoporozu engellemek istiyorsanız o zaman kalsiyum bakımından zengin olan ve D vitamini bakımından da zzengin olan gıdalar almanız sonucunda kemik erimesinin önüne geçmiş olacaksınız.

Kemik Erimesi Yaşayanlar Nasıl Beslenmesi Gerekiyor?

 Süt ve Ürünleri

Osteoporoza yakalanmak istemiyorsanız o zaman kalsiyum bakımından zengin olan gıdalar arasında en çok süt ve de süt ürünlerini tüketmeniz son derece önemli olmaktadır. Süt kemik güçlendirici etkisi sayesinde bol miktarda kalsiyum içermektedir. Çok önemli bir besin kaynağı olarak bilinmektedir. Sizler de her akşam uyumadan önce bir bardak yağlı ya da yağsız süt içmelisiniz. Ayrıca yoğurt, peynir, çökelek gibi yiyecekler de son derece kemiklerin dokusunu güçlendirme konusunda faydalı olmaktadır.

 Somon Balığı

Soğuk su balıklarını her zaman için omega-3 yağ asidi fazlasıyla bulunmaktadır. Aynı zamanda bu balıklarda bol miktarda D vitamini içerdiği için haftanın en az üç günü sizler de sağlığınız için soğuk su balıkları tüketmeniz gerekmektedir. Özellikle de somon balığı oldukça faydalı olmaktadır. Bu besinler arasında son derece D vitaminini almanızı sağlayacak bir gıda olmaktadır. Ayrıca D vitamini bol miktar da alabilmek istiyorsanız yumurta sarısında ve mantarda olduğu gibi ton balığı da tüketmeniz gerekmektedir. Ama D vitamini en çok güneş ışıkları sayesinde alacağınızı da unutmamanız gerekmektedir. Bu nedenle de yaz mevsimi olduğunda bol miktarda güneşlenmeniz tavsiye edilmektedir.

 Badem Tüketin

Kemiklere son derece faydalı olan bir kuruyemiş arıyorsanız o zaman sizler de her gün bir avuç badem tüketmeniz gerekmektedir. Bu sayede kemiklerinizde güçlenme meydana gelecektir. Bademin içerisinde bulunan kalsiyum, magnezyum ve protein açısında bol miktarda bulunmaktadır. Bu nedenle de her zaman için yaklaşık olarak 23 tane badem yemelisiniz. Diğer sağlıklı olan kuruyemişler ise: Antep fıstığı kemiklere son derece sağlıklı olmaktadır. Ve bunun dışında ayçiçeğinde de kalsiyum bulunduğunu da unutmamak gerekiyor.

 Sabah Kahvaltısında Tahıl

Özellikle de sabah kahvaltınız için son derece kalsiyum dostu olan tahılları tüketmeniz oldukça faydalı olacaktır. Tahıllar kalsiyum bakımından son derece zengin olurken aynı zamanda kemiğin dostu olan D vitamini de içermektedir. Bu nedenle bu besinler sizlere son derece faydalı olacaktır. Ve aldığını tahıllar sayesinde hem de kilonuzu korumuş olacaksınız.

 Bunların dışında da yemeniz gereken birçok sebze ve meyve bulunmaktadır. Brokoli haşladıktan sonra yemeniz sizlerin kemiklerinize faydalı olacaktır. Lahana içerisinde barındırdığı kalsiyum sayesinde son derece faydalı olacakken soya fasülyesininde bir o kadar kemik erimesi yaşamakta olan insanların tüketmesi gerekmektedir.

Yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak haricinde bütün hepsinde yeteri miktarda kalsiyum bulunmaktadır. Sizler de özellikle roka gibi yiyecekleri tüketeceğiniz gibi kadınların menopoz dönemi öncesi ve sonrasında yonca tüketmeleri de tavsiye edilmektedir.

Isırgan Otu: Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ısırgan otu kemik sağlığı içinde kullanabilirsiniz. Bunun daha çok çayını yaparak içmeniz sizlerin sağlığınızı korumanız anlamına gelecektir. Sizler de sabah akşam olmak üzere ısırgan otu çayı tüketerek kemiklerinizde doku kaybının önüne geçmiş olacaksınız.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle