Ayak Eklem Ağrısı Nedenleri Ve Tedavi Yolları

Ayak eklem ağrısı birçok nedenden kaynaklanabilir. Geçirilen bir kaza sonucunda travma olması, enfeksiyon oluşması, iltihaplanma ya da gut hastalığı gibi birçok nedenlerden dolayı ayak eklem ağrısı olması söz konusu olacaktır.

Kişilerin yaşlanması sonucunda kıkırdaklarında aşınma nedeniyle kireçlenme olacağı zamanlarda ayakta eklem ağrısı görülmesi söz konusu olacağı gibi aynı zamanda diğer hastalıklardan kaynaklı olarak ta görülmektedir. Burkulma ya da herhangi bir kaza geçirilmesi sonucunda da eklemlerde oluşacak hasar sonucunda da meydana gelmesi söz konusudur.

Nedenleri

Eklemler kemikler arasında ki bağlantıları oluşturmaktadır. Hareket etmemize yadımcı olmaktadır. Eklem ağrısı travmalardan kaynaklacağı gibi birçok nedenden ayak eklem problemlerinin olmasına neden olacaktır. Artrit ya da bursit hastalıklarının yanı sıra yapısal ayak problemlerinden de kaynaklandığı bilinmektedir. Herhangi bir hastalık nedeniyle ya da yaralanma sonucunda eklemlerimizde hasar meydana gelecek olmasından kişilerde acı ve de ağrı hissetmekte söz konusudur. Eklem ağrısı son derece yaygın olan bir durumdur. Eklem ağrısı akut ve  kronik olmak üzere iki türlü olmaktadır. Bütün eklemlerinde görüleceği gibi ağırlığımızı taşımakta olan yak eklemlerinde ise son derece fazla görülmesi ile bilimnmektedir. Birkaç hafta içerisinde geçmekte olan eklem ağrısı akut ağrısı diye adlandırılmaktadır. Birkaç haftadan daha uzun sürmekte olana ise kronik ağrı denmektedir. Eklemlerde bulunan bu ağrıların nedeni kişilerin gündelik hayatını kolaylıkla etkilemektedir.

Eklem ağrısının nedeni de ne olursa olsun genellikle ilaç tedavisi ve fizik tedavi uygulamaları ile geçecek olduğu kadar alternatif tedavilerle de kişiler geçirilmektedir. 

Tedavi

Eklemlerde şişme görüldüğü zamanlarda ibuprofen ya da anti inflamatuar etkili özelliği olan ilaçlar kullanılmaktadır. Bunlar ağrı kesici olduğu gibi aynı zamanda da eklemlerde bulunan iltihapları da azaltma konusunda yardımcı olacaktır. Eklem hastalığının neden kaynaklı olduğu çok önemlidir. Tedavisini yapabilmek için kişinin ekleminde kireçlenme, burkulma ya da başka bir hastalığın olup olmaması çok önemli olmaktadır. Bunun yanında doktorlar tarafından uygun görülmesi sonucunda bir takım krem ve de jellerde verilmektedir.

Eklem çevresinde bulunan kasların güçlendirmek için ve kişilerde eklem esnekliğini kazandırmak için fizik tedavi uygulanmaktadır. Doktor tarafından uygulan bu terapiler fizyoterapistler tarafından yapılan ve kişilerin fayda gördüğü bir tedavi yolu olmaktadır.

Eklem ağrılarında şiddetli ağrı olması sonucunda eğer ki bütün tedavi yöntemleri uygulanması sonucunda eğer ki tedaviye kişiler yanıt vermediği zamanlarda eklem içerisine sıvı enjekte edebilirler. Bu sıvılar kortizon olmaktadır. Fakat 3 kereden falza bu kortizon iğneleri enjekte edilmemektedir. Yan etkilerinin çok olması ve enjekte edilen kemiklerde, kemik erimesi olduğu için yapılmamalıdır.

Bitkisel Çaylar

Elma Çayı

  • 3 tane kırmızı elma
  • 1 litre klorsuz su

Eklemlerde bulunan tüm hastalıkların tedavi etmek amacı ile elmadan yapacak olduğunuz bu çay son derece faydalı olmaktadır. Kırmızı elmaları çok ince bir şekilde kıymanız gerekmektedir. Bir litre suyun içerisine sizlerde ince bir şekilde kıymış olduğunuz elmaları ekleyip orta ateşte sizlerde 15 dakika boyunca kaynatmalısınız. 3 saat boyunca demlenmesini bekleyin. Daha sonradan bu karışımı sınır olmadan içebilirsiniz.

Ayçiçeği Kökü Çayı

  • 100 gram ayçiçeği kökü
  • 1 litre su

Derzlerde oluşan sorunları yok temekte son derece faydalı olmaktadır. Sizler de kireçlenme başta olmak üzere birçok eklem hastalıkları tedavisinde kullanılmakta olduğunu da unutmamalısınız. 100 gam ayçiçeği kökü bir et değirmende ya da blenderda toz haline getirmelisiniz. Kaynar suyun içerisine koyun ve 10 dakika boyunca kaynatın. Ilıdığı zaman süzmeniz gerekmektedir. Bu karışımı toplamda üç ay boyunca her gün akşamları bir kere içmeniz gerekmektedir.

Biber Kompresi

  • 20 tane kırmızı biber
  • 200 ml sızma zeytinyağı

Bir kavanozun içerisine 20 tane kırmızı biber koyun. Üzerine 200 ml kadar sızma zeytin yağını ekleyin. Ve ağzını kapatarak karanlık ve serinlik bir yerde saklamalısınız. 10 gün boyunca bu karışımı günde 5 defa çalkalamanız gerekmektedir. Bu karışımı sizlerde her gece yatmadan önce ayak bileklerinize masaj yaparak ovun. Daha sonradan ayaklarınızı streç film ile kapayın. Onunda üzerine yünlü bir iç çorap giyinmeniz gerekmektedir.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle