Beyinde Kireçlenme Nasıl Meydana Gelir Tedavi Yöntemleri Nedir?

Arter damarları vücudumuzda bulunan hayati önem taşımakta olan organlarımıza oksijenli kan damarları taşımakla görevlidir. Zamanla plakların tıkanması sebebi ile yeteri kadar oksijenli kan taşıyamamasına neden olur.

 Beyinde Kireçlenme

Beyin Kireçlenmesi

Ateroskleroz, plakların arterlerin içerisinde birikmekte olan bir hastalık olmaktadır. Arterler kalbimize ve vücudumuzun diğer organlarına da oksijen açısından çok etkili olmakta olan zengin kanları taşımakta olan geniş kan damarları olmaktadır. Bu plaklar yağ, kolesterol ve kalsiyum gibi kanda bulunan maddelerden oluşmaktadır. Bunlar zamanla plakların sertlerşmesine neden olmaktadır. Bunun sonucunda da atardamarlarımızda sertlik nedeniyle daralma meydana gelmektedir. Bu da demek olıyor ki oksijen taşımakta olan kan akşını sağlamakta olan organlarımıza yeteri kadar oksiyenli kanın gitmemesi nedeniyle sınırlanacaktır. Ateroskleroz kalp kirizi ya da felç gibi ciddi hasar bırakacak ölümcül hastalıkların olmasına neden olmaktadır. Buna halk arasında beyin kireçlenmesi anlamına gelmektedir.

Ateroskleroz hastalığının günümüzde tam olarak nedeni bilinmemektedir. Bir takım kişisel yaşam tarzına sahip olan kişilerin bu hastalığa yakalanma riskinin arttırdığı da bilinmektedir. Özellikle de fiziksel aktivitesinde sınırlanma olanlar, sigara içenler, sağlıksız beslenmekte olan kişilerde görüldüğü bilindiği gibi ailesinde kalp rahatsızlığı yaşamakta olanlar ve yaşı ilerlemiş kişilerde de görülmektedir. Ateroskleroz bazı insanlarda hiçbir belirti göstermeden yaşantısına devam eden kişilerde de olabilir. Kalp krizi ve inme sonucunda da teşhis edilmemesi olağandır.

Ateroskleroz yaşamakta olan bir kişinin ana tedavisi yaşam tarzında her zaman için değişiklikleri yapmak olacaktır. Ayrıca kişinin bir süreliğine ilaçlara ve tıbbi yardıma da ihtiyacının olması söz konusu olacaktır.

Nedenleri

Günümüz şartlarında nedeni tam olarak bilinen bir hastalık olmasa bile çocukluk çağında başlayacak yacaş ve karmaşık bir hastalık olduğu için yaşlandıkça daha da hızlanacağı yönünde bulgular ulunmaktadır. Kişilerin sigara içmesi, kanında yüksek miktarda yağ olması ve kolestrol sahibi olması, yüksek tansiyon hastası ve insülin direncine sahip olan kişilerin atardamarlarında hasar görülmesi sonucunda plakların oluşmasına neden olmaktadır. Zamanla plaklar arterleri sertleştirmesi sonucunda daraltacaktır. Bu nedenle de oksijenli kan beyne ulaşmayacaktır.

Belirtileri

Günümüzde damarlarda daralma meydana geldiği zamanlarda herhangi bir belirti vermeden bu rahatsızlığın gelişmesi söz konusu olacaktır. Kişilerin aniden göğsünde bir baskı hissetmesi söz konusu olacak ve de sıkışma da yaşaması mümkün olacaktır. Bu baskıyı belirtileri arasında omuz kol ve boyun gibi bölgelerinde de hissedeceği gibi aniden gelişen güçsüzlük hissi oluşacaktır. Kollarda ve bacaklarda uyuşma meydana gelebilir. Konuşmasında zorlanma ve nefes problemleri de yaşaması söz konusu olacaktır.

Tedavi

Kişinin yaşamında ciddi oradan bir değişiklik yapması söz konusu olmalıdır. Kalp ve damar sağlığı için daha sağlıklı beslenmesi, sigara kullanıyorsa bırakması ve stresten uzak kalması gerekmektedir. Doktor tarafından kan içerisinde bulunan kolesterolün düşmesi amacıyla kişilere bir takım kolesterol düşürücü ilaçlar vermesi söz konusu olacaktır.

Kan basıncının her zaman için düşüreceği gibi kan şekerini de kişinin düşürmesi çok önemli olmaktadır.

Bitkisel Tedavi

6 gram kadar karahindiba kökü ile yabani çilek ve ısırgan otu yapraklarını almalısınız. Limon balsamı yapraklarını ve köklerini her zaman için eşit miktarda karıştırmanız gerekmektedi. Üzerinde 300 milim kadar sıcak su dökerek bunları ıslatmalısınız. Gün boyunca bu karışımı eşit parçalar halinde uyuyuncaya kadar içmeniz beyne giden damarların açılmasında yardımcı olacaktır.

Beyinde kireçlenme yaşamakta olan bir hastanın alıçlı salkımın 2 parçasını aynı sayıda da yapraklarını alması gerekmektedir. Yanında sarmaşık çiçeklerin salkımını da almalıdır. Huş ağacının yapraklarından eşit miktarda alarak birleştirmelisiniz. Bunların üzerine iki 1 su bardağı klorsuz kaynar su dökmeli ve sıcak bir yerde 3 saat boyunca ıslanmasını beklemlisiniz. Bu karşımı sizler de öğle yemeklerinden sonra içmelisiniz. Dileyen iki su bardağı dökebilir ve akşamları da taze hazırladığı karışımı içebilir.

Bir kabın içerisine sizler de karahindiba köklerini ve alıç meyvelerinden alın. Huş ağacı yapraklarını ve kırmızı yaban mersini bitkilerini de alarak karıştırın. Üzerine bir çay bardağı kadar klorsuz kaynar su dökerek bir saat kadar ıslanmasını ve de demlenmesini beklemelisiniz. Adından dört eşit parçaya bölün ve en az 4 saat ara ile bunu içmeniz son derece fayda sağlayacaktır.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
Yorum ekle