Siyatik Sinir Ağrısı İçin Uygulanacak Egzersizler Hangileridir

Siyatik sinir vücudumuzun leğen kemiğinden başlayan ve topuklarımıza kadar uzanan en büyük sinir olmaktadır. Zedelenmesi sonucunda sinirlerde ağrı oluşacaktır. Bunları bazı egzersizler ile ağrıyı durdurmak mümkün olacaktır.

 Siyatik Egzersizleri

 Siyatik sinirler leğen kemiğimizden başlayan kalçalarımızdan ve dizlerden geçerek topuklarımıza kadar uzanan bir sinir olmaktadır. Siyatik sinirlerde zedelenme olması sonucunda leğen kemiğinden başlayan ve topuklara kadar uzanan sinirin hepsinde ağrı oluşacaktır. Bu ağrı tek bir bölge üzerinde olmayacak ve uzanan sinirlerin hepsini etkileyecek olması nedeniyle tüm bacakta hissedilecektir. Siyatik sinirler birçok nedenden dolayı ağrının görülmesi mümkün olacaktır. Geçirilen bir kaza sonucunda siyatik sinirlerin zedelenmesi, iğne vuruluyorken siyatik sinire denk gelmesi ya da ters bir hareket yapılması sonucunda sinirlerde oluşacak ağrı nedeniyle kişinin zor durumda kalmasına neden olacaktır. Disklerin kayması sonucunda ya da omurgaların daralması neticesinde de meydana gelecektir.

 Belirtileri

Siyatik ağrısı son derece kişiyi rahatsız edecek ve kişinin gündelik hayatının kötüleşmesine neden olacak bir hastalıktır. Bu durumu yaşamakta olan kişilerin bacaklarında kasılmalar, uyuşmalar ve his kaybının oluşmasına neden olacaktır. Tedavisini ortopedi uzmanları tarafından yapılacağı gibi fizyoterapistlerin de fizik tedavi uygulaması sonucunda iyileşecektir. En son çare ise cerrahi müdahale olmaktadır. Sizlerin de siyatik ağrılarınız olduğunu anlamak için yere sırt üstü uzanmanız gerekmektedir. Ayaklarınızı kırmadan yukarıya doğru kaldırın. Eğer ki ağrı bütün bacakta hissediliyorsa ve bacaklarınızı düz bir şekilde kaldırdığınız zaman daha da şiddetlenerek artıyorsa siyatik sinirlerinizde sorun olması nedeniyle gerçekleşecektir. Bu durumda sizler de evlerinizde yapacak olduğunuz egzersiz sonucunda siyatik sinirlerinizde iyileşmenin meydana gelmesini sağlayabilirsiniz. 

 Egzersizler

Düz ve sert bir zemin üzerine uzanın. Başınızın altına bir yastık almalısınız. Yere sırt üstü olacak şekilde uzanarak dizlerinizi bükün. İlk önce bir bacağınızı ellerinizden destek alarak kendinize doğru çekin. 30 saniye kadar bekledikten sonra bacağınızı yere indirin. Daha sonra diğer bacağınızı da aynı şekilde ellerinizle destek alarak kendinize doğru çekin. Bu hareketi her bacak için on defa yapmalısınız.

Başınızın altına bir yastık koyun. Dizlerinizi bükün. Ayaklarınızın her ikisi de düz bir şekilde bakması gerekmektedir. Ayaklarınızı kalça genişliğinde ayırmalısınız. Bir dizinizi ellerinizden destek alarak göğsünüze doğru dik bir şekilde kaldırın. 30 saniye kadar bekledikten sonra ayağınızı indirin. Sonra diğer ayağınızı aynı şekilde kırmadan havaya doğru kaldırın. Bu hareketi her bacak için beş defa yapmalısınız.

 Sırt Germe Egzersizleri

Yere yüzüstü dirseklerinizin üzerinde uzanın. Omuzlarınızı yukarıda tutacak şekilde uzanarak belinizden destek alarak omuzlarınızı yukarıya doğru kaldırın. On saniye kadar bekleyin. Daha sonradan tekrardan belinizi indirin ve yerde kalın. Bu hareketi yaparken boynunuzu geriye doğru bükmeden kendinizi kaldırmanız gerekmektedir. Kalçalarınızı değil sadece bel ve yukarı kısmını kaldırmanız gerekmektedir. Bu hareketi on defa tekrarlamanız gerekmektedir.

Bu hareket için plates topu ya da plates topu büyüklüğünde bir eşyaya ihtiyacınız olacaktır. Yere sırt üstü olacak şekilde uzanın ve ayaklarınızı plates topunun üzerine koyun. İlk başta kalçanız tamamen yerde olması gerekmektedir. Daha sonradan bir ayağınızı toptan destek alın ve diğer ayağınızı yukarıya doğru kaldırın. Ayağınızı kaldırırken kalçanızın da yerden kaldırmanız gerektiğini unutmayın. Daha sonradan ayağınızı indirin. Ve bu defa diğer ayağınızı aynı şekilde kaldırın.

Yere sırt üstü olacak şekilde uzanmanız gerekmektedir. Bacaklarınızı kendinize doğru çekin. Bir bacağınızı diğerinin üzerine atın. Daha sonradan yerde olan bacağınızı havaya doğru kaldırmalısınız. Bunu yaparken elinizle yerdeki bacaklarınızı tutun ve kalçalarınız yerde olacak şekilde kaldırma işlemi yapmalısınız.

Dizlerinizin ve elinizin üzerinde durun. Belinizin ve boynunuzun düz durmasına dikkat etmelisiniz. Boynunuzu yukarı doğru kaldırırken karın kısmınızın içe doğru çekin. On saniye kadar bekletin ve tekrar düz pozisyona gelin. Bu hareketi 10 defa uygulamanız siyatik egzersizleri arasında sırt kaslarınızı güçlendirmeye yarayacak bir egzersiz türü olmaktadır.

 

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle