Boyun Kireçlenmesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Boyun başı olarak adlandırılan içerisinde omurların geçmekte olduğu ve sinirlerin de bulunduğu bir organ olmaktadır. Bu omurların arasında kıkırdaklar vardır. Ve bu kıkırdaklar arasında bulunan kıkırdaklar vardır. Zaman içerisinde kıkırdakların arasında bulunan sıvının azalması ve bu kıkırdağın aşınması sonucunda iki kemiğin birbirine sürtmesi sonucunda boyun kireçlemesi meydana gelecektir.

Boyun Kireçlenmesi

Yaşı ilerlemiş olan kişilerde görünmesi ile bilinmektedir. Daha çok 40 ile 50 yaşından sonra görülme ihtimali daha yüksek olmaktadır. Yaşın ilerlemesi ve kişinin fazla kilolu olması sonucunda görülecek bir hastalık olmaktadır. Geçirilen bir kaza sonucunda yaşanan travma sonucunda da bu rahatsızlığın görülmesi söz konusu olacaktır. Hastalığın belirtileri arasında kollarda ve de boyun kısmında görülmekte olan ağrılar söz konusu olacaktır. Bu var olan ağrılar boynumuzu hareket ettirmemiz ile daha da artacaktır. Hareket etmediğimiz zamanlarda ise daha da azalacaktır. Kişinin var olan reflekslerinde azalmanın görülmesi de söz konusu olacaktır. Kollarda uyuşmanın olacağı gibi aynı zamanda da karıncalanma da meydana gelecektir. Kol kaslarında güçsüzlük ortaya çıkar, Kişinin duyularında kayıpların olması söz konusu olacaktır. Daha çok kulaklarda çınlama görülmesinin yanı sıra baş dönmesi ilerleyen zamanlarda ortaya çıkacak bir durum olacaktır. Bu yaşamakta olduğu ağrılar omuz ve sırt bölgesinde de görülmektedir. Bunun yanında kişilerde uyku sorunu olacağı gibi aynı zamanda da depresyona da yatkınlık görülmesi mümkündür. 

Teşhis edilmesi günümüzde son derece kolay olmaktadır. Kişinin şikayetleri dinlenmektedir. Doktor tarafından bazı testler istenecektir. Kişiye bilgisayarlı tomografi yardımı ile bir takım testler uygulanacaktır. Bu taramalar sonucunda kişide boyun kireçlemesi olup olmadığı da anlaşılacaktır. 

Nedenleri

Kişide şiddetli ağrılar olmasına neden olacaktır. Bu ağrıları dindirmek için kişinin sürekli olarak dinlenmesi gerekmektedir. Kişiye verilecek olan antiinflamatuar ilaçların yardımcı olacağı unutulmamalıdır ve ağrıyı dindirmek için bir takım ağrı kesici ilaçlarda kullanılmaktadır. Boyun sürekli olarak hareket halinde olduğu zamanlarda daha da iddetli şiddetli bir ağrı söz konusu olacaktır. Bu nedenle de ağrıları dindirmek için boynun hareketini kısıtlayacak boyunluk takmak gerekmektedir. Her zaman için ağrıları dindirme konusunda tavsiye edilmekte olan sıcak ve soğuk uygulamaları ile de tedavisi mümkün olacaktır. Boyun kireçlemesi mutlaka tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalık olmaktadır. 

Belirtileri

Yaşı ilerlemiş olan kişilerde görülmekte olan bu hastalık boyun eklemlerinin yıpranması neticesinde ortaya çıkması ile bilinmektedir. Boyun sertleşmesi ve boyun ağrılarının da meydana gelecek olduğu ve birçok değişik hastalığıa da neden olacak bir hastalık olmaktadır. Kişinin her zaman için erken tanısının çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Kişinin yaşı ilerlemesi sonucunda boyun ağrılarının ve de boyun kireçlemesinin olma ihtimalininde çok fazla artacak olduğu unutulmamalıdır. Geçirilen bir kaza sonucunda da yaşanılmakta olan travma sonucunda kişilerde ciddi bir kireçlemenin olması da söz konusu olacaktır.

Tedavi Edilmezse Ne Olur?

 İlk başlarda boyun bölgesinde hafif bir şekilde sertleşme meydana geleceği gibi aynı zamanda da ağrının oluşması da söz konusu olacaktır. İlerleyen zamanlarda eğer ki tedavi edilmediği zamanlarda boyun kireçlemesi neticesinde duyarlılığın artması söz konusu olacaktır. Eklemlerde birbirine sürtme sonucunda şişme meydana gelecektir.

Kişinin sağlıklı bir uyku uyuyamamasına neden olacağı gibi aynı zamanda da uyluya dalma da zorlanma ve uykusunun bölünmesi de söz konusu olacaktır. Boyun hareketlerini tam olarak yapamamasından kaynaklı olarak asabiyet ve sinirlilik halininde gözlemlendiği bilinmektedir. Kollarda ve el bölgesinde giderek artacak bir zayıflık meydana gelecektir. Boyun kaslarında kasılmanın yanı sıra spazm da meydana gelmesi söz konusu olacaktır. Uyuşmanın görüleceği gibi ellerde de zayıflık olması söz konusu olacaktır. Omuzlarda her geçen gün artan ağrılar ve artık kişi boynunu tam olarak hareket ettirmede kısıtlanmalarda söz konusu olacaktır. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle