Gençlerde Kemik Erimesinin Nedenler ve Tedavisi

Osteoporoz demek kemiklerin zayıflaması sonucunda daha da kolay bir şekilde kırıması anlamına gelmektedir. Daha çok menopoza girmiş ola kadınlarda görülmektedir. Ama günümüz koşullarında gençlerde de görülmesi bir o kadar olağandır.

 Erken Yaşta Kemi Erimesi 

 Erken Yaşta Kemi Erimesi

 Daha sıklıkla menopoz sonrasında görülen kemik erimesi günümüz şartlarında gençlerde de görülmeye başldı. Bazı gençlerde ve de çocuklarda osteoporz gelişmesi sonucunda kişinin tedavi edilmesi gündeme gelmektedir. 8 ile 14 yaş arasına çocuklarda da sıklıkla günümüz koşullarında görülmektedir. Büyüme sırasında küçük çocuklarda da görülmesi gözlemlenmektedir. Bu rahatsızlık çok ciddi bir durum olmaktadır. Çocuğun gelişimini derinden etkileyecektir. Kemiklerin güçlenmesini 18 ile 20 yaş arasında gerçekleşmesi söz konusu olmaktadır. Erken yaşta bu kemik kütlesinin kaybedilmesi sonucunda kırık gibi komplikasyonlar yaşaması kişinin normal olmaktadır.

 Türleri

Skonder: Bu türünde hastanın daha çok başka bir sağlık sorunu nedeni ile meydana geldiği bilinmektedir. Gençlerde osteoporoza neden olan birçok hastalıklar bulunmaktadır.

  • Diyabet;
  • Lösemi;
  • Çölyak hastalığı;
  • Hipertiroidi;
  • Böbrek hastalıkları.

Bu rahatsızlıklar nedeniyle çocukta görülmesi olağan olmaktadır. Yeme alışkanlıklarının bozuk olması ya da enerji eksikliği nedeniyle de bu osteoporoza neden olacak bir diğer husus olmaktadır. Bir takım ilçları genç yaşlarda kullanmkta neen olabilir. Özellikle de kanser hastalığnı yaşamakta olanların kullandığı kemoterapi ya da antikonvülzan ilaçlar da genç dönem içerisinde kemik erimesne neden olabilecek bir duruma meydan getirecektir.

İdiyopatik osteoporoz: kemik erimesi yaşamakta olan genç bu ikinci türde bir kemik erimesini yaşamaktaysa o zaman bunun tam olarak nedeninin bilinmediği bir gerçek olmaktadır. Az oranda görülmektedir. Genç erkeklerde daha sıklıkla görülmektedir. Ergenlik öncesinde yaşanacak bir sorun olur. Ergenlik döneminde kemik kütlesinin normal düzey içerisindeolması gerekmektedir. Fakat yetişkin olduğu zamanlarda ise bu kemik kütlesi yeteri kadar normal olmayacaktır.

 Belirtileri

Gençlik çağında kemik erimesi yaşamakta olan bir kişide bir takım belirtiler ortaya çıkacaktır. Bu belirtiler arasında şunlar vardır.

  • Sırt, kalçalar, dizler ve ayak bileklerinde ciddi oranda bir ağrının olması;
  • Yürüme zorlukları;
  • Bacaklarda ve ayak bileklerinde daha çok görülmekte olan kırıklar meydana gelebilir.

 Teşhis

Gençlerde kemik erimesinin teşhisini koymak çok zor olmaktadır. Kişiye yapılacak kemik yoğunluğunun taraması ve erken düşürülen kemik kütlesi gibi tespitler yapılması gerekmektedir. Bu tip taramalar daha çok yetişkin insanlara yapılmaktadır. Zararları olacağı düşünülmesi nedeniyle gençlere bu taramaları yapmaktan uzak durmaktadırlar. Bu testler ve de taramalar yerine çocuğun iskelet durumuna bakarlar. Bir çocuğun kemiğinde kötü bir düşme meydana geldiğinde ya da travma geçirmesi sonucunda kırıklık ortaya çıkması neticesinde kemik minerallerinin yoğunluğunun düşük olması söz konusu olacaktır. Bu nedenle de bazı testler yapılması gerekecektir. 

 Tedavisi

Eğer ki gençlerde kemik erimesi meydana geliyorsa bunun altında bir sebep olup olmadığı iilk başta test edilmesi gerekmektedir. Eğer ki başka bir hastalıktan kaynaklı olarak kişinin rahatsızlığı gündeme geliyorsa o zaman çocuğun bu hastalığın tedavi edilmesi gerekecektir. İlaç tedavisi uygulaması gerekebilir. Yetişkinlerin kullanmakta olduğu ilaçların çocuklarda kullanılması uygun olmayacaktır. Kemik erimesi olan gençlerde bu durum içerisinde kalması durumunda kemiklerin kırıklardan korunması söz konusu olacaktır. Gerekirse koltuk değnekleri kullanılarak destek alarak yürümesi gerekmektedir.

Kırığa ya da çatlaklara sebep olacak egzersiz ve de hareketlerden uzak durmak gerekmektedir. Sağlıklı bir kemik yapısının olması için çocuklarda bir takım mineraller ve de vitaminler verilmesi gerekmektedir. Kalsiyum alması, D vitaminini yoğun güneş ışıklarında alması ve bol miktarda protein ile beslenmesi gerekmektedir. er zaman için kemik erimesi olan kişilerin kafeinden uzak durmaları gerekmektedir. Ayrıca süt ve süt ürünlerine de ağırlık vermesi gerekmektedir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle