Kadınlarda Kemik Erimesinin Belirtileri Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Daha çok 50 yaş üzerinde kadının menopoz sonrasında kemik yoğununluğunun ve de kalitesinin azaldığı daha zayıf kırılgan kemiklerin oluşmasına neden olan bir durumdur.

Kadınlarda Kemik Erimesi

Kadınlarda osteoporoz kemiklerin yaş ile birlikte zayıflamasına ve bir darbe aldığı zaman daha hızlı bir şekilde kırılmasına neden olan bir durum olmaktadır. Genellikle bu rahatsızlık menopoz sonrasında çok yavaş bir şekilde gelişmektedir.

Çoğunlukla kadınların küçük bir düşme sonucunda ya da ani bir hareket yapması neticesinde kemik kırığı meydana geldiği zaman kemik erimesi de teşhis edilmiş olacaktır. Kemik erimesi yaşamakta olan kişilerde sıklıkla bilek kırıkları görüleceği gibi aynı zamanda da kalça kırıklarının da görülmektedir. Ayrıca bazı kişilerde omurga kemiklerininde görülmesi mümkün olacaktır. Bu hastalığı yaşamakta olan kadınların daha az da görülse kol veya pelvis kemiklerinde de kırılmalar zaman içerisinde yaşadığı travma sonucunda görülmesi mümkün olacaktır.

Bir hapşırma sonucunda kaburga kırığı meydana gelen ya da omurga kemiklerinin çökmesine neden olan birçok vaka kayıtlara geçmiştir.

Belirtileri

Kemik erimesi yaşamakta olan bir kişinin kırık oluştuğu zaman ciddi bir ağrılı olmayacaktır. Fakat omurga kırıkları yaşamakta olan kişilerde kronik bir ağrının meydana gelmesi söz konusu olacaktır. 50 üstü yaşında olan kadınlarda ki herhangi bir kırık kemik erimesinin ilk işareti olarak kabul edilmektedir. Bazı kadınlarda ise kemik erimesine bağlı olarak kambur bir duruş gelişecektir.

Omurga kemiklerinde oluşan çok küçük kırıklar zamanla vücudun ağırlığını desteklemekte çok zorluk çekecektir. Bu rahatsızlık milyonlarca kişiyi etkilemektedir. 50 yaş üzerinde olan kadınların yakalanma riski çok fazla olmaktadır. 

Sebepleri

Yaşlanmanın doğal bir süreci olan kemiklerde ki dokuların genişlemesi sonucunda kemiklerin kaybı olağandır. Ancak bazı kişiler bu durumu çok hızlı bir şekilde yaşamaktadırlar. Ve ostropoza girip kemik yoğunluğunun daha da hızlı düşmesine neden olacaklardır. Kadınlarda menopoz sonrası ilk yıllarda kemiklerini hızlı bir şekilde kaybetmelerine neden olacaktır. Kadınlar her zaman için erkeklere oranla daha hızlı kemik erimesi yaşamaları mümkün olacaktır. Erken nmenopoza girmiş olan bir kadında daha sık görülmesi mümkün olacaktır.

  • Ağızdan yüksek doz kortikosteroidlerin özelliğine sahip olan ilaçları uzunca bir süre kullanımı;
  • Hotmonlara bağlı olan durumlar;
  • Ailesinde kemik erimesi yaşamakta olan kişilere geçer;
  • Kemik direnci seviyesini etkileyecek yan etkisi olan ilaçları uzun süreli kullanmak;
  • Vücut kitle indeksi çok düşük olanlar;
  • ve sigara tüketiminde ki kadınlarda görülür. 

 Kişinin bol miktarda süt ve de süt ürünlerini kullanması gerekmektedir. Kırık tedavilerinde son derece başarılı olmaktadır. Bunun yanı sıra kemiklere de çok faydalı olan D vitaminini doğal yol olan güneşe maruz kalarak almak son derece kemiklerimiz için önemli olmaktadır. Kalsiyum ve D vitamin eksikliğinden kaynaklanmakta olan Kemik erimesinin teşhisi konulması sonucunda kişinin kemiklerini güçlendirmek ve kırıklarını da tedavi etmek için bunu güçlendirecek ilaçların verilmesi söz konusu olacaktır. Özellikle de omurga çevresinde ya da vücudunun başka bölgesinde bir kırık meydana geldiği zaman ilaç tedavisi başlayacaktır. 

Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır?

Sizlerde ya da aile öykünüze bakıldığı zaman kemik erimesi yaşamakta olan bir yakınınız varsa o zaman sizler de risk altında olduğunuz için yaşlandığınız da kemik erimesi yaşamamak için atmanız gereken bir takım adımlar olacaktır. Bunun için normal ideal vücut kilonuzu her zaman için korumanız gerekmektedir. Düzenli olarak egzersizler yapmanız ve sizlerin sağlıklı beslenmeniz gerekmektedir. Beslenme konusunda kalsiyum içerecek gıdalar tüketmeniz özellikle dde kemik yapınızın iyileşmesinde son derece iyi gelecektir. Yaz mevsimi olduğu zamanlarda günlük olarak 10 mikrogrm D vitaminini güneş ışınlarına çıkarak almanız gerekmektedir. Yaşam tarzınız içerisinde sigara ve alkol olması durumunda bunları bırakmak ve azaltmak da kemik erimesine karşı sizleri her zaman için koruyacaktır.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle