Osteosarkom Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

çocuklarda ve ergenlerde görülmekte olan çok kötü huylu bir kemik tümörü olmaktadır. Kemik tümörleri arasında en sıklıkla görülmekte olan bir türüdür.

Osteosarkom

Osteosarkom

Daha çok çocuklarda ve de ergenlerde oluşmakta olan kötü huylu tümörlere verilen bir isim olmaktadır. Osteosarkom hastalarında genlerinde bir takım anormallikler olduğu bilinmektedir. Osteosarkom yaşayan hastaların 13 ve 17. kromozonlarında da anormallik görülmektedir. Kemik kanseri ilk olarak kemiğin hücrelerinde başlayacaktır. 10 ile 20 yaş arasında görülme riski daha fazla olmaktadır. Daha çok bacaklarda ve kollarda ortaya çıkacak olan kemiklerde kemik kanseri olarak bacaklarda uyluk kemiğinde ya da dize yakın bacak kısmında da görülme olasılığı oldukça sık olmaktadır. Kemiklerde en çok görülen kanser türüne Osteosarkom adı verilmektedir.

Daha çok uzun kemiklerin uç kısımlarında başlayacak olan Osteosarkom beden üzerinde her dokuya ulaşabilecek olduğunu bilinmektedir. Tümörün her zaman için akciğerlere ulaşarak hastanın diğer organlarına da sıçraması söz konusu olacaktır. Tümörün etrafında her zaman için şişme ve de ağrının olabileceğini unutmamalısınız. Osteosarkom olduğu yerde hareket ettirmemesi ağrıyı azaltmasına neden olacaktır.

Eğer Osteosarkom kalçada ya da bacaklarda olması durumunda topallama meydana gelecektir. 

Belirtileri

Osteosarkom başlangıçta her zaman için fark edilmeyebilir. Sıradan olan fakat uzunca bir süre geçmek bilmeyen ağrılar nedeniyle şikayet ortaya çıkacaktır. kaval kemiği ya da kaburgaların bulunduğu bölgelerde cildin şişkinliği ortaya çıkacaktır. Kemik kanseri kendiliğinden kırılan kemiklerin olmasına neden olacaktır. Uzun süre kemik ağrıları devam ediyorsa ve ağrı kesici almaya rağmen bu ağrılar bir türlü dinmiyorsa, Bu ağrının şiddeti eğer ki artıyorsa Kemik ağrısının yanı sıra şişlik oluşuyorsa şişliğin etrafında eğer ki kızarıklık varsa Ağrı bölgesinde ele gelen bir kitle varsa bu sertlik asla göz ardı edilmemesi gerekmektedir. İştahsızlık, halsizlik, yüksek ateş döküntü gibi belirtiler varsa sizlerde çok fazla vakit kaybetmeden hemen bir doktora gitmeniz gerekiyor.

Tipleri

Osteosarkom derecesini bilmek her zaman için önemlidir. Hastalığın seyrini değiştirme konusunda bu çok önemli olmaktadır. Osteosarkom alt türleri bulunmaktadır. Kemik kanserinin alt türlerinden bazıları hafif bir şekilde oluşuyorken bazıları ise son derece hızlı ilerlemektedir. Kemik tümörleri düşük orta ve yüksek diye üç grup altında toplanmaktadırlar. Kemik tümörleri oluşmasında hücre sayısı çok önemli olmaktadır. Eğer ki hücre sayısı az ise kemik her zaman için normal yapıda görünecektir. Düşük olarak adlandırılan bu tümörler her zaman yavaş bir şekilde ilerleyecektir. Yüksek dereceli osteosarkom da ise kemiklerde bölünmekte olan hücre sayısı daha fazla olacaktır. Bunları hızlıca büyür. Yüksek dereceli olduğu zamanlarda diğer organlara da yayılma riski son derece fazla olmaktadır.

Yüksek dereceli olan osteosarkom her zaman için diğer organlara yayılma ihtimali yani metastaz oldukça fazla görülmektedir.

Kimler risk altındadır

Ülkemizde çok fazla bulunmasa da yılda çok sayıda kişi kemik kanseri tedavisi olmaktadır. Gençlerde daha çok görülmekte olan bu kanser türünün nedeni henüz bilinmemektedir.

  • Osteosarkom erkeklerde daha sıklıkla görülmektedir;
  • Çok uzun boylu olan gençlerde daha çok görülmektedir;
  • Ayrıca kemiklerin çok hızlı bir şekilde uzaması da görülmektedir; İ
  • leri yaşlarda görülmekte olan kemik kanserinin bir takım kemik hastalıkları nedeniyle ortaya çıktığı tespit edilmiştir.
  • Siyah ırka sahip olan kişilerde beyazlara göre daha fazla görülmektedir;
  • Gençlerde başka bir kanser hastalığını tedavi etmek için kullanılan radyasyon nedeniyle kemik kanseri ortaya çıkabiir.
  • Kanser özelliği olmayan bir takım kemiklerde oluşan hastalıklar kanser riskine neden olacaktır.

Tanı

Kemik kanseri hastalığını teşhis edebilmek için sadece röntgen filmi çekilmesi yeterli olacaktır. Çocuklarda uzun süreli geçmeyen ağrıların nedeni eğer ki kemik kanseriyse o zaman çekilen röntgen filminde ortaya çıkacaktır. Kemik kanserinde tümörün nerede olduğu çok önemli olacaktır. Bu sayede cerrahi yöntemin uygulanacak olduğu yer bilinecektir. Metastaz olup olmadığı ise kemik sintigrafisinde ortaya çıkacaktır. 

Tedavisi

Bu hastalığın tedavisinde kişinin hayatını kurtarmak son derece önemli olmaktadır. Bu nedenle de kemik kanserinin olduğu kol ya da bacaklarda kayıplar yaşanması söz konusu olabilir. Her geçen gün yeni tedavi yöntemleri ortaya çıkmaktadır. İyi huylu tümörlerin kendiliğinden kaybolacaktır. Zamanla kendi kendine küçülerek yok olacaktır. Eğer ki tümörün iyi huylu olduğu anlaşılırsa cerrahi yönteme başvurmak gereksiz olacaktır. Çünkü kendiliğinden zamanla küçülecektir. Hasta sürekli olarak kontrol altında olmalıdır. Kemik kanseri kötü huylu olduğu zaman kişinin hayatını kurtarmak için cerrahi müdahale de yapıldığı bilinmektedir.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle