Vücutta Kireçlenme Neden Olur ve İyi Gelen Bitkisel Kürler

İki kemiğin birbirine değmesini engel olmak için eklem arasında kıkırdaklar bulunmaktadır. Kişinin fazla kilolu olması sonucunda ya da kişinin yaşının ilerlemesi sonucunda kireçlenme meydana gelecektir.

 Vücutta Kireçlenme Nedenleri

Kireçlenme

İnsanların vücutlarında kireçlenme birçok nedenden kaynaklanarak gerçekleşmesi mümkün olmaktadır. Kişilerin eklemlerinin yaşlanması, eklemlere alınan bir darbe sonucunda yaralanması ya da kişinin çok fazla kilolu olması sebebiyeti ile kireçlenme meydana gelmektedir. Sıklıkla yaşadığı kişinin eklemlerinde ağrının olması ve sertlik hissinin olmasıdır. El, bilek, parmak, boyun, sırt, diz ve kalça eklemlerinde sıklıkla görülmektedir.

Belirtileri

Kireçlenme eklemlerde görülmekte olan bir rahatsızlıktır. Vücudumuzun diğer organlarını etkilememektedir. En yaygın belirtileri arasında eklemlerde kullanımdan sonra derzlerde ciddi bir ağrı olmaktadır. Bu eklemlerde bulunan ağrı günün ilerleyen saatlerinde daha da kötü olacaktır. Etkilenmekte olan derzlerde şişme meydana geleceği gibi aynı zamanda da sıcaklık görülecektir. Hareket ettirmeye çalıştıkça kişilerde gıcırdama da meydana gelmesi olağandır. Eklemlerin ağrı ve sertliği uzunca bir süre oturma eylemi içerisinde olduktan sonra kişinin hareketsiz kalmasından sonra ortaya çıkması söz konusu olacaktır.

İlerlemiş derecede olan kıkırdak kaybı tamamen görülmektedir. Kemikler arasında sürtünmeye neden olacaktır. Bu nedenle de ilerleyen evrelerinde her zaman için dinlenme sırasında da ağrıya da neden olacaktır. Kişilerde sınırlı bir hareket olsa bile bu da ağrıya neden olacaktır. Kireçlenme belirtileri hastadan hastaya göre büyük ölçüde değişim gösterecektir. Bazı kişilerde zayıf hissediliyorken, bazı kişilerde de daha kuvvetli görülmesi söz konusu olacaktır.

El ve diz kireçlenmesinde hastaların yıllar boyunca ağrısız bir şekilde ya da zaman zaman ağrı yaşadıkları aralıklar görülmektedir. 

Bacaklarda oluşan kireçlenme sıklıkla kişinin fazla kilolu olmasından ya da yaralanma nedeniyle meydana geldiği bilinmektedir. Ağırlık taşımakta olan eklemlerde kireçlenme ciddi oranda meydana gelmektedir. Kıkırdağın dejenere olması söz konusu olacaktır. Omurganın kireçlenmesi ise boyunda ve bel kısmında ağrıya neden olacaktır. Kemiklerin sürtünmesi sonucunda oluşan kemik döküntüleri sinirleri tahriş edecek olduğundan kişilerde şiddetli ağrının olması hissizlik ve vücudun etkilenen kısımlarında ise karıncalanma da meydana gelmesi söz konusu olur.

Tedavi

Kireçlenme çok şiddetli ağrılara meydan verecek olan ve şişmenin de görüşdüğü kemik derzlerinin ucunda bulunan kıkırdaklar yıllar sonucunda yıpranması neticesinde kemiklerin birbirine sürtünmesi sonucunda iltihaplanması neticesinde acı verecektir. Günümüzde bu hastalığın herhangi bir tedavisi olmaması nedeniyle yapılacak tedaviler sade hastalığın ilerlemesini durdurmak amacı ile ve kişinin şiddetli yaşamakta olduğu ağrılarını azaltmaya yardımcı olacak ilaçlar, kremler vererek ağrının azalmasını sağlamak amacı ile yağılacaktır. Analjezikler ağrıyı hafifletecek olan ilaçlar olmaktadır.

Vücut içerisinde bulunan ağrıyı azaltacağı gibi aynı zamanda da iltihaplanmayı da azaltacak lan antienflamatuar bazlı ilaçlar doktor tarafından reçete edilmesi söz konusu olabilir. Kişinin sıcak ve soğuk uygulamaları sayesinde de soğuk uygulaması sayesinde dizlerde bulunan şişliğin inmesi söz konusu olacaktır.

Bitkisel Kürler

Kireçlenme nedeniyle yaşamakta olduğunuz eklem ağrısı çok fazla olması durumunda sizler de yapacak olduğunuz evinizde hazırlayacağınız bir kompres ile son derece etkili olmasını da sağlamanız mümkün olacaktır. Bu karışım için ihtiyacınız olanlar, soda, tuz, kuru hardal, 1 yemek kaşığı organik bal olmaktadır. Bütün bu malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırın ve eklemin üzerine sürtmeniz gerekmektedir. Üzerine de bir streç film ile kapladıktan sonra bir havlu ile sarın.

Bütün bir gece boyunca bu kompres bulunan eklem üzerinde bırakın ve sabah olduğu zamanlarda sizler de ılık su ile yıkamalısınız.

Ağrılarınız çok fazla olduğu zamanlarda sizler de yapacak olduğunuz anestetik merhem sayesinde bu yaşamakta olduğunuz kireçlenme ağrısını dindirmeniz kolay olacaktır. Bunun için kullanacak olduğunuz malemeler, bir yumurtanın sarısı, bir bir tane yumurta, 2 yemek kaşığı sirke, 1 tatlı kaşığı saflaştırılmış terebentin almanız gerekmektedir. Tüm bu maddeler bir kabın içerisinde çok iyi olacak şekilde karıştırılması gerekmektedir. Ardından sizler de eklem ağrısı yaşamakta olduğunuz bölgeye sürün. Üzerini streç film ve ardından da pamuklu bir havlu ile kaplayın. Bütün bir gece bekletin ve ardından ılık su ile durulamalısınız.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle