Kemik Kireçlenmesi Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Kemikleri birbirine bağlamakta olan eklemlerin yastık görevi yapmakta olan kaygan kıkırdaklar bulunmaktadır. Zamanla bu kıkırdakların yıpranarak aşınması sonucunda iki kemiğin birbirine sürtmesi sonucunda kemiklerde kireçlenme meydana gelmektedir.

 Kemiklerde Kireçlenme 

Kemik kreçlenmesi eklemlerde bulunan kıkırdağı etkilemekte olan ve kıkırdağın zaman içerisinde parçalanması sonucunda kronik ve dejemeratif bir hastalık olmaktadır. Her eklemin bulunduğu kıkırdakta görülme ihtimali bulunmaktadır. Belirtileri arasında ağrı, sertlik ve de şişme ilk sıralarda gelmektedir. Ağrı ve diğer semptomları azaltabilmek için tedavi seçenekleri arasında kişinin ilk olarak yaşam tarzını değiştirmesi ve diyet yaparak kio vermesi egzersiz yaparak eklemlere esnekliğini kazandırmak son derece önemli olmaktadır. Kireçlenme çok yaygın görülmektedir. Daha sıklıkla 50 yaş üzerinde ki kadınlarda görülmesi ile bilinmektedir.

Nedenleri

Kıkırdak iki kemiğin birbirine değmesine engel olmakta olan bir nevi yastık görevi görmekte olan sert ve kaygan bir yüzeye sahip olan bir madde olmaktadır. Kemik uçlarının birbirine değmesine engel olmak için vardır. Kireçlenme olduğu zamanlarda kemik uçlarının korunmasız kalmasına nedden olacağından kıkırdağın aşınması sonucunda parçalanarak kırılmasına sebep olması ile bilinmektedir. Bu gerçekleşmesi durumunda ise iki kemikte birbirine sürtme başlayacaktır. Bu da eklem sertliğinin, şiddetli bir ağrının yaşanmasına ve kişinin hareketlerini zor etmesine neden olacağından en sonunda da eklemin şişeceği bilinmektedir. Obezitenin ilk nedeni arasında yaşlılık vardır. Kşinin yaşlanması ile ilişkilendirilmektedir. Kireçlenme hastalığının aşınma ve yıpranmasına neden olan ikinci nedenlerde bulunmaktadır. Bunlar arasında kıkırdağın bir darbe alınması sonucunda aşınarak yok olmasına kıkırdak kaybına neden olan durumlar ve eklem yaralanmasının yanı sıra kişinin fazla kilolu olması sebebi ile de oluşacaktır. Bunlar dışında da nedenler bulunmaktadır.

Gut hastalığı, enfeksiyon kapılması ya da doğumda var olan anormalliklerde kişilerde kireçlenme olmasına neden olacaktır. 

Belirtileri

Ağrı kireçlenmenin en sıklıkla yaşanmakta olduğu belirtilerinin başında gelmektedir. Sıklıkla kişilerin eklemini hareket ettirmesi ve kilo alması sonucunda daha da kötüleşecektir. Dinlenme sırasında kişi rahatlayacaktır. Durum ilerledikçe ve kemikler birbirine sürtmeye devam ettikçe iltihap gelişmektedir. Bunun sonucunda da ağrı kronik ve sabit bir hal almaa devam edecektir. Kişilerde görülmekte olan sıklıkla rahatsızlık hissi önce sabahları ortaya çıkmaktadır. Daha sonraları ise bu rahatsızlık hissi kişinin dinlenmesi sırasında da fark edilecektir. Bazı kişilerde sıcak olan eklme üzerine dokunulduğu zaman şişlik fark edilebilir. Kireçlenme sonucunda kemik büyümeleri kıkırdağın kaybı sonucunda ortaya çıkması söz konusu olacaktır. Parmak uçlarında olan kemik kireçlenmesinde ya da diz kıkırdağında ki kıkırdak kaybı sonucunda sıklıkla görülmektedir. 

Tedavi

Günümüz koşullarında ilerlemekte olan kireçlenmenin herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır. Fakat yapılacak tedavi sonucunda kişinin kireçlenme aşamasının ilerlemesi durdurulacak ve ağrının azalması sağlanacağı gibi sakatlık riskini de azaltmak mümkün olmaktadır. Her zaman için kişinin kilo kaybı kireçlenme hastalığı ile bağlantılı olmaktadır. Bu nedenle de rejim yaparak kişinin kilo vermesi çok önemli olmaktadır. Kas kuvvetinin korunması son derece önemli olacağı gibi eklemlerin de hareketli olması da aynı şekilde önemli olmaktadır. Sıcak bir havuz içerisinde yüzmek ya da ağırlık olmadan yapılacak egzersizlerin her zaman için faydalı olduğu bilinmektedir.

Kireçlenme hastalığı yaşamakta olan kişilerin fizyoterapist eşliğinde hareket yaparak ve bir takım uygulamalar sonrasında bölgenin işlevliliğini arttırmak için kas gücünün fazlalaşması ve aynı zamanda da ğrıyı azalmtak amacı ile bir takım işlemler uygulanması söz konusu olacaktır. Kişiyi rahatlatmak amacıyla ısı ve ultrason tedavisi günümüzde uygulanmaktadır.

Kireçlenme tedavisinde kullanacak olduğunuz ilaçlar son derece önemli rol oynamaktadır. Özellikle de anti enflamatuar ilaç grubunda olan ağrı kesiciler kişilerin ağrılarını dindirme konusunda son deece etkili olmaktadır. Doktor tarafından kişiye bir takım besin takviyeleri de alması tavsiye edilebilir. Özellikle de Glukozamin ve kondroitin sülfat gibi takviyeler yapılan çalışmalar içerisinde kireçlenme yaşamakta olan kişilerin uyguladığı zaman ağrılarında ciddi oranda azalma olduğunu da görmektedirler.

Eğer ki kişilerde yapılmakta olan tedavi yöntemleri hiçbir şekilde etkili olmadığı zamanlarda ve ağrısında bir hafifleme olmadığı zamanlarda sinovyal sıvı eklem içerisine enjekte edilerek kişinin eklemlerinin tekrardan yağlanarak hareket etmesi de sağlanacaktır. Bu durum kıkırdak hasarının azalmasını sağlayacaktır.

Kireçlenme yaşamakta olan bir kişinin en son yapılacak müdahale cerrahi yol olmaktadır. Eklemlerin tamamen ya da kısmen değiştirilmesi mümkündür. Ortopedi cerrahları tarafından yapılmaktadır.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle