Kol Kireçlenmesi Belirtilei ve Bitkisel Tedavi Yolları Nelerdir?

Kollarda bulunan dirsek, el bileği ya da omuzlarda bulunan eklemlerin içerisinde bulunan kıkırdağın aşınması sonucunda kollarda kireçleme meydana gelecektir.

Kolda Kireçlenme

Kollarda Oluşan Kireçlenme

Kollarda olan kireçlenme daha çok omuz, dirsek ve el bileklerinde görülmektedir. Bu bölgelerde bulunmakta olan eklemlerin içerisinde sıvı ve kaygan olan kıkırdaklar mevcut olmaktadır. Zamanla ya da bir travma sonucunda bu eklemlerin zarar görmesi neticesinde kıkırdakların yıpranması ile birlikte aşınma meydana ya da yırtılma meydana gelmesi sonucunda iki kemik birbirine sürtmeye başladığında şiddetli bir ağrı, şişme ya da iltihaplanma gibi nedenlerin olacağı bir hastalık meydana gelmektedir. Kollarını sürekli olarak ağır işlerde çalışmak zorunda bırakmakta olan kişiler, ağır kaldıranlar ya da spor faliyeti olan kişilerin dirsek, omuz veya el çevrelerinde kas gücünün azalması sonucunda eklemlerin yıpranmasına ve aşınmasına neden olacaktır.

Belirtileri

Kolda kireçlenme belirtileri meydana geldiği eklem üzerinde şiddetli bir ağrının oluşmasına neden olacaktır. Bu ağrı sabah saatlerinde kendisini sertlikle birlikte gösterecek ve zaman ilerledikçe azalacakır. Ama günün sonlarına yaklaştığımız zaman giderek şiddetlenecektir. Kişilerde sıklıkla hareketlerinde kabiliyet kısıtlanması söz konusu olacaktır. Bu kişilerin genellikle kireçlenmenin olduğu eklem üzerinde kilitlenmeye benzeyen bir his meydana gelecektir. Kollarını kişi hareket ettirdiği sırada bir ses duyulması da mümkün olacaktır. İlerlemiş evrelerde o kadar şiddetli olmaktadır ki bu kişiyi uykusunda bile uyandıracak kadar şiddetli bir ağrının oluşmasına neden olacaktır. 

Haltercilerde ya da raket sporları ile ilgilenmete olan kişilerin kollarını ve omuzlarını çok kullanmaları neticesinde de meydana gelecek olan yaygın olarak bulunduğu bölgede hasara ve iltihaplanmaya da neden olacaktır.

Bitkisel Tedavi yolları

Kol kireçlenmesi yaşamakta olan bir kişinin evi içerisinde şifalı banyolar yaparak ağrılarını dindirmesi söz konusu olacaktır. Bunun için ilk olarak tropik bir banyo hazırlamanız gerekmektedir. Deniz tuzu ve 200 gram kadar papatya ve 200 gram kadar deniz yosunu tozu geremektedir. Denizden almış olduğunuz temiz deniz suyunu kaynatın. Üzerine sırasıyla maddeleri eklemelisiniz. Ve 10 dakika kadar kısık ateşte kaynatmalısınız. Daha sonra bu bütün karışımı bir süzgeç yardımıyla süzmelisiniz. Su sıcaklığının 37 ile 39 derece olmasına çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Gün aşırı olacak şekilde bu banyoyu yapmanız kollarda ki kireçlenme ağrısına çopk iyi gelecektir.

Kronik ağrı yaşamakta olan kişilerin yapacak oldukları bir tedavi yöntemi olarak uzun yıllardır bu formül kullanılmaktadır. Mavi lila , karahidiba ve eşit oranda kesta çiçekleri bir kavanozun içerisine konulur. Üzerine bir miktar su dökülür. İki hafta boyunca karanlık ve serin bir yerde demlenmesi için bekletin. Bir mitar alarak kollara sürülmesi gerekmektedir. Daha sonradan üzerini pamuklu bir bez ya da gazlı bez ile sarmalısınız. Bir gece boyunca kolunuzda kalsın. Bu üç hafta boyunca uygulamalısınız. Sonuç olarak kornik ağrılarınız yok olacaktır.

5 gram kadar defne yaprağı ihtiyacımız olacaktır. Yaprağın taze olmasına dikkat etmelisiniz. Bunu küçük bir tencere içerisine koyun. Üzerine klorsuz soğuk su ilave edin. Bu arada ddefne yapraklarını da güzelce yıkamanız gerekmektedir. Kısık ateşte kaynayıncaya kadar bırakın. Kaynadıktan sonra soğumaya borakın. 4 gün boyunca bu karışım içilmesi gerekmektedir.

Bir tutam ısırgan otu kurusu, bir tutam maydanoz kökü, bir tutam eşit miktarda söğüt kabuklarını karıştırın. üzerlerine 200 ml kaynar su ekleyin. 4 dakika boyunca kaynatın. Sabah kahvaltısından sonra ve akşam yemeğinde 100 ml içilmesi lazımdır. 3 hafta boyunca her sabah kahvaltısından sonra ve akşam yemeğinden sonra için. Daha sonra 1 hafta mola verip ağrılarınız devam ederse tekrardan aynı karışımı içmeniz için yapabilirsiniz.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle