Köprücük Kemiği Kırığına Ne İyi Gelir ve İyileşme Süresi

Köprücük kemiği latince adı klavikula olmaktadır. Bu kırıklar sıklıkla çocuklarda ve gençlerde görülmekte olan üst göpüs kemiği ile omuz kemiğini birbirine bağlayan bir kısımda meydana gelen kırıklar sıklıkla düşme sonucunda ya da kişilerin spor yaparken yaşadıkları sıkıntılardan bir tanesi olmaktadır.

Köprücük kemiği kırıklarını yaşayan kişiler de omuz bölgesinde şişme meydana geleceği gibi aynı zamanda da morarma görülmektedir. Kişilerin omuz bölgesini hareket ettirmesi sonucunda ağrı hissetmelerine neden olacaktır. Bu nedenle de omuz bölgesini hareket ettiremeyecektir.

İyileşme Süresi

Kişilerin sıklıkla düşme sonucunda meydana gelecek olduğu bu durum aynı zamanda da trafik kazalarında da görülmektedir. Bazı yeni doğan bebeklerde de görülmektedir. Bu nedenle de kişiler omuz bölgesini hareket ettiremeyecektir. Doktor tarafından köprücük kemiği kırıklarında röntgen filmi çekilecektir. Dokularda bir zarar olup olmadığını ise anlamak için kişilere bilgisayarlı tomografi çekilmesi söz konusu olacaktır. Kişilerde köprücük kemiğinde kırık olduğu zamanlarda ağrı olacaktır. Bu ağrının yanı sıra iltihaplanma da görülecek olduğundan kişilere bu riskleri azaltmak amacı ile ilaçlar reçete edilecektir. Zamanında kullanılması gerekmektedir. Bunun yanında kişinin kol askısı takarken omuz bölgesinde ki hareketliliği kazandırmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak gündelik hayatına kişinin tekrardan dönebilmesi için fizik tedavi egzersizleri yapması gerekmektedir. Bu fizik tedavi egzersizleri kişilerin iyileşme göstermesi amacı ile son derece önemli olmaktadır. Bu sayede daha hızlı bir şekilde iyileşme meydana gelecektir. Kişilerin köprücük kemiği eğer ki doğum esnasında kırılması sonucunda bir bebekte meydana geliyorsa bunun iyileşme süresi yaklaşık olarak 1 haftayı bulmaktadır. Bebeklerde iyileşme süresinde kemik kaynamasının daha erken görüldüğü bilinmektedir. Çocuklarda bu süre 3 hafta ile 4 hafta arasında değişim göstermektedir.

Eğer ki yetişkin bir insanın köprücük kemiğinde kırık meydana gelmişse ve bunun tedavisi için doktor tarafından gerekli tedavi uygulandıktan sonra 5 hafta içerisinde kemik kaynaması meydana gelmesi de söz konusu olacaktır. 

Ne İyi Gelir?

Beslenme

Kemiklerin güçlenmesini sağlamak amacıyla kişilerin her zaman için süt ve de süt ürünlerini tüketmesi gerekmektedir. Bunlar kemiğe yararlı olan kalsiyum içerisinde barındırması nedeniyle köprücük kemiğinde kırık olan bir kişinin kemik kırığının hızlanmasını sağlayacak değerlere sahip olmaktadır. Kişiler özellikle de yoğurt ve peynir tüketmesi bu rahatsızlığı yaşıyorken çok önemli olacaktır.

Yumurtanın her zaman için içerisinde D vitaminin olması nedeniyle ve bunun yanında protein olan bir besin kaynağı olması sebebi ile kişilerde kırık meydana geldiği zamanlarda sabahları aç karnına bir tane yumurta tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Yumurtanın yenmesi kemik kırıklarında olan kaynama sürecinin hızlanmasını sağlayacaktır.

Ananas tropikal bir meyve olsa da günümüz şartlarında her yerde bulunan bir meyve olarak bilinmektedir. Bu meyve hayli zengin besinleri olan ve kemik kırıklarına kemiklerin güçlenmesi için faydalı olan bir besin kaynağı olmaktadır. Kişilerde bromelain maddesi kemiklere her zaman için iyi gelmesinden dolayı kişilerin kırık yaşaması sonucunda tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Fakat ananas fazla içildiği zamanlarda kişilerde rahatsız edecek bir duruma gelecek ve şişkinliğin olmasına neden olacaktır. Bu nedenle de çok fazla tüketilmemelidir.

Bitkisel Tedavi

  • 7 tane beyaz yumurta;
  • 350 gram organik bal;
  • 4 kilo limon.

Yumurtaları kırılmayacak şekilde kabuklarını yıkamanız gerekmektedir. Ardından içini boşaltmanız gerekiyor. Daha sonradan yumurtaların kuruması için güneşte 1 saat kadar bekletmeniz gerekmektedir. Bu sırada limonlar ikiye bölünmelidir. Bir sıkacak yardımıyla limon suyu sıkılır. Limonun çekirdekleri ayıklanır ve güneşte kurumuş olan yumurtalar kabukları küçük parçalar halinde bölünerek cam bir kavanozun içerisine konulur. Üzerine çekirdekleri ayıklanmış olan limon suyu dökülür. Ağzı sıkı bir şekilde kapatılarak 15 gün kadar gün ışığı görmeyen bir yerde saklanılması gerekmektedir. 15 gün sonra içerisine 350 gram organik bal dökülerek karıştırılır. Buzdolabında saklayabilirsiniz. Bu karışımı sizlerde her gün yemeklerden bir saat kadar önce bir yemek kaşığı içmeniz ve günde üç defa aç karnına tüketmeniz kemik sağlığınız açısından çok faydalı olacaktır.

 

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle