Osteomyelit (Kemik İltihabı) Hakkında Bilmedikleriniz

Kemiklerin enfeksiyon kapması olarak adlandırılmakta olan bir rahatsızlıktır. Sadece kemikleri etkilemeyecek birçok organında etkilenmesine neden olacak bir hastalık türüdür.

Osteomyelit

Osteomyelit

Osteomyelitin ne olduğunu merak edenler için hemen kemik iltihabı olduğu konusunda bilgilendirmek isteriz. Vermekte olduğu rahatsızlık sebebi ile tek bir organı değil, birden fazla organın zarar görmesine neden olacaktır. İnsanların hepsinde değişik nedenler eşliğinde gerçekleşecek olan bu rahatsızlığın belirtileri de farklılık gösterebilir. Osteomyelit kemik iltihabına bağlı olarak gelişmekte olan uygulanacak doğru tedavi sonucunda tam olarak düzelmesini sağlayacak olan ama bazı durumlarda da kendisini tekrar edebilecek olan bir hastalık olmaktadır. Kemik iltihabından şüphelenen bir kişi bir an önce tedavi edilmesi gerekmektedir. Yoksa ciddi problemlere yol açacak olduğunu da unutmamak gerekmektedir.

Bu hastalık ikiye ayrılmaktadır. Akut kemik iltihabı ve kronik kemik iltihabı olmaktadır. Akut olduğu zaman 1 ile 6 hafta içerisinde tedaviye yanıt vererek yok olacaktır. Kronik olan ise 6 haftadan daha da uzun sürmekte olan bir rahatsızlık olacaktır. Her iki iltihap türünde hem belirtiler farklı olacaktır. Hem de tedavisinde de farklılıkların olması söz konusu olacaktır.

Nedenleri ve Belirtileri

Kişilerde kemik iltihabının ortaya çıkması genellikle bakteriler sonucunda oluşmaktadır. Daha çok gelişme çağında olan çocuklarda görüldüğü bilinmektedir. Hızlı büyüyen kemiklerde görülmesi daha da sıktır. Kemik iltihabının oluşması daha çok herhangi bir travma sonucunda ortaya çıkacaktır. Erken teşhis edildiği zamanlarda hastaya sadece antibiyotik ilaç verildiği zaman başarılı sonuçlar elde edecektir. Eğer hastalık erken teşhis edilmediği zamanlarda kronikleşecektir.

Bu hastalığın görülmesi daha çok çocuklarda ve erişkin insanlar da görülmektedir. Kemik iltihabı sağlıksız beslenmekte olan insanlarda daha çok görülmektedir.

Kemiklerimizin herhangi bir nedenden dolayı enfeksiyon kapması sonucunda Osteomyelit meydana gelecektir. Tedavisi mutlaka geciktirilmeden yapılması gerekmektedir. Kemik iltihanın duruma göre bazı kişilerde çok hafif bir şekilde kendisini belli edecekken, bazı hastalarda ise dayanılmaz ağrılar ile belli edecektir. Bu durum her zaman için kişiden kişiye göre değişiklik gösterecektir. Sizlerde kendinizde ya da çevrenizde Osteomyelit olmasını istemiyorsanız o zaman korunma yollarını bilmeniz gerekmektedir. Çevre temizliği en önemli faktör olduğu gibi ikincisi ise dengeli ve sağlıklı beslenmek olacaktır. Sağlıklı bir insanda her zaman için çok hafif seyredecektir. Fakat bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ise daha ağır bir şekilde seyredecek olduğunu unutmamalısınız. Sigara ve alkol kemiklerin en büyük düşmanlarından bir tanesi olmaktadır. Sizlerinde birinci dereceden bir yakınınızda eğer ki kemik iltihabı oluştuysa sizlerde de olma riski bir o kadar fazla olacaktır.

Tanı

İlk olarak hastadan doktor bir takım kan testleri isteyecektir. Bunlar Lökositoz veya CRP adı verilen vücut içerisinde iltihabın olup olmadığının anlaşılmasını sağlayacak olan testler olmaktadır. Röntgen filminde anlaşılmayacaktır. Fakat doktor hastanın şikayetlerini dinlediği zaman ondan MR istemesi söz konusu olabilir.Şişliğin olması durumunda ise biyopsi alınarak inceleme yapılabilir.

 Tedavisi

Hastalığı tedavi etmek için her zaman erken dönemin çok önemli olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Doktor tarafından muayene edildiğiniz zaman ve sizlere Osteomyelittanısı konulduğunda iltihabın kuruması için antibiyotik vereceği gibi çok şiddetli ağrılarınızı dindirmek içinde sizlere bir takım ağrı kesiciler vermesi söz konusu olacaktır. Kronik bir hal almışsa ve tedavide gecikme yaşanmışsa hastanın giderek artan şikayetleri olacaktır. Bu durumda da en son çare olarak cerrahi müdahalenin olması gerekmektedir. Tecrübeli hekimler tarafından yapılması sonucunda çeşitli oluşabilecek olan kompikasyonların yok olmasına neden olacaktır. 

Bitkisel Tedavi

Kemik iltihabının oluşmasında son bakterilerin ve mantarların oluşması sonucunda meydana gelecektir. Bunun için sizlerde evinizde alternatif tıpın bizlere sunmakta olduğu bitkilerle karışım yaparak tüketebilirsiniz. 

Karabaş, Pekmez: Karabaş otu her zaman için iltihabı kurutucu özelliği bulunmaktadır. İki tutam karabaş otunu dört su bardağı su ile 15 dakika boyunca kaynatmanız gerekmektedir. Daha sonradan süzülür ve içerisine bir çay kaşığı dut pekmezi konulur. Bu karışımı ılık olacak şekilde tüketmeniz önerilmektedir. 

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle