Parmak Kireçlenmesine İyi Gelen Bitkisel Tedavi ve Egzersizler

Parmak kireçlenmesinin en sık nedenleri kemik uçlarını örtmekte olan bir nevi koruyucu bir görevi olan kıkırdakların aşınma durumu ya da bazı kişilerde yaralanma sebebi ile bozulması sonucunda el ağrısına, şişmeye ve de sertliğe neden olması görülmektedir. En sıklıkla baş parmaklarda görülmektedir.

 Parmak Kireçlenmesine İyi Gelenler

Eklemlerde hareket yapmayı sağlamakta olan ve kemiklerin birbirlerine değmesine engel olacak kıkırdak dokusu bulunmaktadır. Zamanla bu kıkırdak bazen yaşın ilerlemesi sonucunda bazen de bir yaralanma sonucunda yıpranması ve aşınması söz konusu olacaktır. Kıkırdağın aşınması neticesinde de kemikler birbirine değer. Ve eklemlerde hareket ettiği zaman şiddetli bir ağrının oluşmasına neden olabilir. Daha çok kilolu insanlarda görüldüğü gibi 50 yaş üzerinde olan kişileri de sıklıkla etkilemesi ile bilinmektedir. 

Hastalığın tedavisi olmaması nedeniyle günümüzde yapılmakta olan tedavi yöntemleri sadece hastalığın ilerlemesini durdurmak amacı ile yapılan tedavi yöntemleri olurken aynı zamanda da şiddetli olan ağrınında dinerek hastanın gündelik hayatını devam etmesi için bir tedavi uygulanmaktadır. Bu tedavinin büyük bölümünü de hastanın fizyoterapist tarafından yapacak olduğu egzersizler sayesinde işe yarayacaktır.

Egzersizler

Yapacak olduğunuz el ve de parmak egzersizleri sizlerin kireçlenmeye son derece iyi geleceği gibi parmaklarınızı da güçlendirme konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Ayrıca yapacak olduğunuz bu egzersizler sayesinde sizlerin ağrınızın da dinmesini sağlayacaktır. Bir egzersiz yapacağınız zaman parmaklarınızda ve ellerinizde acı ve sertlik hissiniz varsa o zaman bu egzersizi yapmadan önce sizler de sıcak kompres uygulamanız gerekmektedir. Ve hareket etmeden önce parmaklarınızı germelisiniz. 

Yumruk Egzersizi

Elinizi havaya kaldırın ve bütün parmaklarınızı aın. Baş parmağınız bütün parmaklarınızın üzerinde olacak şekilde yumruk yaparak elinizi sıkın. 30 saniye kadar bekleyin ve elinizi serbest bırakın. Bu hareketi her gün 10 defa tekrarlamanız gerekmektedir.

Parmak Germe

Ağrınızın dinmesi için ve ellerinizde ki hareket kabiliyetini tekrardan kazanmak için bu hareketi yapabilirsiniz. Elinizi düz bir zemin üzerine koymanız gerekmektedir. Elinizin iç yüzeyini tam olarak düz zemin gibi düzeltin. 30 saniye kadar bekleyin ve elinizi düz zeminden kaldırın. Bu hareketi günde 10 defa yapın.

Claw Stretch

Parmaklarınızın hareketlerini hızlandırma konusunda sizlere yardımcı olacak Claw Stretch hareketi günde 10 defa yapınız. Avuç içiniz size dönük olacak şekilde elinizi açın. Parmak eklemlerinizi bükün ve eklemlerin tabanına değecek şekilde bükmelisiniz. Burada ki amaç elinizin bir pençeye dönüşmesidir.

Parmakları Güçlendirme

Bu egzersiz sayesinde parmaklarınızda kaybolan gücü tekrar kazanmanız mümkün olacaktır. Kapı kollarını ya da bir eşyayı tutmakta güçlük çekiyorsanız avucunuzun içine yumuşak bir top alın ve mümkün olduğu kadar gücünüzü vererek sıkın. Otuz saniye kadar bekleyin ve bırakın. Bu hareketi her el için 10 defa tekrarlamalısınız.

Parmakları Kaldırma Hareketi

Parmaklarınızın hareket etmesini ve de esnekliğini tekrardan kazanmanıza yardımcı olacak bu egzersizi Avuç içleriniz aşağıya gelecek şekilde elinizi bir masaya dayamalısınız. Sırasıyla tek tek bütün parmaklarınızı yukarıya doğru kaldırın ve otuz saniye kadar bekletin. Ardından parmaklarınızı indirin. Bu hareketi her parmak için 10 kere yapmalısınız.

Bitkisel Tedavi

Eklemlerde bulunan ağrıyı dindirmek için sizler de biberiye, nane, lavanta yağlarını kullanmanız gerekmektedir. Bu yağları bir kabın içerisinde karıştırın ve kireçleme olan parmaklarınıza sürün. Ardından ovarak masaj yapın. 10 dakika kadar ovduktan sonra sıcak bir havluyu parmaklarınıza sarın ve bir saat kadar kalsın. Ağrıyı dindirme konusunda yardımcı olacaktır.

Bir yemek kaşığı kuru hardal ve bir çorba kaşığı bal ile yapacak olduğunuz bu kür sayesinde sizlerin de ağrılarınızda azalma etkisi yapacaktır. Bir kova ılık suyun içerisine bu malzemeleri atın. Parmaklarınızı kovanın içerisine batırın. Yarım saat kadar parmaklarınız suyun içerisinde kalsın. Ardından bir streç film ile parmaklarınızı sarın ve bu tedaviyi yaklaşık olarak bir ay boyunca uygulamanız kireçlenme nedeniyle var olan ağrılarınızı azaltma konusunda yardımcı olacaktır.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle