Ayak Bileği Kırığı Kaç Günde İyileşir ve Ne İyi Gelir?

Ayak bileği kırıklarında eğer ki çekilen röntgen sonucunda bağlarda ya da dokularda zarar olmadığı zamanlarda bilek çevresi alçıya alınarak tedavisi mümkün olacaktır. Kişilerin tedavisi yapıldıktan sonra iyileşme süresi yaklaşık olarak 3 ayı bulacağı için bu sürede fizik tedavi egzersizlerini yapması daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.

Ayak bileği kırıkları olduğu zamanlarda ister cerrahi yöntem uygulansın isterse sadece alçıya alınsın iyileşme süresi yaklaşık olarak 3 ayı bulmaktadır. Bu süre içerisinde ilk bir ay kişinin ayağı üzerine basmaması çok önemli olmaktadır.

İyileşme Süresi

Ayak bileği kırıklarında kişinin ayak üzerine basmadan bir ay boyunca koltuk değnekleri kullanması gerekmektedir. Kişilerin hayatı içerisinde bir kemik kırığı yaşadığı zamanlarda bu üç bölümden oluşmakta olan iyileşme süreleri görülmektedir. Bir kemiğin kırılmasından hemen sonra kemik üzerinde bölgede iltihaplanma görülecektir. Bu iltihaplanma sonucunda kan pıhtılaşmasına yol açacaktır. Bunun sonucunda bir hafta geçmesi durumunda kemik üretimi de görülmektedir. Kişilerin iltihap sonrasında kemik üretimi görülmesi birkaç hafta sonrasında yumuşak dokunun kendisini iyileştirmesi neticesinde görülmektedir. Kemiğin iyileşmesi için kemiğin kendisini yenilemesi gerekmektedir. Bunun içinde kemik üretimi sonrasında kemik yenilenmesi birkaç ayı bulmaktadır. Kemiğin her geçen gün oluşmaya devam etmesi sonucunda kırık kemiğin iyileşmesi görülecektir. Bunun sonucunda yeterli miktarda kemik iyileşmesi görüldüğü durumlarda kişiler ayak bileğinin üzerine basarak yürümeye başlayabilirler. İlk bir ay boyunca asla kırık ayak üzerine basmalarına izin verilmemektedir.

Bir ay sonrasında ise kişi sadece koltuk değneklerini kullanarak kırık ayağının üzerine hafif bir şekilde ağırlık vermek sureti ile basabilir. Tam olarak ayağının üzerine koltuk değnekleri olmadan basma işlemi 3 ay içerisinde olacaktır.

Ne İyi Gelir?

Kemik kırığı yaşandığı zaman kişiler son derece iyi beslenmesi gerekmektedir. Bunun için protein ağırlıklı olarak beslenmesi gerekmektedir. Kişinin her öğünde protein alması gerekmektedir.

Kalsiyumun Kırıklara Faydası

Kişilerin tam olarak kemik kırığını iyileştirmek amacı ile kalsiyum alması gerekmektedir. Kemiklerde kalsiyum olduğu zamanlarda kırığın hızlı bir şekilde iyileştiği görülmektedir. Kalsiyum en çok süt ve süt ürünlerinde bulunmaktadır. Bunun dışında haşhaş, helva, maydanoz, dere otu, lahana, bezelye, ıspanak, zeytin, kuzukulağı ve brüksel lahanası gibi gıdalarda bulunması ile bilinmektedir.

Vitaminler

Kişilerde kemik kırığı olması durumunda kişilerin aldığı kalsiyum ve protenin tam olarak asimilasyonunu sağlaması için kişilerin vitaminlere ihtiyacı olacaktır. Bu vitaminler ise şunlardır:

D vitamini: En sıklıkla güneş ışıklarında bulunmaktadır. Kemiklere çok iyi gelmektedir. Bu nedenle de kişilerin özellikle yaz mevsimi olduğu zaman vücutlarına güneş ışığının temas etmesi tavsiye edilmektedir. Bunun dışında kişilerde D vitamini balık yağı ya da sardalya gibi balıklardan da alacağı bilinmektedir.

V vitamini: Sıklıkla karaciğer, fasulye, Brüksel lahanası, muz ve uskumru gibi soğuk su balıklarında bulunmaktadır.

K vitamini: Süt ürünlerinde sıklıkla bulunması ile bilinmektedir. Kefir ve yoğurt gibi fermente süt ürünlerini tüketmek son derece faydalı olmaktadır.

Magnezyum: Magnezyum: Bol miktarda fındık tüketilmesi, filizlenmiş buğday ya yapraklı sebzelerde bulunması ile bilinmektedir. 

Çinko: rezervleri mantar, kabak çekirdeği ve karabuğdayda bulunan çinko sayesinde kemikler gücünü kazanmaktadır.

Fosfor: Kemiklere faydalı olan fosfor alabilmek için kişilerin fasulye, yumurta sayısı ve balık tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Kelle Paça Çorbası

  • 1 tane kelle;
  • 4 tane paça;
  • Zeytinyağı;
  • 1 temek kaşığı domates salçası;
  • 1 tatlı kaşığı biber salçası;
  • 1 yemek kaşığı kimyon;
  • Sarımsak;
  • Tuz.

Kemiklerin tekrardan hızı bir şekilde kaynaması için yapacak olduğunuz kelle paça çorbası yaklaşık olarak 3 saat içerisinde hazırlanmaktadır. Sığır kellesi ve ayakları tercih edilmesi daha iyi olacaktır. Kelle ve ayakları güzel bir şekilde yıkamanız gerekmektedir. Soğuk su bir tencerenin içerisine konulur. Ardından kelle ve paça ilave edilerek orta ateşte 2 saat kadar pişirilir. Kelle ve paça kemiklerini ve etini ayıklamak için çıkartılır. Etleri küçük dilimler halinde ayıklanır ve aynı suyun içerisine atılır. Ardından üzerine sarımsak ezildikten sonra ilave edilir. Bunun üzerine ayrı bir kabın içerisinde zeytin yağı ısıtılır ve üzerine salça ilave edildikten sonra kimyon konulur. Hafif pişirildikten sonra ocaktan alınır. Kelle paçanın pişmekte olan suyundan bir miktar alınarak salçanın sulanması sağlanır ve kelle paçaya ilave edilir. Bu şekilde biraz daha pişene kadar orta ateşte pişirmek gerekiyor. Ardından ocağın altı kapatılır ve sıcak içilir.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle