Serçe Parmağı Kırığı Kaç Günde İyileşir ve Tedavi Aşamaları Nelerdir?

Serçe parmağı kırıkları günümüzde sıklıkla karşılaşılmakta olan sorunların başında gelmektedir. Bu kırıklar çarpma, düşme ya da bir kaza geçirme sonucunda meydana gelmektedir. Kişiler serçe parmağını hareket ettirdikleri zaman şiddetli ağrı olacağı gibi şişme ve morarma da gözlemlenmektedir.

El serçe parmağının kırılması sıklıkla ele alınacak bir şiddetli darbe sonucunda ya da düşmemiz neticesinde meydana gelecek oluşan kırıklar olmaktadır. Bu nedenle de el parmaklarının kırılması günümüz şartlarında sıklıkla karşılaşılan sorunların başında gelmektedir.

Serçe Parmağı Kırığı

Ellerimizi gün içerisinde çok sık bir şekilde kullanmaktayız. Bu nedenle de sıklıkla darbe alma sonucunda ya da düşme sonucunda kırıkların meydana gelmesi söz konusu olacaktır. Serçe parmağı kırığı kemik üzerine alınan bir darbenin neticesinde olacağı için kas ve dokularında zarar görmesi söz konusu olur. El parmakları en küçük ve zayıf olanı serçe parmakları olmaktadır. Diğer parmaklara nazaran daha az kullanılsa bile en çok hasar alma nedeni zayıf ve ince olmasından kaynaklanan bir sorun olmaktadır. Serçe parmağının zayıf ve ince olması daha çok kırılmasına neden olmaktadır. Serçe parmağı kırıklarında belirtileri arasında kişilerin parmakta oluşan ağrı sonucunda meydana geldiği anlaşılacaktır. Bunun yanı sıra kişilerde şiddetli olan ağrı sonucunda şişme ve de morarma da görülecektir. Parmak kırığının yaklaşık olarak yarım saat içerisinde şişme ve de morarma meydana gelecektir. Kişilerde sıklıkla karşılaşılan bir diğer sorun ise şekil bozuklukları meydana gelmesi olacaktır. Ayrıca bu şişme ve morarma el üzerinde bulunan bütün parmaklarda da görülmesi meydana gelecektir. 

Eğer ki kırık çok fazla ise parmak sinirlerinde daralma olacağı için el üzerinde uyuşmanın ya da karıncalanmanında meydana geleceği unutulmamalıdır. Parmak kırıkları çok ciddi olmaktadır. Ve mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. 

Tedavisi

Parmak kırıklarında her zaman için ağrının ve de şiddetli olan sancının olması sonucunda ortopedi doktoru tarafından muayene edilmesinin şart olacağını unutmamalısınız. Doktorun muayenesinden sonra çekilecek olan röntgen filmi sonucunda teşhis konulacak ve uygun olan tedavi yöntemi kullanılarak tedavisi günümüz koşullarında gerçek olacaktır. Bir kırık el üzerinde olduğu zamanlarda kişilerin kırık olan el üzerinde hareketlerini yapması olmayacağı için gündelik hayatını büyük oranda da olumsuz olarak etkileyecektir. Bu tür bir olumsuz etkinin olmaması için kırığın tedavi edilmesi şart olmaktadır. Kırığın büyüklüğüne göre tedavi yöntemi uygulanacaktır. Eğer ki kırık küçük ya da orta büyüklükte olması neticesinde cerrahi olmayan bir yöntem uygulanacaktır. Parmağın alçıya alınması ya da atel gibi ortopedik ürünlerin kullanılması sonucunda tedavisi günümüzde mümkün olmaktadır. Ağrının çok şiddetli olacağı için ve bölgede iltihap olmasını engellemek amacıyla kişiye ağrı kesici ve antibiyotik ilaç tedavisi uygulanacaktır. Kişilerin bu sayede kırık iyileşme süresi de hızlanacaktır. Kişilerin özellikle de buz kompresi uygulaması da ağrının ve şişmenin azalmasını sağlayacaktır. 

İyileşme Süresi

Kırığın yapılan tedavi yöntemine göre iyileşme süresi belirlenmektedir. Genellikle bir kırık eğer ki cerrahi yöntem uygulanmadan tedavisi yapılıyorsa o zaman 6 haftaya kadar iyileşme süresi olacaktır. Bazı kişilerde iyileşme süresi 2 ayı bulmaktadır. Bu nedenle de parmağın her zaman için alçıya alınacaksa ya da atel kullanılacaksa o zaman kırık olan serçe parmağın yanında olan sağlam parmağa her zaman için sabitlenmesi gerekmektedir. İyileşme süresi boyunca kişilerin her zaman için sağlığına dikkat etmesi gerekmektedir. İster cerrahi yöntem uygulansın isterse ameliyat edilmeden hasta tedavi edilsin kişi her zaman iyileşme süresini hızlandırmak istiyorsa o zaman beslenmesine de dikkat etmesi gerekmektedir. D vitamini bakımından zengin olan gıdalar tüketmesi ve sıklıkla güneş ışığına çıkarak güneşlenmesi kişilerin D vitamini almasını sağlayacaktır. Bunun yanında D vitamini sardalya gibi balıklarda bulunacak olduğundan gıda türü olarak sardalya balığı tüketmekte son derece önemli olmaktadır. Yoğurt içerisinde bol miktarda kalsiyum bulunmaktadır. Bu nedenle de kişilerin her zaman için iyileşme süresini hızlandırmak istiyorsa ve eski sağlığına kavuşabilmesi için mutlaka kalsiyum bakımından zengin olan yoğurt ya da süt ve süt ürünlerini tüketmesi sağlığı açısından önemli olmaktadır.

İyileşme süresi içerisinde yapılacak olan egzersizlerde her zaman için önemli olmaktadır. Fizik tedavi uygulamalarını aksatmadan yapmalı ve parmağın tekrardan eski hareketliliğini kazandırmak için doktor tarafından söylenen evde yapılması gereken egzersizlerini de zamanında yapmalıdır. Kişiler bu yol ile hızla iyileşecektir.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle