Ayak Kireçlenmesi Tedavi Çeşitleri ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Ayak kireçlenmesi karşı bazı tedavilere ek olarak evinizde doğal tedavi yöntemlerinden yararlanabilirsiniz. Bu uygulamalar sağlıklı olmakla birlikte kireçlenme ağrılarını da kısa sürede ortadan kaldırabilmektedir.

Ayak Kireçlenmesi Tedavi Yöntemleri

Dünyada sıkça görülen bir rahatsızlık olan ayak kireçlenmesi için uygulanabilecek ilk tedavi yöntemi protez ameliyattır. Ancak bunun dışında da kişilerin uygulayabileceği doğal tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Kireçlenmenin şiddeti, tipi ve yerine göre başvurulacak tedavilere ilk olarak ameliyat dışı yöntemler kullanılır. Bu yöntemler şu şekildedir;

  • Ortopedik ve yumuşak ayakkabı kullanımları
  • Ağrı ve şişliği azaltmak için ilaç tedavileri
  • Ayak bileğini orteziyle dinlendirme
  • Baston kullanımı
  • Egzersiz ve fizik tedaviler
  • Besin takviyeleri
  • Kilo kontrolü
  • Eklem içi ilaç kullanım önerileri

Bu yöntemlerin yanıt vermediği durumlarda cerrahi tedavilere başvurulmaktadır. Yine eklemlerin yeri ve şiddetine göre tedavi şekli de değişmektedir. İlk süreçte eklem temizliği uygulamasına başvurulabilir. Bu durum ayaklarda rahatlama sağlar ve eklem içindeki kireçlenmiş dokular temizlenir. Bir diğer yöntem eklem dondurmadır. Eklemlerin tamamı dondurulur ve hareket etmesi engellenir. Son olarak en çok uygulanan yöntem olan eklem protezine başvurulabilir.

Ayak Kireçlenmesinde Doğal Tedavi Yöntemleri

Genel anlamda kireçlenme tedavisi için birçok doktorun başlangıç seviyesinde ilaçlar ve bazı egzersizler önerdiğini söyleyebiliriz. Bununla beraber kişiler için evde uygulanacak doğal çözümler paylaşılabilmektedir. Bu çözümlere bakacak olursak patates suyu, bazı bitki suları, susam tohumları ve buna benzer uygulamalara başvurabilirsiniz.

Taze bir patates suyunun kireçlenme ya da romatizma sonucunda meydana gelen ağrıları azalttığı biliniyor. Patatesi dilim halinde kestikten sonra büyücek bir bardağa soğuk su bırakarak ekleyin ve 1 gece bu suda bekletin. Daha sonra uyanır uyanmaz tüketin.

Bitki suları arasında ananas suyunun romatizmal ya da kireçlenme şişliklerine iyi geldiği aktarılmaktadır. Bunun yanı sıra kereviz, havuç ve turp suyuyla yeşil yapraklı bitkilerin suyunu karıştırarak tüketebilirsiniz.

Ayak kireçlenmesinde doğal tedavi yöntemi olarak susam tohumlarını da tercih edebilirsiniz. 1 çay kaşığı kadar siyah susam tohumunu, uyumadan önce suya bırakın ve sabah uyanır uyanmaz tüketin. Bu yöntem, kireçlenme ağrılarını hafifletmeye yarayacaktır.

Kireçlenme için Bitkisel Yağ Uygulaması

Bitkisel yağların, kireçlenmeye ciddi anlamda çözüm sunduğunu söylemek doğru olacaktır. Bu anlamda bitkisel yağlar olarak saf susam yağını ve yine saf olarak zeytin yağını kullanabilirsiniz. Sıcak su ile yağların sürülmesi gereken bölgeye önce masaj yapmalısınız. Daha sonra bu yağlarla uygun bir şekilde masaj yapabilirsiniz. Hafif sızılar yaşanabilir ancak birkaç saat bu yağların ayak bölgenizde kalması yararlı olacaktır.

Kireçlenme için Sıcak ve Soğuk Kompres Uygulamaları

Sıcak ve soğuk kompresin kireçlenmeye iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca eklem ağrılarının kontrol altına alınması için başvurulabilir. Sıcak kompresin ağrıların yanı sıra sertliği azaltmada da etkili olduğu bilinmektedir. Öte yandan iltihaplanmanın azaltılmasında da önemli bir rol oynar.

Sıcak bir su şişesini ince bir havluya sardıktan sonra üstüne 2 veya 3 dakika olacak şekilde sıcak kompres uygulayabilirsiniz. Ayrıca az miktarda alacağınız buz parçasını yine bir havlıya sardıktan sonra 1 dakika boyunca soğuk kompres yapabilirsiniz. Bu iki işlemi günde 1 ya da 2 defa toplamda 20 dakika boyunca uygulayabilirsiniz. Koşullara bağlı olarak iki uygulamayı da aynı ya da ayrı olarak uygulamanız yeterlidir.

Elma sirkesi de kireçlenme ağrılarını iyi gelmektedir. Eklemlerdeki toksinlerin giderilmesine yardımcı olan elma sirkesi, 1 çay kaşığı kadar çiğ ve bal ile 1 bardak ılık su içinde karıştırılarak yemeklerden önce günde 2 kez tüketilebilir. Bunun yanı sıra 1 çorba kaşığı kadar organik elma sirkesiyle sızma zeytinyağını karıştırarak günde 2 defa masaj şeklinde kireçlenmenin olduğu bölgeye sürebilirsiniz.

Bu yöntemler, günümüzde tercih edilen doğal tedavi uygulamalarıdır. Sürekli olarak kireçlenme ağrılarından şikayetçiyseniz rahatlıkla bu uygulamalara başvurabilirsiniz.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle