Ayak Kırığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Ayak bileği kaval kemiği, fibula ve talus adında kemiklerden oluşmaktadır. Kemiklerin kırılmasının nedeni kişilerin şiddetli bir şekilde ayaklarını burkmaları nedeniyle ya da yüksekten düşme ve trafik kazaları gibi ayağın bir darbe alması sonucunda meydana gelen kırıklar olmaktadır.

Ayakta kemik kırılmaları sıklıkla ezilme sonucunda, bükülme ya da düşme gibi nedenlerden olacağı gibi aynı zamanda da kişinin trafik kazası geçirmesi sonucunda da meydana gelebilir. Ayak kemiği kırıkları sıklıkla çocuklarda meydana gelen ama yetişkinlerde de görülen kırık türlerinden olmaktadır.

Belirtileri

Ayak kırıklarında kişilerin yaşamakta olduğu ağrı çok büyük olmaktadır. Bu nedenle de yürümeleri neredeyse imkansız hale gelecektir. Her zaman için ayak kırıklarında ağrı şiddetli olmaz. Bazı kişiler ayaklarının üzerine zorlanıyor olsalar da basmaları mümkündür. Burkulmalarda kemik kırılmasına neden olabilecek bir durumdur. Kişinin ayağı burkulması sonucunda bunu geçiştirecek ve ciddiye almayacak olsalar bile şiddetli ağrı geçmeyecek ve bölge üzerinde şişme meydana gelecektir. En sıklıka karşılaşılan belirtiler şişme olmaktadır. Ayak burkulmalarında da şişme görülmektedir. Ve şişme dışında sıklıkla tedavi edilmeyen ayak kırıklarında kişilerin morardığ gözlemlenmektedir. Ayakta bir kemik kırığı meydana geldiğinden şüphelenmekte olan kişi hemen doktora gitmesi gerekmektedir. Ayağının üzerine basamayacak olduğundan kişinin her zaman birilerinin yardımını alarak hastaneye gitmesi gerekecektir. Ayak uyuşabilir. Bu sıklıkla görülen ya da ayağın karıncalanma meydana gelmesi de sıklıkla görülen belirtileri arasında olmaktadır. Eğer ki açık kırık varsa bu kemiğin her zaman için deriyi delerek dışarıya çıkması sonucunda olacaktır.

Açık kırıklarda kanama olacağı için kanamayı durdurmak için temiz bir bezme tampon yapılması gerekmektedir. Kişiler bir an önce hastaneye gidilmeli ve gerekli tedavinin uygulanması söz konusu olacaktır. Ayakta hassiyet meydana gelir.

İyileşme Süreci

Ayak kırıklarında ki tedavinin şekline ve ayağın kırığına göre iyileşme süresi değişiklik gösterecektir. Kimi kırıklarda kaynama 4 haftayı bulurken bazı insanların yaşının geç olması ya da sigara kullanımı gibi etkenler nedeniyle kemik kaynaması 8 hafta civarında olmaktadır. Bu kişilerde eğer ki kemik kırıklarında kaynama geç olduğunda ya da kaynama meydana gelmediği zamanlarda kişilerin ameliyat edilmesi gerekmektedir. Ameliyat sayesinde ayak aynı hizaya getirilmelidir. Kırık olan kemik vida ile sabitlenmesi sonucunda kişilerde kaynama daha hızlı bir şekilde oluşacaktır. Kişinin eski sağlığına dönerek tekrardan yürümesi ise 3 ayını bulur. Kişinin beslenmesi çok önemli olmaktadır. Her zaman için kemik kırığına iyi gelen besinler yemesi ve vitaminler alması gerekmektedir.

Ne İyi Gelir?

Vitaminler

Kemikleri güçlendirmek için her daim kalsiyum, çinko, magnezyum ve fosfor ihtiacı olacaktır. Fakat bunların asimilasyonunu sağlayabilmesi için bakır ve D bitaminine ihtiyaç olacaktır. D vitamini özellikle kalsiyum asimilasyonunu sağlamaktadır. Kemiklerin sertleşmesini sağlayacak olması ile bilinmektedir. Vücut D vitaminini en fazla güneş ışıklarından almaktadır. Bu nedenle de vücudun güneş ışıkları ile temas etmesi gerekmektedir. Kalsiyum kemik sisteminin en temel yapısı olmaktadır. Kemiklerin sağlam olmasını sağlar. D vitamini eğer ki kış günündeyseniz soğuk su balıklarında bulunur. Ve kalsiyum ise yoğurt gibi süt ve süt ürünlerinde fazlasıyla bulunmaktadır. Kemiğin ihtiyacı olan bir diğer vitamin ise B vitaminleri olmaktadır. Özelikle B6 ve B9 vitaminleri bir kemik için olmazsa olmazların başında gelmektedir. Kişilerin kemik büyüme sürecinde etkili olması ile bilinmektedir. Kemiklerin düzelmesinde katkısı olacaktır. Ve kemiklerde kollajen oluşmasını da sağlayacaktır. 

Mısır Çiçeği Çayı

  • 100 gram mısır çiçeği;
  • 10 gram kereviz çiçeği;
  • 2 çorba kaşığı tuz;
  • 500 gram klorsuz su.

Mısır çiçeği ve diken suyu sadece kişilerin hızlı bir şekilde dokularının yeniden oluşmasını sağlamayacak aynı zamanda da kişinin yaşamakta olduğu ağrınında azalmasını sağlayacaktır. Daha sıklıkla kompres olan yaralanmalarda uygulamak daha iyi sonuç verecektir.Kaynar suyun içerisine mısır ve kereviz çiçeğinin attıktan sonra 10 dakika boyunca kaynatılması gerekmektedir. Üzerine 2 yemek kaşığı tuz ilave edilir. 2 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılır. Kahvaltıdan 1 saat kadar önce kişilerin bu karışımdan 2 çorba kaşığı içmelidir. Tarifi 8 gün boyunca yapmanız gerekmektedir. Buzdolabında saklayabilirsiniz. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 2,50 out of 5)
Loading...
Yorum ekle