Osteofitik Dejeneratif Değişikliklerinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Omurgalarda görülmekte olan dejeneratif değişiklikler sebebi ile omurga eklemlerinde osteofitler sıklıkla görülmektedir. Sinirlere baskı yaptığı zamanlarda ciddi bir ağrı meydana gelir.

Osteofitik Dejeneratif Değişiklikleri

Omurgayı oluşturmakta olan diskler zamanla yaralanma nedeniyle ya da yaşın ilerlemesi gibi faktörler sonucunda aşınma belirtileri göstermektedir. Bu aşınma belirtileri gerçekleştiği zaman diskler düzleşebileceği gibi vertabra adı verilen kemiklerin arasında ki jel de zamanla azalacak ve boşluğun oluşmasına neden olacaktır. Bu meydana geldiği zamanda da kemiklerde büyüme vertabra üzerinde ya da kenarlarında oluşacağı gibi altında da meydana gelecektir. Bu büyümelere osteofit adı verileceği gibi kemik darbeleri ismi de vermektedir.

Disk dejenerasyonu ve osteofitlerin belirtileri her zaman için kendisini yavaş bir şekilde göstermeyecektir. Ve bu omurgaların sinirlere ciddi oranda baskı oluşturması neticesinde çok ciddi oranda acı vermesi söz konusu olacaktır. Bu nedenle de meydana gelecek olan boyun ve de sırt ağrıları çok ciddi ağrılar olduğundan insanların yaşamlarını ve sağlıklarını da ciddi oranda etkileyecektir. Hareket etmek ya da yürümek oldukça zorluk çekilmesine neden olacaktır. Bu nedenle de her zaman için omurgayı etkilemekte olan nedenleri bilmek sizlerin hayatınız içerisinde bu rahatsızlığın olmaması konusunda yardımcı olacaktır. 

 Nedenleri

Osteofitler, dejenerasyonlu eklemlerin kıkırdaklarında gelişeceği gibi omurilik bağlarında da gelişmesi söz konusu olacaktır. Bu durum aynı zamanda da vertabra kemiklerinin kenarında ve sinirlerinde de gelişmektedir.

  • Yaşlanma;
  • Dejeneratif disk hastalıkları;
  • Şişmanlık;
  • Duruş bozuklukları

  Belirtileri

 Bu rahatsızlık çoğu insan da herhangi bir belirti göstermeden oluşacaktır. Bu nedenle de ilerlemedikçe her zaman için fark edilmezler. Eğer ki yakınında bulunan kemiklere zarar vermesi sonucunda ya da sinirlere değmesi sonucunda rahatsızlık verecek oldukları bilinmektedir. İnsanların gündelik hareketlerinde ciddi oranda kısıtlanmanın olması söz konusu olacaktır. Osteofitler tek başına bir ağrının oluşmasına neden olmayacaklardır. Bulundukları yerlere bağlı olarak ağrının olması söz konusu olacaktır. Daha çok ayakta ya da yürürken ciddi bir yanma ya da karıncalanma görülecektir. Kemiklere sürtmesi ya da sinirlere baskı yapması sonucunda bir ağrı meydana gelebilir. Kişi de zaman zaman kas spazmları ve kramplarda görülebilir. Kas güçsüzlüğünün olacağı ve uyurken kişinin belinde ciddi bir ağrıma sonucunda uyanma olur. 

 Tedavisi

Osteofitler tek başına olduğu zamanlarda herhangi bir ağrıya neden olmayacağı için doktor tarafından herhangi bir tedavi uygulanmayacaktır. İlaç kullanılması gerekmeyecektir. Ama bazı kişilerde ciddi oranda ağrının olması ve de rahatsızlık vereceği için kişinin hayatını son derece olumsuz yönde etkileyecektir. Bu durumda ise doktor tarafından bir takım ağrı kesiciler reçete edilecektir. uzun süreli etki gösterecek olan antiinflamatuar özelliğine sahip olan ağrı kesicilerin kişiye verilmesi söz konusu olacaktır. Bu durum fazla kilolardan da kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda kişinin rejim yaparak kilo vermesi büyük bir oranda kişinin rahatlaması görülmektedir. Çünkü kişi kilo verdikçe eklemlerde olan baskı miktarının da azalması söz konusu olacaktır. Eğer ki eklemlerde bulunan hareketlerin aralığı çok kısa ise o zaman bu eklemlerde bulunan kasların esnekliğinin tekrardan kazandırılması için dizyoterapi uygulanabilir.

 Cerrahi Müdahale

İlaç tedavisine ve de fiziksel tedaviye kişinin yanıt vermemesi durumunda cerrahi tedavi önerilecektir. Ameliyatın daha çok eklemlerde sinirlerin sıkışması sonucunda meydana gelecektir. Bu ameliyat yöntemi sayesinde de eklemlerde olan ağrının kısıtlanması söz konusu olur. Ameliyat olarak kişi bu kısıtlanmaların ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Oluşan kemik alındığı zaman sinirlere baskı uygulanması da ortadan kalkacağı için ağrı da ortadan kalkmış olacaktır.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle