Enjeksiyon Sonrası Siyatik Sinir Yaralanması Nasıl Oluşur?

Siyatik sinir kalça kısmında bulunan ve vücudun en büyük sinirlerinden bir tanesi olmaktadır. Topuklara kadar inmektedir. İğne yapıldığı zaman siyatik sinirlere değmesi sonucunda travmatik bir durumun gelişmesi neticesinde bacaklarda ağrı oluşacaktır.

 Enjeksiyon Sonrası Siyatik Sinir Yaralanması

 Enjeksiyon Sonrası Siyatik Sinir Yaralanması

Vücudumuzun en büyük sinirlerinden bir tanesi siyatik sinir olmaktadır. Kalça kısmında başlayıp topuklara kadar uzanan bu sinir vücudumuzun en önemli sinirlerinden bir tanesi olmaktadır. Kalçadan iğne yapıldığı zamanlarda siyatik sinire denk gelmesi sonucunda travmatik bir durum meydana gelecektir. İğneyi yapan kişinin sinirlere denk getirmesi sonucunda meydana gelecektir. İğne vuran kişinin siyatik sinirlere denk getirmesi sonucunda travmatik bir durum gelişecektir. Bunun sonucunda bacaklarda şiddetli bir ağrının oluşması söz konusu olacaktır. Kalçadan topuklara kada uzanan siyatik sinirlerin büyük siyatik sinirler ve de küçük siyatik sinirler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Büyük siyatik sinirlere meydana gelmekte olan iğnenin siyatik sinir üzerinde büyük bir hasar meydana getirecektir. Bunun sonucunda ağrıların meydana gelmesi mümkün olacaktır. Kalçamızda başlayan ağrının zamanla bele doğru bir yayılma göstermesi sonucunda siyatik sinir zedelenmesi meydana gelecektir. Bu ağrının daha sonraları sinirlerin heosinde hissedilecek ve bacağın daha çok arkada kalan kısmında meydana gelecektir. Bacağın arkasında başlayacak ve ayaklara kadar inmesi söz konusu olacaktır.

 Belirtileri

Eğer ki bu siyatik sinir zedelenmesi çok fazla olduğu zamanlarda ise bacaklarda güçsüzleşme meydana gelecektir. Ayak bileklerinde ise güçsüzleşme sonucunda reflekslerde ciddi oranda bir azalma meydana gelecektir. 

Siyatik sinir enjeksiyon sonrasında belirtileri arasında İğnenin vurulduğu kalça kısmından bacaklara kadar oluşan ağrı ciddi bir ağrının oluşmasına neden olacaktır. Bir yayılma meydana geleceğinden bacaklarda ciddi oranda bir hissizleşmenin olması söz konusu olacaktır. Kişinin ciddi oranda bacağında hissizleşme meydana gelecektir. Sinir ağı boyunca bacaklarda ağrı oluşmasına neden olacağı gibi çok ağır durumlarda ise ayak ve diz bileğinin reflekslerinde olan azalma nedeniyle bacakları hareket ettirmede ise güçlük çekmesi söz konusu olacaktır.

 Tedavisi

Bu rahatsızlık meydana geldiği zamanlarda hastalığın tedavisinin lazer ile yapılması gerekmektedir. Lazer tedavisi bütün sinir sisteminde olan rahatsızlıkları tedavi etme konusunda son derece etkili bir yöntem olmaktadır. Bu tedavi yönteminde çok iyi sonuçlar elde edilecektir. Bu tedavi yönteminde çok düşük lazer ışınları cilt altında bulunan dokuya verilmektedir. Bu ışınlar enerjiye dönüşmesi sonucunda vücut tarafından kullanılacaktır. Böylelikle vücudun hücrelerinde iyileşme meydana gelmesi için ışıkların enerjiye dönüşmesi gerekmektedir. Böylelikle sinirde bulunan hücrelerin bu yolla iyileştirme etkisi olacaktır.

 •  Siyatik sinire uygulanmakta olan lazer ışığı sonrasında kan dolaşımının iyileşmesi ve de güçlenmesi görülecektir;
 • Daha çok akut olan kronik ağrıların iyileşmesi söz konusu olacaktır;
 • Bölgeye uygulanmakta olan lazer sayesinde doku tamiri yapılacaktır. Sinirlerin iyileşmesi ve uyarılması sağlanacaktır;
 • Eğer bölgede ödem oluşması sonucunda burada ki iltihaplanmanın iyileşmesine yönelik tedavi yapılacaktır;
 • Kas dokusunda gelişmenin sağlanması söz konusu olacaktır;
 • Kişinin bağışıklık sisteminde uyarı olacaktır;
 • Metabolizmayı arttıracağından hücre çoğalması meydana gelir;
 • En önemlisi de sinir fonksiyonlarını uyaracak ve sinirlerin çalışmasına yardımcı olacaktır. 

 Lazer Tedavisinin Faydaları

Siyatik sinirlerin zedelenmesi sonucunda lazer ışınlarının hastaya verilmesi sonucunda iyileşmeyi hızlandıracaktır. Bu durumda oluşan ağrının yok olmasını sağlayacakken şişliğin ve de iltihaplanmanın da süreçlerinin azaltılması sağlanacaktır. Lazer tedavisi sayesinde kişinin iyileşmesi hızlanacakken bununla birlikte alternatif terapilerin olması söz konusu olacak ve hastaya yan etkilerinin çok fazla olduğu ilaçların verilmesi söz konusu olmayacaktır. Bununla birlikte ağrılı ve çok zor olan cerrahi işlemlerde uygulanmaması söz konusu olacaktır.

 Hasta Nelere Dikkat Etmelidir

Yapılan iğne sonrasında siyatik sinirin zedelenmesi sonucunda günlük yaşantısında dikkat etmesi gerekenlerde vardır.

 • Kişi sürekli olarak aynı pozisyonda olmaması gerekmektedir;
 • Sırtta oluşan ağrıları aza indirmek için dik durması gerekmektedir. Kötü bir duruş sırtta oluşan kamburluğun ve bel kısmında ki çöküklüğü arttıracağı için hastanın dik durması gerekmektedir;
 • Enseksiyon sonrasında siyatik sinirinde zedelenme olması sonucunda hastanın ağır nesneleri kaldırmaması gerekmektedir; 

 

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle