Diz ve Eklem Ağrılarının Nedenleri Ve Tedavisi

Diz ve eklem ağrısı ani bir yaralanma ya da aşırı kullanma sonucunda olacağı gibi kireçlenme gibi bir durumdan da kaynaklanabilecektir. Diz hasarının belirtileri olarak ağrı şişme ve sertlik ortaya çıkacaktır.

Diz ağrıları akut ya da kronik olarak iki türlü olmaktadır. Yaralanmalar ya da kireçlenme gibi nedenlerden dolayı kişilerde eklemlerinde ağrı görülmektedir. Yaralanmalar diz eklemlerinde oluşan ağrıların en sık karşılaşılmakta olan nedenlerinden biridir. Dize bir darbe alma, bükülmesi ya da diz çökme sırasında ters bir hareket neden olacaktır.

Nedenleri

Geçici diz ağrısı her zaman için kronik olan diz ağrısından çok farklı olmaktadır. Birçok kişinin yaralanması sonucunda, düşmesi ya da kaza geçirmesi sonucunda geçici diz ağrısı yaşamaktadırlar. Kronik olmayan bir diz ağrısı çok ciddi bir tedavi gerekmeden kendiliğinden geçecektir. Fakat kronik diz ağrısı tedavi edilmediği zamanlarda yürümemize kadar engel olacak sonuçlar doğruması gündeme gelecektir. Bir takım hastalıklar ve diz ağrısının oluşmasına neden olmaktadır.

Eklemlerin bozulması ya da eklem içerisinde bulunan kıkırdağın zamanla aşınması sonucunda oluşan kireçlenme diz ağrılarında sıklıkla görülmekte olan bir hastalık olmaktadır. Bunun yanında dizin önündeki ağrı daha çok bir yere tırmanırken ya da merdiven çıkarken geliyorsa tendinit adı verilen hastalıktan olacaktır. Bursit adı verilen hastakıl dizin sürekli olarak aşırı kullanılması sonucunda bir miktar iltihap ortaya çıkmasına denmektedir. Her zaman için dizin yaralanması ya da kanamasından sonra şişme olabilir. Bu nedenle de düzgün bir tedavi edilmesi gerekmektedir. 

Tedavi

 • Fizik tedavi
 • İlaç
 • Cerrah
 • Enjeksiyon

Diz ağrısının her zaman için altta yatan neden bulmak çok önemlidir. Dizlerin ağrısını geçirmek için kişinin tedavisinin normal olması için neden kaynaklandığını ve buna uygun olan bir tedavi şeklinin olması grekmektedir. Doktor tarafından şiddetli ağrıyı dindirmek için ilaç tedavisi uygulanacaktır. Bu ilaçlar daha sıklıkla antiinflamatuar etkisi olan ağrı kesiciler ve bölgede bulunan iltihaplanmayı da azaltacak ilaçlar olmaktadır.

Dizlerde bulunan eklemlerde eğer ki şişlik meydana geliyorsa sizler de 15 dakika boyunca buz tedavisi uygulayabilirsiniz. Fakat buzu direk olarak dizinize uygulamak yerine bir pamuklu havlu içerisine koyup havluyu dizinizin üzerine koymanız sonucunda buzu uygulaması yapmanız gerekmektedir.

Diz ağrısını azaltmak için eklemlerden en iyi yöntemlerden bir tanesi de eklemlerde ki esnekliği arttırmak için egzersiz yapmanız sizlere önerilmektedir. Fizyoterapist eşliğinde ya da evinizde yapacak olduğunuz egzersizler ağrınızı dindirmenizde faydalı olacaktır.

Bitkisel Çay

Defne Çayı

 • 50 gram defne yaprağı;
 • 250 ml Klorsuz Su.

50 gram defne yaprağını soğuk suyla durulamalısınız. Küçük bir tencerenin içerisine koyun. Üzerine klorsuz su ekleyin. Kısık ateşte sizler de 15 dakika boyunca kaynatın. Kaynadıktan sonra soğumasını bekleyin. Ilıdığı zaman 4 eşit parçaya bölmelisiniz. Günde 4 defa içmelisiniz. Bu karışımı sizler de en az 6 ay boyunca tekrarlamalısınız.

Isırgan Otu

 • 1 yemek kaşığı ısırgan otu;
 • 1 yemek kaşığı maydanoz kökü;
 • 1 yemek kaşığı söğüt kabuğu;
 • 1 su bardağı klorsuz su.

200 milim kaynamakta olan suyun içerisine tüm malzemeleri atarak karıştırın. 10 dakika boyunca kısık ateş üzerinde sizler de kaynatın. Demlendikten sonra akşam yemeğinden yarım saat kadar sonra sizler de 1 bardak olacak şekilde içmelisiniz.

Bitkisel Kompres

Lahana

 • Lahana Yaprağı

Eklemlerde olan ağrıları azaltmak için sizlerde almış olduğunuz lahananın orta kısmında bulunan lahana yapraklarını kullanabilirsiniz. Bir kabın içerisinde kaynatmış olduğunuz lahana yaprağını ağrımakta olan dizinizin üzerine koyun. İsterseniz streç film ile sarın. Ve üzerini sıcak bir yünlü havlu ile sarın. Bütün bir gece beklesin. Sabah uyandığınız zaman çıkarın. Birkaç gün içerisinde ağrılarınızda azalma olacaktır.

Bitkisel Merhem

Bal Merhemi

 • 100 gr organik bal;
 • Bir çay kaşığı kuru hardal;
 • Tuz;
 • Soda.

Bir kabın içerisinde bütün malzemeler konularak karışılır. Merhem kıvamına gelene kadar karıştırılır. Ağrımakta olan dizin üzerine bir miktar konulur ve iyice ovulur. Bu işlemi günde 5 defa boyunca tekrarlanır. Ilık su ile yıkanır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle